سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 34648
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » صلوات شعبانیه؛ توصیف منزلت والای پیامبراکرم (ص)
Print This Post

صلوات بر پیامبراکرم(ص) در همه اوقات سفارش شده اما درماه شعبان که ماه آن حضرت است، پاداشی ویژه دارد .چنان که در روایتی نقل شده که یک صلوات در ماه شعبان برابر با ده صلوات در غیر ماه شعبان است.

به گزارش سلام دلفان از امام سجاد (ع) صلواتی روایت شده که به صلوات شعبانیه معروف است وخواندن آن در ظهر هر روز ماه مبارک شعبان ، مستحب است. این صلوات در «مصباح المتهجد» و «مفاتیح الجنان» آمده است .

صلوات بر پیامبراکرم(ص) در همه اوقات سفارش شده اما درماه شعبان که ماه آن حضرت است، پاداشی ویژه دارد .چنان که در روایتی نقل شده که یک صلوات در ماه شعبان برابر با ده صلوات در غیر ماه شعبان است. متن و ترجمه این صلوات چنین است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍشَجَرَهِ النُّبُوَّهِ، وَمَوْضِعِ الرِّسالَهِ، وَمُخْتَلَفِ الْمَلائِکَهِ وَمَعْدِنِ الْعِلْمِ، وَاَهْلِ بَیْتِ الْوَحْىِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ و آل مُحَمَّدٍ، الْفُلْکِ الْجارِیَهِ، فِى اللُّجَجِ الْغامِرَهِ، یَأْمَنُ مَنْ رَکِبَها، وَیَغْرَقُ مَنْ تَرَکَهَا،الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللّازِمُ لَهُمْ لاحِقٌ،اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، الْکَهْفِ الْحَصینِ وَغِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَکینِ، وَمَلْجَأِ الْهارِبینَ، وَعِصْمَهِ الْمُعْتَصِمینَ،اَللّهُمَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، صَلوهً کَثیرَهً تَکُونُ لَهُمْ رِضاً،وَلِحَقِ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَدآءً وَقَضآءً، بِحَوْلٍ مِنْکَ وَقُوَّهٍ یا رَبَّ الْعالَمینَ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، الطَّیِّبینَ الْأَبْرارِ الْأَخْیارِ،الَّذینَ اَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ، وَفَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَوِلایَتَهُمْ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ،وَاعْمُرْ قَلْبى بِطاعَتِکَ، وَلا تُخْزِنى بِمَعْصِیَتِکَ وَارْزُقْنى مُواساهَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیْهِ مِنْ رِزْقِکَ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِکَ،وَنَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِکَ، وَاَحْیَیْتَنى تَحْتَ ظِلِّکَ، وَهذا شَهْرُ نَبِیِّکَ سَیِّدِ رُسُلِکَ،شَعْبانُ الَّذى حَفَفْتَهُ مِنْکَ بِالرَّحْمَهِ وَالرِّضْوانِ،الَّذى کانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَالِه وَسَلَّمَ، یَدْاَبُ فى صِیامِهِ وَقِیامِهِ،فى لَیالیهِ وَاَیَّامِهِ، بُخُوعاً لَکَ فى اِکْرامِهِ وَاِعْظامِهِ، اِلى مَحَلِ حِمامِهِ،اَللّهُمَّ فَاَعِنَّاعَلَى الْأِسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ، وَنَیْلِ الشَّفاعَهِ لَدَیْهِ،اَللّهُمَّ وَاجْعَلْهُ لى شَفیعاً مُشَفَّعاً وَطَریقاً اِلَیْکَ مَهیَعاً، وَاجْعَلْنى لَهُ مُتَّبِعاً،حَتّى اَلْقاکَ یَوْمَ الْقِیمَهِ عَنّى راضِیاً، وَ عَنْ ذُنُوبى غاضِیاً، قَدْ اَوْجَبْتَ لى مِنْکَ الرَّحْمَهَ وَالرِّضْوانَ،وَاَنْزَلْتَنى دارَ الْقَرارِ وَمَحَلَّ الْأَخْیارِ.»

ترجمه:

خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد؛ درخت نبوت و جایگاه رسالت و محل رفت و آمد فرشتگان و معدن دانش و خاندان وحى .خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد؛ کشتى جارى در اقیانوس هاى بیکران ، هر کس برآن سوار شود ایمن شود و کسى که آن را واگذارد غرق شود ، هر که بر آنان تقدم جوید از دین بیرون رود و کسى که از آن ها عقب ماند به نابودى گراید ولى ملازم وهمراه آنان به حق خواهد رسید .

خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد؛ آن پناهگاه محکم و فریادرس [فرد] بیچاره درمانده و پناه گریختگان و دستاویز محکم براى وسیله جویان. خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد؛درود بسیارى که موجب خشنودی آن ها شود، حق محمد و آل محمد ادا و وظیفه ما انجام شده باشد؛ به جنبش و نیروى تو ای پروردگار عالمیان.

خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد؛ آن پاکان نیکوکار، برگزیده پروردگار جهانیان؛ آن کسانى که حقوقشان را واجب کردى و اطاعت و دوستیشان را فریضه کردى.

خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد و آباد کن دل مرا به اطاعت خود و با نافرمانی ات رسوایم مکن و روزى ام گردان که کمک مالى دهم به کسى که روزیت را بر او تنگ کردى به وسیله آن چه بر من فراخ کردی از فضل خویش و گستردى بر من از عدل خویش و مرا در زیر سایه ات زنده داشتى و این ماه پیامبرت و آقاى رسولانت ماه شعبان است که اطراف آن را به رحمت و خشنودى خود پوشاندى. آن ماهى که رسول خدا (ص) کوشش بسیار داشت در روزه و شب زنده داریش؛ هم در شب ها و هم در روزهایش به خاطر فروتنى در برابر تو در مورد گرامى داشتن و بزرگداشتنش همچنان تا هنگام رحلتش.

خدایا پس ما را کمک ده تا روش او را در این ماه پیروى کنیم و به شفاعتى که نزد اوست، برسیم .خدایا قرار ده او را براى من شفیعى پذیرفته و راهى به سویت که همواره باشد و مرا پیرو او گردان تا جایى که در روز قیامت تو را در حالى دیدار کنم که از من خشنود باشى و گناهانم را نادیده گیرى و براى من واجب کرده باشى از جانب خود، رحمت و خشنودى را و مرا در خانه همیشگى (بهشت جاویدان) و منزلگاه نیکان فرود آوری.

منبع: باشگاه خبرنگاران

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار