سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3642
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » ۴۰۰ روستای دلفان فاقد روحانی هستند/ به فرموده امام (ره) مردم باید روز ۱۲ فروردین را عید بگیرند
Print This Post
در خطبه های نمازجمعه دلفان مطرح شد؛
سرویس سیاسی- متن کامل خطبه های نمازجمعه 11 فروردین شهرستان دلفان به نقل از وبلاگ دفتر امام جمعه این شهرستان به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم ...

سرویس سیاسی- متن کامل خطبه های نمازجمعه ۱۱ فروردین شهرستان دلفان به نقل از وبلاگ دفتر امام جمعه این شهرستان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ أَمّا مَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَی النَّفْسَ عَنِ الْهَوی * فَإِنَّ الْجَنَّه هِیَ الْمَأْوى؛

على علیه‏السلام فرمود: تعجب مى‏کنم از کسى که مى‏داند عاقبت لذات نامشروع چیست ولى دست نمى‏کشد(یعنی کسی که آینده نگراست گناه نمی کند وتقوایش افزایش می یابد.)

موضوع خطبه اول: وجدان کاری

یکی از مسئولیتهای انسان این است که کاری را که به او می سپارند کامل انجام دهد.که به این ،وجدان کاری می گویند.یکی از مصادیق وجدان کاری رعایت ساعت کار است.اگر قرار است کارمند ۸ساعت کار کند باید به آن عمل کند وکم کاری نکند که کم کاری هم گناه است وهم مزدی که درمقابل کار می دهند اشکال پیدا می کند وهم به اقتصاد کشور ضرر وارد می شود.لذا بعضی از افراد متدین وقتی چند روزی سرکار نمی روند ازما سوال می کنند که آیا می توانیم از این حقوق استفاده کنیم؟

همچنین یکی از مصادیق وجدان کاری این است که کار را بموقع انجام بدهند.گاهی دیده شده که ارباب رجوع را به فردا وپس فردا حواله می دهند درحالی که می توانند درهمان روز اول ودوم آن کار را انجام دهند.این هم خلاف وجدان کاری است وبخاطر اذیت کردن مومنین حرام است.

یکی دیگر از مصادیق وجدان کاری آن است که کار را با دقت انجام دهند.وقتی جاده یا ساختمان یا کارخانه ای یا پلی را درست می کنند اگر دقت نکنند بعد از مدتی با مشکل مواجه می شود.در بعضی موارد عدم دقت درکار منجر به ضررهای بزرگ می شود.مثلا نیمه شب بیماری را به اورژانس می برند اگر پزشک مربوطه دقت نکند گاهی بیمار فوت می کند یا مشکل بزرگی ایجاد می شود.واین خود از مظالم بوده که مورد مواخذه الهی قرار خواهد گرفت.

مصداق دیگر وجدان کاری عدم اسراف و تبذیر در هزینه بیت المال است.اگر درجایی پروژه ای را بدون توجیه منطقی اجرا کنندو از بیت المال هزینه نمایند که بدرد کشور نخورد اینهم علامت عدم وجدان کاری است.مثلا در جایی نمازخانه با بودجه بیش از ۴۰۰میلیون تومان درست کرده اند درحالی که استفاده ندارد و می توانستیم این بودجه را صرف مساجد شهر و روستا یا مصلی کنیم.

همچنین از مصادیق وجدان کاری ، ارائۀ کالا و خدمات باکیفیت است .چه نانوا چه کارخانه دار چه شرکتها وهرکسی که تولید کننده باشد اگر تولیدش بی کیفیت باشد به عنوان حق الناس مسئول است.

رابطه مستقیمی بین وجدان کاری و حق الناس است

من در اینجا چندتا روایت و چند نکته درباره حق الناس عرض می کنم:

روزی‌ بعد از نماز،رسول‌ خدا(ص‌) به‌ اصحاب‌ فرمود: در اینجا از قبیله‌ بنی‌ نجار احدی‌ هست‌؟ زیرا دوست‌ آنها با آنکه‌ شهید شده‌ است‌،ولی‌ بخاطر سه‌ درهم‌ که‌ به‌ فلان‌ شخص‌ یهودی‌ بدهکار بوده‌ است‌، به‌اواجازه‌ ورود به‌ بهشت‌ را نداده‌ اند!

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:

کسی که از اداء حقی از حقوق مسلمانان خودداری کند، خداوند او را از برکت رزق محروم می گرداند؛ مگر اینکه توبه کند.

عدم استجابت دعا

امام صادق (ع) فرمود :هرگاه یکی از شما می خواهد دعایش مستجاب شود کسب خود را پاک کند و حق مردم را به آنان بازگرداند. زیرا دعای بنده ای که در شکمش مال حرامی هست یا در نزد او حقی از حقوق مردم ضایع شده باشد به سوی خدا نمی رود.

خوردن آتش دوزخ

امام صادق (ع) به ابی بصیر فرمود: کسی که مال برادرش را به ظلم بخورد و به برنگرداند. در قیامت قطعه ای از آتش جهنم خواهد خورد.

در بعضی از روایات آمده در برابر هر درهمی ۶۰۰ نماز از مدیون گرفته می شود و به طلبکار داده می شود

در فتوای مراجع است که اگر دکمه شما مال مردم باشد، نخ خیاطی لباس شما غصبی باشد، باید نمازش را اعاده کند .

در روایت است که خداوند حق مردم را بر حق خودش مقدم داشته وهرکه حق مردم را دا کند می تواند حق خدا را هم ادانماید.

طولانی ترین آیه قرآن درباره حق الناس[۱] است !.

انسان ممکن است سه نوع ظلم کند. ظلم به خدا، ظلم به خود و ظلم به دیگران. ممکن است خداوند دو قسم اول را ببخشد ؛ ولی ظلم به حقوق دیگران را نمی بخشد؛ مگر این که صاحبان حقوق از او راضی شوند.

اسلام طهارت و نجاست را آسان گرفته و مردم آن را بر خود سخت می گیرند. اما به حق النّاس مال و آبرو و جان مردم، بسیار اهمیت داده ولی مردم آنها را ساده می انگارند .

بسم الله الرحمن الرحیم والعصر ان الانسان لفی خسر.الا الذین آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر

خطبه دوم:

۱-فردا روز جمهوری اسلامی

اگر چه انقلاب اسلامی در ۲۲بهمن ۵۷ به پیروزی رسید ولی اینکه چه نوع حکومتی سر کار بیاید بسیار مهم بود زیرا دشمنان بدنبال این بودند که حکومتی که مورد دلخواه غرب است سرکار بیاید.یعنی یکنفر برود ویکنفر دیگر باهمان افکار بیاید..اما ملت ایران همه می گفتند جمهوری اسلامی.که امام این را معجزه می دانستند.امام در رابطه با این روز می فرماید:

ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند؛ روزى که کنگره‏هاى قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتى فرو ریخت و سلطه شیطانى براى همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خدا است، به جاى آن نشست.

۲-یکشنبه روز طبیعت:

اکثر مردم در این روز به آغوش طبیعت پناه می برید. اگر با طبیعت مهربان باشید طبیعت هم با شما مهربان خواهد بود. لذا مواظب باشید شاخه ای شکسته نشود. جنگل آتش نگیرد.

علامه طباطبائی می گفتند در نجف که بودم در کتابی خواندم که درختان می شنوند واگر ازشان تعریف کنید خوشحال می شوند واگر از آنها مذمت کنید ناراحت می شوند.من باور نکردم.تا اینکه به تبریز برگشتم روزی به باغ سیبی که داشتم رفتم.اول باغ درخت سیبی بود که میوه نمی گرفت من ناراحت شدم وبه باغبان گفتم این دیگر بدرد نمی خورد آن را ببُر!باغبان گفت نه انشاءالله سال آینده ثمر می دهد.این درخت خوبی است!من از باغ بازدید کردم موقع خداحافظی در کنار آن درخت بی ثمر باز به باغبان گفتم این را دربیاور.بازهم باغبان از درخت تعریف کرد که درخت خوبی است وسال آینده ثمر می دهد.این گذشت تا سال آینده شد واین درخت از بقیه بیشتر میوه داد.

نکته دیگر اینکه اگر بعضی رعایت حجاب نکردند یا موسیقی حرام گذاشتند یا اینکه آنجارا ترک کنید یا تذکر بدهید ونهی از منکر کنید تا عیدتان به گناه آلوده نشود

۲- پنج شنبه: شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

این روز فاطمیه اول نام نهاده شده که مردم مواظب باشند در این روز عروسی نگیرند اما ۲۴ و۳۱ فروردین مراسم عروسی اشکال ندارد. بعدش فاطمیه دوم است.

مراسم ایام فاطمیه در مسجد امام حسین ازسه شنبه شب تا پنج شنبه شب برگزارمی شود.

حضرت فاطمه‏زهراء(س)برترین زنان دنیا

معمولا افرادی را به عنوان نمونه انتخاب می کنند که در آن شغل خود یا خصوصیت خوب خود از دیگران برترباشند. مثلا کارگر نمونه.معلم نمونه.محقق نمونه.یا زن نمونه.

اما سراغ نداریم که فردی در تمام سالها نمونه شده باشد. معمولا یکسال یا دو سال یا کمی بیشتر.

اما بانویی را سراغ داریم که در مدت عمر دنیا هرسال نمونه بوده است. یعنی اگر عمر دنیا یک میلیاردسال باشد از زمان اولین انسان های زن ومرد،این خانم نمونه بوده تا روز قیامت.وآن حضرت فاطمه زهراء س می باشد.آنهم توسط خداوند انتخاب شده است.لذا هرچه در فاطمه شناسی کار کنیم کم است.

۳- حوزه علمیه برادران پذیرش دارند. ما در کشور، روحانی کم داریم و به پانصدهزار روحانی نیاز است.دراین شهرستان ۴۰۰روستا فاقد روحانی هستند.با تهاجم فرهنگی دشمن،باید بخش روحانیت فعال باشد. تا جوانان را آگاه کنند. لذا خانواده ها فرزندانشان را به رفتن به حوزه علمیه ترغیب کنند که پیامبرفرمود علماء امت من از پیامبران بنی اسرائیل بالاترند.

۴- مساله سیاسی: یکی از توطئه های بسیار خطرناک امریکا که سالیان سال در سر داشتند ومی خواستند اجرا کنند طرح خاورمیانه جدید بود.دراین طرح باید همه کشورهای اسلامی تجزیه شوند وآنقدر ضعیف شوند که نتوانند درمقابل رژیم صهیونیستی قد علم کنند.در این طرح باید کشوربلوچستان شامل بلوچستان ایران وپاکستان،کشور کردستان شامل کردستان عراق وایران وترکیه،تقسیم عراق به دوکشور سنی وشیعه،تقسیم سوریه به سه کشور علوی،دروزی و سنی،تقسیم اردن به دوکشور فلسطینی وبدوی،تقسیم عربستان به رژیم های قبیله ای،تقسیم لبنان به پنج کشور مسیحی،شیعی،سنی،دروزی وعلوی،تقسیم مصر به دوکشور قبطی و اسلامی،تقسیم سودان وموریتانی و مغرب به چند کشوردیگر

اما با بیداری اسلامی و هوشیاری رهبر فرزانه انقلاب که توطئه دشمنان را افشا می کنند امریکا در این طرح شکست خورده است. و بجای خاورمیانه جدید؛خاورمیانه اسلامی شکل گرفت

۵-سخنی با جوانان:

انسان تا جوان است فرصت تهذیب نفس داردولی وقتی سن بالارفت دیگر فرصت پیدا نمی کند.در روایت است که تا چهل سالگی خدا با مامورین ثبت اعمال می فرماید سخت نگیرید ولی وقتی به چهل رسید می فرماید سخت بگیرید وهمه اعمال ریز ودرشتش را حساب کنید.اینکه در روایت است چهل ساله شدید عصا بدست بگیرید یعنی عصای احتیاط.وقتی انسان چهل سالش شد اگر ادم خوبی بود شیطان نگاه مایوسانه ای به او می کند واگر ادم بدی بود شیطان بوسی از پیشانیش می کند ومی گوید دیگر ادم نخواهی شد.

۶-مسئله شرعی: ماموم نباید طوری ذکر را بلند بگوید که صدایش به امام جماعت برسد.مساله دیگر اینکه اگر وارد مسجد شد ودید در رکوع هستند ونمی تواند خودرا به رکوع برساند همانجا ول با فاصله زیاد به رکوع برود ودر رکعت بد بحالت خمیده خودش را به مامومین برساند وجماعتش درست است.

۷- سخنی درباره عصرعج: امام زمان عج فرمود خدا را بحق عمه ام زینب س قسم بدهید تا درفرج من تعجیل نماید.

«خدایا در ظهورش تعجیل بفرما…

  1. داریوش می‌گه:

    آقای امام جمعه محترم شما که از کمبودروحانیت در این شهر صحت می کنید این چند هفته که آمار سرقت در این شهر سر به فلک کشیده چرا صحبتی نمی کنید .

  2. سجاد نوری می‌گه:

    امام جمعه باید به حال ما که بیکار هستیم برسد تا شهر ما اباد شود من دلفانی هستم ودلفان رادوست دارم عشق من دلفان

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار