سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 36886
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ممنوعیت تحصیل ایرانیان در انگلیس
Print This Post

گاردین در این زمینه گزارش داده از پاییز ۲۰۱۳ ، تقاضانامه بیش از ۱۰ ایرانی به دلیل اینکه این موسسه احساس کرده باید مطابق مقررات و تحریم‌های امریکا عمل کند، مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش گروه اجتماعی سلام دلفان، کاپلان، موسسه آموزشی امریکایی مستقر در بریتانیا، به دلیل تحریم‌های امریکا از پذیرفتن ایرانیان در رشته‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضی و همچنین در کلیه دروس فوق‌‌لیسانس و بالاتر خودداری کرده است.

گاردین در این زمینه گزارش داده از پاییز ۲۰۱۳ ، تقاضانامه بیش از ۱۰ ایرانی به دلیل اینکه این موسسه احساس کرده باید مطابق مقررات و تحریم‌های امریکا عمل کند، مورد بررسی قرار نگرفته است. براساس تصمیم جدید کاپلان این موسسه تنها می‌تواند دانشجویان ایرانی را در مقطع لیسانس و در رشته‌های غیرعلمی نام‌نویسی کند.

این اطلاعیه می‌گوید: «شرکت‌های امریکایی عموما نمی‌توانند خدماتی از ایران دریافت یا به این کشور ارائه کنند. این در عمل، به این معنی است که کاپلان در پذیرش دانشجوهای ایرانی، خصوصا آنهایی که در ایران اقامت دارند با محدودیت مواجه است. به خاطر محدودیت‌های موجود در زمینه پرداخت شهریه، ما معمولا می‌توانیم دانشجویان ایرانی مقیم خارج را نام‌نویسی کنیم.»

سخنگوی کاپلان گفته است: «کاپلان به عنوان یک شرکت امریکایی که مطابق محدودیت‌های اعمال شده توسط امریکا علیه ایران عمل می‌کند، متعهد است دانشجویان بین‌المللی را از ملیت‌های مختلف از جمله ایران نام‌نویسی کند. کاپلان به‌طور مداوم تحریم‌های امریکا را بررسی می‌کند و ایده‌آل این است که بتوانیم مسیر یکسانی را برای تمام دانشجویان، بدون توجه به محل اقامت‌شان ارائه دهیم.»

تحریم‌های علمی برای دانشجویان ایرانی در سرتاسر جهان طی سال‌های گذشته و در راستای تحریم‌های اقتصادی از سوی نشریات علمی و دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و امریکایی اعمال می‌شده است. این تحریم‌ها و محدودیت‌ها از عدم انتشار مقاله در یکسری از نشریات معتبر علمی گرفته تا محدودیت تحصیل در یکسری از رشته‌های دانشگاهی را شامل می‌شد.

ندادن روادید به ۶۴ دانشجوی ایرانی دانشگاه‌های نروژ که در رشته‌های فیزیک هسته‌یی، الکترونیک، متالوژی و مکانیک تحصیل می‌کردند، نمونه‌یی از تحریم‌های علمی علیه ایران در ماه‌های اخیر است. پیش از این نیز دیگر کشورهای اروپایی اقدامات مشابهی برای دانشجویان ایرانی در رشته‌های حساس علمی به اجرا گذاشته‌اند. دولت هلند در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور را محدود کرد.

این تحریم‌های علمی علاوه بر دانشجویان استادان را هم برای گذراندن دوره‌های مطالعاتی در دانشگاه‌های مطرح دنیا شامل می‌شد. با این وجود با تغییر دولت از سال گذشته روند تحریم‌های علمی برای دانشجویان ایرانی رو به کاهش است. به عنوان نمونه در ابتدای امسال اعلام شد دانشگاه‌های امریکایی می‌توانند به تبادل دانشجو با دانشگاه‌های ایرانی بپردازند و همچنین برخی خدمات آموزشی را به نهادها و افراد ایرانی ارائه دهند.

به عنوان نمونه موسسه آموزشی آنلاین«کورسرا» که یک شبکه مهم دانشگاه‌های آنلاین است، اوایل ماه ژوئن اعلام کرد مجددا دسترسی کاربران داخل ایران را به دوره‌های درسی خود باز می‌کند. پیش از این و در پی تحریم‌های امریکا علیه ایران و اعمال تحریم‌های علمی این شبکه برای دانشجویان ایرانی از دسترس خارج شده بود.

با این وجود این موسسه که خدمات آموزشی آنلاین ارائه می‌کند، همچنان برای ادامه تحصیل ایرانیان در یکسری از رشته‌ها محدودیت دارد. علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات رشته‌هایی هستند که ایرانیان نمی‌توانند در این موسسه در آن ادامه تحصیل دهند.

این شرکت در بیانیه‌یی که در وب‌سایتش منتشر کرد نوشت: «تحریم‌ها موسسات و سازمان‌های آموزشی را از ارائه موضوعات خاص، از جمله دروس یادشده منع می‌کند. مطابق این تحریم‌ها، ما از ارائه این رشته‌ها به فراگیران با آدرس اینترنتی (IP) ایران خودداری می‌کنیم.»

مشکل این شبکه برای کار در ایران از اواخر ماه میلادی ژانویه آغاز شد. این وب‌سایت بهمن ماه گذشته با ابراز تاسف اعلام کرده بود: «برخلاف شعارش باید ارائه خدمات را به کاربرانی از ایران و چند کشور تحریم شده، متوقف کند.» در آن زمان این وب سایت دانشگاهی به دلیل تحریم‌ها دسترسی خود برای دانشجویان کشورهای ایران، کوبا و سودان، را مسدود کرد. بیش از ۲۰ هزار نفر در ایران تا پیش از اینکه این وب‌سایت از دسترس‌شان خارج شود از آن استفاده می‌کردند.

 

منبع: اعتماد

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار