سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 36933
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » در خدمات درمانی جانبازان «درصد» ملاک عمل نیست
Print This Post

برخی شیوه‌های اجرایی غلط، برخی خدمات را اختصاصی می‌کند به طوری که این ذهنیت پیش می‌آید که مثلا در زمینه درمان، «درصد» ملاک عمل است

به گزارش گروه جهاد و مقاومت سلام دلفان، بر اساس ماده۳ قانون اساسنامه بنیاد شهید اهداف بنیاد شهید عبارتند از:
۱- احیا، حفظ و ترویج فرهنگ شهادت و ایثار در جامعه
۲- زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهیدان انقلاب اسلامی و ایثارگران و حفظ آثار آنها
۳- اعتلای معرفت و تعهد جامعه در قبال ارزش‌های فرهنگ ایثار و شهادت و بالا بردن تعهد آنان نسبت به رعایت شأن، حق، حرمت و منزلت جامعه هدف و خانواده آن
۴- تلاش برای استفاده از امکانات عمومی جامعه و نظام و نیز بهره‌گیری از سرمایه و دارایی بنیاد برای رشد و اعتلای مادی و معنوی جامعه هدفاهدافی که در اساسنامه بنیاد به آن اشاره شده است از آرمانی‌ترین اهداف انقلاب است که همواره مورد تأکید حضرت امام(ره) و مقام‌معظم رهبری بوده است. ارزیابی توفیق بنیاد شهید در تحقق این اهداف می‌تواند موضوع پژوهش و مکالمه کارشناسان باشد تا نقاط ضعف و قوت آن بررسی شود و نسبت به تحول شیوه‌ها در دستیابی به اهداف، اقدام لازم انجام گیرد.در ماده ۵ قانون اساسنامه بنیاد شهید، اهم وظایف این نهاد در ۳محور، در قبال شهادت و ایثار، شهدا و ایثارگری و جامعه هدف بیان شده است. در محورهای سه‌گانه خدمات مؤثر و مفیدی انجام شده و از نکاتی مهم نیز غفلت شده است. جزء ۴ بند ب ماده ۵ اساسنامه به جمع‌آوری و حفظ و نگهداری و معرفی آثار فرهنگی، ادبی، هنری، وصایا و دیگر آثار شهدا و ایثارگران اشاره شده و در اصلاحیه اساسنامه مصوب ۱۸/۱/۸۷ مجلس شورای سلامی مقرر شده است، نحوه و ضوابط اجرایی این بند به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد بنیاد و با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شود و به تصویب هیأت وزیران برسد. لکن با گذشت حدود ۷سال از مصوبه مجلس چنین آیین‌نامه‌ای تهیه نشده و به تصویب نرسیده است و این چیزی جز غفلت و اهمال مسئولین از انجام وظایف خود را نشان نمی‌دهد.وظایف بنیاد در قبال جامعه هدف در چهار سرفصل امور فرهنگی و آموزشی، امور معیشتی و رفاهی، امور حقوقی و قضایی و امور اقتصادی تعریف شده است.

نظر به اینکه این فصل از اهمیت زیادی برخوردار است و تکلیف بنیاد در قبال جامعه هدف و همچنین تکلیف جامعه هدف در قبال بنیاد را تعیین می‌کند به تشریح جامع‌‌تری از آن خواهیم پرداخت. تصور فعلی در جامعه هدف و بنیاد این است که خدمات به صورت انحصاری به گروهی بیش از گروه دیگر ایثارگری تعلق می‌گیرد البته در جایی که قانون تصریح دارد، ‌چنین است ولی در ماموریت‌ها و وظایف عمومی بنیاد مانند اشتغال، استخدام، درمان، مسکن و… با رعایت قوانین مربوطه برخورد اختصاصی و توجه ویژه به گروهی و طرد گروهی دیگر امری خلاف قانون است. ایثارگران باید به دقت مراقب حقوق قانونی خود باشند تا از این طریق حقوق آنان تضییع نشود. برخی شیوه‌های اجرایی غلط، برخی خدمات را اختصاصی می‌کند به طوری که این ذهنیت پیش می‌آید که مثلا در زمینه درمان، «درصد» ملاک عمل است لذا جانبازی که دارای درصد بیشتری است سهم بیشتری از درمان دارد یا فرزندان ایثارگران اعم از فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان در امر اشتغال و استخدام شرایط متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. عملکرد برخی متولیان بر این برداشت اشتباه مهر تایید می‌گذارد و این تصور ذهنی را حتی برای مسئولینی که جدیدا عهد‌ه‌دار وظایف سازمانی بنیاد می‌شوند یا برای جامعه ایثارگران، به وجود می‌آورد که این تفاوت‌ها قانونی است. در اصلاحیه قانون اساسنامه بنیاد آمده است: در کلیه مواد عبارت «شاهد، ‌خانواده‌های معظم شاهد و نظایر آن» به عبارت جامعه هدف اصلاح شود و جامعه هدف برابر این قانون خانواده‌های شاهد،‌ جانبازان، آزادگان و خانواده‌های آنان هستند.

بدیهی است ماموریت قبلی بنیاد که به خانواده معظم شهدا اختصاص داشت با تجمیع نهادهای ایثارگری و اصلاح قانون اساسنامه بنیاد به جامعه هدف تعمیم پیدا کرد و لزوم اصلاح رفتار اداری مدیران و کارکنان بنیاد از روال گذشته به روالی منطبق با اصلاح اساسنامه را ضروری کرد. در اصلاحیه جزء(۱) بند (ج) ماده (۵) آمده است: ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به جامعه هدف و نظارت در جهت ایجاد تسهیلات لازم برای ارتقای علمی، تحقیقی،‌آموزشی و مهارت‌های فکری و تخصصی و پرورشی جسمی فرزندان آنان در تمام مراحل تحصیلی به بهترین وجه با همکاری مراجع ذیربط. گسترش ماموریت فرهنگی و آموزشی از فرزندان شهدا به فرزندان جامعه هدف برای همین منظور صورت گرفته که به مسئولین بنیاد یادآوری کنند که در برنامه‌ریزی‌های خود به این امر توجه داشته باشند.

منبع: همشهری

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار