سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 37283
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نوسان قیمت کالاها در رکود بازار رمضان
Print This Post

دهه اول ماه مبارک رمضان در حال سپری شدن است و باوجود اینکه رکود بسیاری از بازارها را فرا گرفته است، اما بازار مایحتاج عمومی مردم همچنان با نوسان همراه است، برخی نوسانات قیمت را خود دولت رقم زده است و برخی دیگر را تولیدکنندگان در سایه غفلت بازرسان؛ به هرحال اگرچه تورم به بیان آمارهای دولت کاهش یافته است اما حسگرهای مردم در بازار این را نشان نمی دهد.

 به گزارش سلام دلفان، ماه مبارک رمضان دهه اول خود را پشت سر می گذارد و اگرچه بسیاری از بازارها در این ماه با رکود مواجه می شوند، اما بازار کالاهای مصرفی و مایحتاج مورد نیاز مردم، اگرچه رکود دارد، اما نوسانات قیمتی بیش از رکود خودنمایی می کند.

برخی کالاها در بازار گران شده است و برخی دیگر نیز در بازار گرانف‌روشی می کنند. البته برخی از کالاها نیز به دست دولت گران شده و برخی دیگر، در سایه غفلت مسئولان، تغییرات قیمتی داشته است.

در این میان دولت می گوید که تورم کاهش یافته است، اما برخی از دولتمردان هم بر این نکته تاکید می کنند که کاهش تورم به معنای کاهش قیمت‌ها در بازار نیست، بلکه تورم عواملی به غیر از تغییرات و نوسانات قیمتی کالاهای اساسی و مایحتاج مورد نیاز مردم دارد و عوامل دیگری هم در آن درگیر هستند اما درکنار این اظهارنظرها، مهم اکنون این است که حسگرهای مردم، کاهش تورم در بازار را حس نکرده است.

بررسی های میدانی نشانگر این است که درست اقلامی که برای سلامت مردم مهم هستند و به خصوص در ماه مبارک رمضان، تقاضای بیشتری برای آن وجود دارد، با افزایش قیمت مواجه شده اند و اگرچه دولت می گوید که ذخایر کالایی مناسبی را دارد و به موقع آن را آزاد می کند؛ اما گویا خبری از این آزادسازی نیست و به خصوص در مورد اقلام پروتئینی، بازار در روزهای گذشته، نوسانات قیمتی را تجربه کرده است.

نرخ نامه های جدید مرغ و تخم مرغ از امروز عملیاتی شده است و بازار گوشت قرمز نیز نوساناتی را تجربه کرده است، همچنین لبنیات نیز به دستور دولت گران شده است.

آمارها نشانگر این است که سرانه مصرف شیر و لبنیات و اقلام پروتئینی در ایران به مراتب از سایر کشورهای دنیا کمتر است و دولت نیز اکنون با چراغ سبزی که به افزایش قیمت شیر و لبنیات نشان داده، راه را برای کاهش مصرف بیشتر هموار کرده است. در حالی که مردم به جایگزین های مواد پروتئینی همچون حبوبات و دیگر کالاهای جایگزین نیز به دلیل ذائقه مصرف خود، کمتر علاقه نشان می دهند اما به هرحال کاهش قدرت خرید مردم با افزایش قیمت ها، نتیجه ای منطقی است که باید بر ذهن هر عاقلی بنشیند.

بررسی‌های میدانی از میادین میوه و تره بار نشانگر این است که قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل پاک شده از امروز ۷۳۶۰ تومان عرضه می شود. قیمت هر کیلوگرم مرغ وارداتی ۴۹۵۰ تومان است. ضمن اینکه هر شانه تخم مرغ نیز حدود ۸۶۰۰ تومان به فروش می رسد که تا پیش از این ۸ هزار تومان بوده است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی نیز ۳۵۰۰۰ تومان عرضه می شود، ضمن اینکه گوشت خورشتی گاو نیز ۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

در عین حال، قیمت هر بطری شیر کم چرب ۲۲۰۰ تومان، قیمت هر بطری شیر پرچرب ۲۳۰۰ تومان، شیر کیسه ای یک لیتری ۱۵۰۰ تومان، خامه ۱۲۰۰ تومان، پنیر یو اف ۴۳۰۰ تومان و ماست دبه ای ۷۵۰۰ تومان است.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار