سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 37427
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » علمای اهل سنت چگونه طراحی رسانه‌ای علیه عراق را شکست دادند؟
Print This Post

تاکنون از تاکتیک‌های متعددی برای پوشش هدفدار بحران عراق توسط جبهه رسانه‌ای مقابل محور مقاومت استفاده شده است.

سلام دلفان ـ نگاهی تحلیلی به برخی رسانه‌های منطقه‌ای مخصوصاً برخی کشورهای شورای خلیج فارس همانند قطر و عربستان نشان می‌دهد که از زمان آغاز تحولات عراق تاکنون این رسانه‌ها تلاش ویژه‌ای برای دو قطبی کردن شیعه و سنی در این تحولات انجام داده‌اند.با این وجود بخش اعظمی از علمای اهل سنت در نقاط مختلف جهان با صدور بیانیه‌ها و مواضع رسانه‌ای جریان داعش و ادعای خلافت آنها را محکوم کرده و بر وحدت شیعه و سنی در عراق تأکید دارند.

در همین راستا اتحادیه جهانی علمای مسلمان، در بیانیه‌ای اعلام خلافت اسلامی توسط پیکارجویان شبه نظامی داعش در مناطق تحت کنترل این گروه تروریستی در سوریه و عراق را محکوم کرد.

اتحادیه جهانی علمای مسلمان اعلام کرد ادعای گروه داعش هیچ ارتباطی به اسلام ندارد و نمی‌توان عنوان “خلافت” را به یک گروه تروریستی و افراط‌گرا نسبت داد.

در بیانیه این اتحادیه آمده است: “اعلام یک سویه خلافت از سوی این گروه، بدون هیچ اجماع و توافق گروهی مسلمانان، در تناقض با احکام اسلام است.”

از سوی دیگر تمرکز رسانه‌های صهیونیستی بر تجزیه عراق با محوریت ترغیب کردن مسئولان کردستان عراق به اعلام استقلال صورت گرفته است.

رسانه‌های صهیونیستی تاکنون استقلال کرستان عراق را به عنوان یک اتفاق قطعی مطرح کرده‌اند و از فوائد این تجزیه برای رژیم صهیونیستی گزارش‌های متعددی را نیز منتشر کرده‌اند.

رسانه‌های آمریکایی و اروپایی نیز با راهبرد معرفی دولت عراق به عنوان منشأ ناامنی در این کشور و فشار رسانه‌ای برای گرفتن امتیاز از دولت جدید برای نیروهای همسو با غرب در عراق اخبار و تحلیل‌های خود را منتشر کرده‌اند.

اما آنچه اهمیت ویژه‌ای به نحوه بازتاب رسانه‌ای این تحولات داده نوع بازتابی است که بر پایه افکار عمومی ایران در حال انتشار است.

در این نوع انتشار رسانه‌ای تحولات عراق تلاش می‌شود که مواضع برخی چهره‌های خاص سیاسی که تحولات عراق را از دریچه تقابل شیعه و سنی همانند رسانه‌های غربی در ایران می‌نگرند؛ پررنگ نشان داده شود. این راهبرد با هدف دادن آدرس غلط برای تحلیل تحولات عراق در افکار عمومی داخل ایران صورت می‌گیرد.

در این بازتاب خبری خاص دولت عراق متهم به کوتاهی در استفاده از اهل سنت در ساختار قدرت در این کشور می‌شود و تحولات عراق را قبل از آنکه نتیجه شوروش گروه‌های تکفیری و تروریستی همانند داعش معرفی کنند؛ دولت عراق را متهم به نادیده گرفتن حقوق اقوام و مذاهب بیان می‌کنند.

در همین راستا مصاحبه ابراهیم یزدی، رئیس گروهک نهضت آزادی با روزنامه آرمان و گستره بازتاب آن در میان رسانه‌های ضد انقلاب قابل توجه است.

وی در مصاحبه با روزنامه آرمان می‌گوید: در عراق ۶۵ درصد جمعیت شیعه است؛ اما اقلیت سنی حدود ۷۰ تا ۸۰ سال، از سال ۱۹۳۰ میلادی در عراق حاکم بوده و قدرت و ریشه دارد. دولت عراق نمی‌تواند مطلق‌گرا و مطلق‌خواه باشد. لاجرم باید رهبران سنی را به بازی می‌گرفت. اما نکرد و برعکس عمل کرد. این یک اشتباه راهبردی بزرگی بود. درست است که در یک بازی دموکراسی رأی اکثریت معتبر است اما رهبران شیعه در عراق باید بدانند که کشورهای عربی همسایه عراق اکثرا سنی مذهب هستند. این دولت‌ها تحمل یک دولت شیعه دیگری را در منطقه ندارند، کما اینکه حاضر نیستند به هیچ قیمتی یک نظام دموکراتیک در بحرین، که اکثریت جمعیت آن شیعه است پیروز شود و یک دولت شیعه سوم در منطقه به وجود آید.

از سوی دیگر با تلاش برخی رسانه‌های جریان فتنه در خارج از کشور نیز تلاش شده تفسیر خاص از محدود چهره‌های اهل سنت در ایران و خارج از کشور که همسویی با انقلاب اسلامی ندارند؛ پررنگ شده و با اقدام هماهنگ رسانه‌ای آن را به عموم علمای اهل سنت در داخل کشور تعمیم بدهند.

نکته جالب توجه آنکه این بخش از طراحی رسانه توسط رسانه‌های زنجیره‌ای جریان فتنه در خارج از کشور صورت می‌پذیرد.

در همین حال با وجود تلاش رسانه‌ای گسترده‌ای که اتفاق افتاد ولی اتفاق نظر اکثریت قریب به اتفاق علمای اهل سنت در داخل کشور در محکومیت آشکار داعش و معرفی آمریکا و متحدین منطقه‌‎‌ای آن به عنوان ریشه ناامنی‌ها در عراق، موجب خنثی شدن این طراحی شده است.

چند روز قبل طی گردهمایی که با حضور علمای شاخص اهل سنت از جمله مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مولوی عبدالصمد کریم‌زایی، مولوی بارانی، مولوی دامنی، مولوی نارویی، مولوی نذیراحمد سلامی و عبدالمجید مرادزهی در زاهدان برگزار شد؛ این علمای سرشناس اهل سنت در جنوب شرق با صدور بیاینه‌ای داعش را خوارج زمان نامیدند .

در قسمتی از این بیانیه آمده است: اینجانبان عناصر گروهک فریب خورده و تروریستی داعش را به عنوان خوارج قرن و ابزار دست سرویس‌های جاسوسی استکبار برای مخدودش کردن چهره اسلام عزیز دانسته و از دولت‌های اسلامی می‌خواهیم همه تلاش خود را برای مبارزه با اینگونه گروهک‌ها به کار گیرند.

این بیاینه می‌افزاید: به مبارزه فکری و فرهنگی خود علیه جریانات تکفیری در جهان اسلام شدت بخشیده و به همه مسلمانان توصیه می‌کنیم از افتادن در ورطه تفکرات تکفیری و جریانات تروریستی که موجب خسران در دنیا و آخرت می‌شود جدا پرهیز کره و در راستای ادای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و در بصیرت‌افزایی به امت اسلامی و نهی از پیوستن به اینگونه گروه‌ها تلاش کنند.

علاوه بر این موضع گیری‌های علمای اهل سنت علیه جریانات تکفیری و در أاس آن داعش و همچنین تفسیر خارج از دو قطبی شیعه و سنی در تحولات عراق همچنان ادامه دارد.

*مولوی نذیراحمد سلامی: داعش فرزند نامشروع جهان کفر است

مولوی مولوی نذیراحمد سلامی، نماینده اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با «نسیم» در این باره اظهار داشت: داعش فرزند نامشروع جهان کفر است. داعش جریانی برای ایجاد اختلاف مذهبی بین مسلمانان شیعه و سنی است تا دشمنان اسلام بتوانند راحت‌تر به اهداف شوم خود برسند.

وی ادامه داد: افراط‌گرایی بزرگترین مانع تحقق تقریب مذاهب است. مسلمانان باید با هوشیاری و آگاهی کامل مراقب توطئه‌های دشمنان اسلام باشند و وحدت و انسجام خود را نسبت به هر زمان دیگر بیشتر حفظ و تقویت کنند تا شکار حرص و آزار دشمنان قرار نگیرند.

*مدیر حوزه علمیه اهل سنت: اقدامات داعش ریشه در اسلام آمریکایی دارد

مولوی عبدالغنی بارانی، مدیر حوزه علمیه اهل سنت “طوبی” زاهدان در گفتگو با «نسیم» افزود: اعمال گروهک داعش در عراق، ریشه در اسلام آمریکایی و اسرائیلی و انحراف از احکام شرعی دارد.

وی افزود: حرکات داعش در عراق از سوی علما و روحانیون اهل سنت سیستان و بلوچستان محکوم و مردود است. این اعمال ناشایست آنان موجب ترویج اسلام هراسی در جهان شده است.

مولوی بارانی بیان داشت: استکبار جهانی اتحاد و وحدت جهان اسلام را نشانه گرفته؛ لذا باید در صیانت از این فریضه الهی کوشا باشیم. وحدت برای ما یک فرض و واجب دینی است؛ اختلاف و عدم وحدت مسلمان دشمنان را جریح می‌کند.

*استاد حوزه علمیه اهل سنت ایرانشهر: صهیونیست‌ها از وحدت مسلمانان بیم دارند

امام جمعه اهل سنت شهر “محمد آباد” شهرستان ایرانشهر اظهار داشت: چند گروه تروریستی با نام داعش با سوء‌استفاده از نام اسلام، در عراق و سوریه مسلمان‌کشی به راه انداخته‌اند.

مولوی محمد هرقانی افزود: عامل اصلی جنایت‌های عراق و سوریه در اصل آمریکا و اسراییل هستند؛ زیرا آنها گروه‌های تروریستی را تجهیز می‌کنند و بعد از آنها به صورت ابزاری استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به این که صهیونیست‌ها از وحدت مسلمانان بیم دارند؛ افزود: ارتباط گروه‌هایی مانند داعش با رژیم صهیونیستی آشکار است و این جریان‌ها از بدو تولد تاکنون در خدمت منافع رژیم صهیونیستی عمل کرده‌اند.

*مفتی عبدالغنی رئیسی: رسانه‌ها داعش را رسوا کنند

مفتی عبدالغنی رئیسی، امام جمعه موقت اهل سنت نیکشهر نیز در این باره عنوان داشت: برای مقابله با گروه‌های ترویستی مانند داعش، نیازمند اقدام هماهنگ رسانه‌ای در داخل کشور هستیم؛ زیرا این گروه‌ها تبلیغات گسترده‌ای دارند و رسانه‌های بزرگ منطقه‌ای نیز از آنها حمایت می‌کنند.

امام جمعه موقت اهل سنت نیکشهر ادامه داد: رسانه‌ها باید جنایات داعش را به خوبی پوشش دهند تا افکار عمومی با عمق جاهلیت و خوی وحشی‌گری آنها بیشتر آشنا شود.

وی افزود: امروز رسانه‌ها باید گروه‌های تکفیری مانند داعش را رسوا کنند تا این گروه‌ها هیچگاه فرصت فریب افراد ناآگاه را پیدا نکنند.

*امام جمعه اهل سنت دلگان: داعشی‌ها به هیچ دینی پایبند نیستند

مولوی محمد ریگی، امام جمعه اهل سنت دلگان اظهار داشت: شیعه و سنی در عراق باید در کنار هم موجب عقب راندن تروریست‌ها از این کشور شوند. وحدت مسلمانان به بحران عراق خاتمه می‌دهد. وحدت مردم شیعه و سنی عراق در سایه توجه به توصیه علما، لازمه اصلی پیروزی ملت عراق بر تروریست‌های داعش است.

مولوی ریگی افزود: داعشی‌ها به هیچ دین و آیینی پایبند نیستند و فقط نوکری صهیونیست‌ها را می‌کنند. کشورهای اسلامی باید از وحدت ملت ایران درس بگیرند. علما و روحانیون نقش اصلی را در زمینه برقراری وحدت اسلامی بر عهده دارند.

وی با اشاره به حمایت برخی رسانه‌های غربی از داعش افزود: رسانه‌های غربی داعش را بزرگ جلوه می‌دهند. بزرگنمایی داعش با هدف کمک به این گروه انجام می‌گیرد.

امام جمعه اهل سنت دلگان تصریح کرد: اعضای داعش حتی نسبت به پدر و مادر خود رحم ندارند. تکفیری‌ها به دنبال بدنام کردن حکم اسلامی جهاد هستند.

*امام جمعه اهل سنت نیکشهر: چرا سازمان ملل در عراق اقدام جدی نمی‌کند؟

مولوی عبدالله وحیدی‌فر: گروهک‌های تروریستی مانند داعش مجری اوامر صهیونیست‌ها در جهان اسلام هستند؛ آنها قصد دارند با شکاف‌افکنی بین مسلمانان، آنها را به جان یکدیگر بیندازند. تروریست‌ها در عراق وحدت مسلمانان را نشانه گرفته‌اند.

مولوی وحیدی‌فر افزود: جنگ و خونریزی داعش در کشورهای اسلامی باید با مداخله نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های بین‌المللی متوقف شود. این سازمان‌ها در زمان کشتار مسلمانان در صحنه حضور ندارند. داعش اجیر شده استکبار است و سکوت سازمان ملل و شورای امنیت در قبال جنایات تروریست‌ها در کشورهای اسلامی، نشان دهنده رضایتمندی این سازمان‌ها از این جنایات است.

این عالم اهل سنت بیان کرد: مردم، تروریست‌ها را از عراق بیرون خواهند کرد. مواضع علمای اهل سنت در عراق و همکاری آنها با ارتش قابل تحسین است. هر اقدامی در عراق باید با تصمیم‌گیری ملت این کشور همراه باشد. مردم عراق هرگز به تجزیه این کشور راضی نمی‌شوند.

*امام جمعه اهل سنت فنوج: جنایت تروریست‌ها در عراق و سوریه با سرمایه‌گذاری صهیونیست‌ها انجام می‌شود

مولوی عبدالرحیم قاضی‌زاده، اظهار داشت: تروریستهای داعش ادغام گروهک‌های تروریستی حامی اسرائیل در منطقه و حذب بعث عراق هستند. بعثی‌ها قصد برهم زدن ثبات عراق و شکستن وحدت مسلمانان را دارند. جنایت تروریست‌ها در عراق و سوریه نشأت گرفته از سرمایه‌گذاری صهیونیست‌ها به منظور حاکمیت در کشورهای اسلامی است. سکوت سازمان ملل و شورای امنیت نسبت به جنایات داعش معنی‌دار است. اختلافات سیاسی در عراق در این برهه زمانی به نفع هیچ جناحی نیست

وی افزود: پارلمان عراق باید به سرعت نسبت به انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور اقدام کند. کابینه دولت جدید باید با حضور تمامی احزاب و جناح‌ها در کوتاهترین زمان ممکن تشکیل شود.

مولوی قاضی‌زاده ادامه داد: داعشی‌ها پس از آن که متوجه شدند از طریق جنگ و خونریزی نتیجه‌ای نمی‌گیرند؛ به پشتوانه رسانه‌های غربی جنگ روانی در عراق به راه انداخته‌اند. آنها قصد دارند به طرق مختلف بین شیعه و سنی در این کشور اختلاف‌افکنی کنند. تنها راه برون رفت عراق از بحران فعلی اتحاد و انسجام ملی در این کشور است.

*امام جمعه اهل سنت کنارک: ثبات عراق در گرو وحدت مسلمانان است

مولوی عبدالملک ملکی‌پور بیان کرد: باید ثبات به کشور عراق بازگردد و این امر در گرو وحدت مسلمانان در این کشور است. کردهای عراق باید پشتوانه ارتش این کشور باشند.

امام جمعه اهل سنت کنارک افزود: داعش به دنبال جبران شکست سوریه در عراق است. انتخابات سوریه به تکفیری‌ها اثبات کرد که مردم این کشور خواهان بشار اسد هستند. تکفیری‌ها می‌خواهند ناامیدی اعضای خود را با بی‌ثباتی عراق جبران کنند.

منبع: جهان

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار