سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38382
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » قرائت کیفرخواست ۱۳۸ صفحه ای مهدی هاشمی به پایان رسید/ تفهیم اتهام و دفاع متهم مراحل بعدی دادگاه
Print This Post

رسایی: ۷۰ درصد کیفرخواست دادستان مسائل اقتصادی است

به گزارش سلام دلفان، جلسه دوم دادگاه مهدی هاشمی ۹۰ دقیقه به طول انجامید و در این جلسه کیفرخواست ۱۳۸ صفحه ای وی توسط دادستان قرائت شد. حجم کیفرخواست مهدی هاشمی به اندازه ای بود که در دو جلسه صبح و عصر قرائت آن به پایان نرسیده بود. گفته می شود قسمت قابل توجهی از پرونده مهدی هاشمی را مسائل اقتصادی و امنیتی تشکیل می دهد.مهدی هاشمی رفسنجانی پس از خروج از کشور در تابستان سال ۱۳۸۸ و عدم اعتنا به احضارهای رسمی قضایی، سرانجام مهر ماه سال ۹۱ به ایران بازگشت و یک روز پس از ورودش، به دادسرا احضار و از آنجا به زندان اوین منتقل شد.مهدی هاشمی پس از حدود سه ماه بازداشت، با قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از زندان آزاد شد و مدتی بعد کیفرخواست او صادر شد. سخنگوی قوه قضائیه همان زمان عمده اتهامات وی را مسائل اقتصادی و امنیتی عنوان کرده بود.

رسیدگی به پرونده اتهامی مهدی هاشمی در ابتدا بر عهده قاضی ناصر سراج که پرونده فساد بزرگ بانکی را قضاوت کرده بود، گذاشته شد و قرار بود که اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات وی روز ۱۵ اردیبهشت سال ۹۲ برگزار شود که با درخواست متهم این جلسه به تعویق افتاد.

پس از به تعویق افتادن رسیدگی پرونده مهدی هاشمی، ناصر سراج در جمع خبرنگاران گفت که پرونده مهدی هاشمی دارای ایراداتی است که باید این نقایص برطرف شود.

سراج چندی بعد با حکم رئیس قوه قضاییه ریاست سازمان بازرسی کل کشور را بر عهده گرفت به دلیل اینکه در رابطه با پرونده مهدی هاشمی سازمان بازرسی از نهادهایی به حساب می آمد که درباره مهدی هاشمی گزارش تخلفات داده بود او دیگر نمی توانست قاضی پرونده باشد و پس از اعلام این مطلب از سوی قاضی سراج با تغییر قاضی پرونده موافقت شد.

پس از وی،  قاضی مقیسه رئیس شعبه ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب مسئولیت این پرونده را را بر عهده گرفت که در جریان برگزاری سه نوبت از دادگاه مهدی هاشمی که روز گذشته و امروز برگزار شد بالاخره کیفرخواست دادستان قرائت شد و پرونده به مرحله تفهیم اتهام رسید.

وکیل مهدی هاشمی در این باره گفت: با پایان قرائت کیفرخواست مرحله بعدی دادگاه تفهیم اتهام و آغاز دفاع متهم است البته هنوز زمان جلسه بعدی مشخص نیست . وی افزود: از آنجا که در دو روز گذشته زمان دادگاه صرف قرائت کیفرخواست تدوین شده از سوی دادسرا شد نمی‌توان درباره روند دادگاه ارزیابی درستی ارائه کرد.

هر چند اعضای خانواده هاشمی و رسانه های حامی آنان تلاش دارند رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی را به درگیری های جناحی و مسائل سیاسی تقلیل دهند با این حال یکی از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت که ۷۰ درصد کیفرخواست فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به مسائل اقتصادی مربوط می شود.

حمید رسایی در این باره اظهار داشت: با وجود اینکه وی در مسائل سیاسی اتهامات بسیار جدی و بزرگی دارد که شامل تلاش، برنامه‌ریزی و نشر آن‌ها در فتنه و کودتای سال ۸۸ است ولی مفاسد اقتصادی وی که شامل پرونده‌های نفتی است و بخشی از آن‌ها پرونده‌های بین‌المللی محسوب می‌شود نیز در پرونده وی موجود است.

وی اضافه کرد: بخشی از پرونده مهدی هاشمی نیز به فعالیت‌ها و سوءاستفاده وی از اموال دولتی برای پدرش در انتخابات سال ۸۴ مربوط می‌شود که اسناد بسیار شفافی دارد و قبلاً وزارت اطلاعات نمایشگاهی را در این زمینه برگزار کرده بود که ما هم از آن بازدید کردیم، لذا کسانی که از روند فعالیت‌های مهدی هاشمی اطلاع دارند، می‌دانند که وی البته اتهامات سیاسی هم دارد ولی حدود ۷۰ درصد کیفرخواستش مسائل اقتصادی بسیار مهم است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطرنشان کرد: ای‌کاش دستگاه قضایی زیر بار دادگاه غیرعلنی نمی‌رفت و به‌صورت علنی این دادگاه برگزار می‌شد تا مردم اطلاع پیدا می‌کردند که این فرد چه اقداماتی انجام داده است.

رسیدگی دقیق و بدون تبعیض به اتهامات مهدی هاشمی رفسنجانی یکی دیگر از محک‌های پیش‌روی دستگاه قضایی است و افکار عمومی انتظار دارد که قوه قضائیه بدون در نظر گرفتن هر گونه انتساب و فشار،‌ بصورت عادلانه و منطقی به موارد مطرح شده علیه این متهم رسیدگی کند.

 

منبع:رجانیوز

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار