سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 40534
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اولین روحانی شهید مفقود‌الاثر چه کسی بود؟
Print This Post

برای مرزنشین‌های غرب کشور واژه جنگ بیشتر از هر واژه دیگری آشناست. آنها زودتر از هر کس دیگری، پیش از شروع رسمی جنگ با آن آشنا شدند و بیشتر از هر کس دیگری گرمای سوزان آتش جنگ را بر تن خود لمس کردند.

به گزارش سلام دلفان – برای مرزنشین‌های غرب کشور واژه جنگ بیشتر از هر واژه دیگری آشناست. آنها زودتر از هر کس دیگری، پیش از شروع رسمی جنگ با آن آشنا شدند و بیشتر از هر کس دیگری گرمای سوزان آتش جنگ را بر تن خود لمس کردند. حمله سراسری ارتش عراق برای ساکنان شهرهای مرزی مثل دهلران خاطرات تلخی را به یادگار گذاشت که یکی از آنها شهادت «سیدحسین اعلمی» اولین روحانی شهید و مفقود‌ پیکرالاثر است. روز پنجم مهرماه سال ۱۳۵۹ در حالی‌که بیشتر از شش روز از تهاجم ارتش بعث به خاک ایران نگذشته بود، دشمن جاده دهلران – عین‌خوش را اشغال کرد و سیدحسین اعلمی را به اسارت خود درآورد و به شهادت رساند. شهید اعلمی در روز شهادتش در حال برگشت از قم به اندیمشک بود تا خود را به جمع رزمندگان برساند که اسیر دشمن ‌شد. با اینکه از سرنوشت او هیچ خبری به دست نمی‌آید ولی بنا بر مشاهدات مردمی اعلمی اسیر شده و خودرویش به آتش کشیده می‌شود. عبدالرضا مرادزاده از همرزمان شهید بیان می‌دارد که چند روز پس از اسارت شهید اعلمی از طریق رادیو عراق صدای او را که پخش کردند در منطقه دشت عباس به دست نیروهای عراقی اسیر شده است. ولی از آن زمان تاکنون هیچ‌کس از سرنوشت این سید خبری ندارد.

شهید اعلمی که بود؟

شهید اعلمی که در گویش اهالی دهلران به «سیداعلم» معروف است پس از پیروزی انقلاب در آبان ماه سال ۱۳۵۸از سوی دفتر حضرت امام خمینی(ره) وارد شهرستان دهلران می‌شود و مسئولیت امور جهادسازندگی و تبلیغات اسلامی و همچنین سرکشی به روستاها و مناطق محروم و برپایی فرایض دینی را عهده‌دار می‌شود. همچنین مسئولیت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ۲۰/۶/۵۹ به وی واگذار می‌شود. سیدحسین اعلمی جوانی انقلابی، مؤمن و خوش‌سیما بود که ارتباط اجتماعی بسیار نزدیکی با تمامی قشرهای مردم برقرار می‌کرد. وی درشهرستان دهلران به عنوان نماینده دفتر امام خمینی(ره) بسیار مورد محبت و اکرام مردم قرار داشت. به نحوی که اکنون پس از گذشت ۳۰ سال از شهادتش به طورکامل و برجسته درخاطرات دوستان و مردم شهر ایلام نقش بسته است. او برای‌‌تهیه امکانات تدارکاتی به منطقه، با وانت شورولت قرمزرنگ خود دائماً به تهران رفت و آمد می‌کرد و به قول خودش می‌خواست «گوشه‌ای از محبت‌ها و مهمان نوازی اهالی دهلران را جبران نماید.» با بالا گرفتن تهدیدات و حوادث مرزی و زمانی که سه ماه قبل از جنگ رژیم صدام اقدام به اخراج افراد ایرانی‌الاصل کرد شهید اعلمی و بچه‌های جهادسازندگی و سپاه و نیروهای مردمی کار انتقال این خانواده‌های بی‌پناه و آواره را به خاک کشورمان انجام می‌دادند. با شروع رسمی جنگ در ۳۱ شهریور ماه و بمباران هوایی شهرها از جمله دهلران و آواره شدن همه خانوارهای دهلرانی شهید اعلمی هم خانواده‌اش را به قم برد تا خود با فراغ بال بیشتر به منطقه برگردد.

حاج سالار صفرخانی از نیروهای رزمنده و جهادگر دوران دفاع مقدس و همرزم شهید اعلمی اینچنین بیان می‌کند:«شهید اعلمی قبل از جنگ وارد دهلران شد. افراد نیکوکار را در تهران و شهرهای دیگر را به همکاری دعوت می‌کرد تا به نیازمندان این شهرستان کمک کند. ما بچه‌های جهاد سازندگی شبانه به کمک سیداعلمی می‌رفتیم و مواد غذایی را بسته‌بندی می‌کردیم. او آنها را در اختیار افراد مستمند قرار می‌داد. سید مرتباً در مورد مسائل اعتقادی و انقلابی هدایتگری می‌کرد و برای همه ما یک راهنما در همه امور بود».

مادر شهید کریم حاتمی که فرزندش در اولین روزهای شروع دفاع مقدس به شهادت رسیده، می‌گوید: «فرزندم کریم قبل از شروع جنگ به عنوان نیروی کمک‌رسان به جهادسازندگی رفت تا زیرنظر سیدحسین اعلمی به نیازمندان و محرومان روستایی کمک کند. سیدحسین اعلمی در کنار پل میمه دهلران انباری دایر کرده بود و امکاناتی را از تهران دریافت و در این محل نگهداری می‌کرد و پس از شناسایی افراد نیازمند با دستخط ایشان آذوقه، لباس و کالای مورد نیاز روستاییان توزیع می‌شد.»

این روحانی مبارز در نهایت وقتی برای رزم به منطقه دهلران برگشته بود، به اسارت درآمده و در گمنامی و غربت به شهادت می‌رسد. یادش گرامی باد.
منبع : روزنامه جوان

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار