سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 40630
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » تغییر کاربری اراضی مرتع در دلفان/ کوهپایه های گرین زیر شخم افراد سودجو +تصاویر
Print This Post
هشدار به مسئولین؛

تغییر در کاربری اراضی مرتع سبب هدر رفت کربن آلی، تخریب ساختمان خاک، کاهش نفوذ آب در خاک و افزایش رواناب و فرسایش می‌گردد.

به گزارش سلام دلفان- به دلیل رشد روز افزون جمعیت کشاورز و دامدار و کمبود زمین های زراعی فرآیند تغییر و تبدیل اراضی مرتعی به اراضی کشاورزی آبی و دیم در ۳ دهه اخیر آغاز شده و چند سالی است که در شهرستان دلفان شدت یافته است.

salamdelfan.ir (9)

salamdelfan.ir (7)

اثرات مشهود این تغیر کاربری در منطقه, پیدایش انواع اشکال فرسایش های آبی, قهقرای پوشش گیاهی و کاهش باروری خاک در تولید محصولات کشاورزی است. این اثرات مخرب محدود به زمینهای کشاوری نبوده و تمامی خصوصیات اکوسیستم را تحت تاثیر قرار می دهند.

خصوصیات فیزیکی, شیمیایی, مرفولوژی و هیدرولوژیک خاک در اثر تغییر کاربری اراضی مرتعی و نتایج اکوسیستم ها همواره در اثر فرآیندهای طبیعی و یا دخالت انسان, در زمـان و مکـان تغیـر و تحـول مـی یابنـد.
تغییرات ناشی ازفرآیندهای طبیعی را نمی توان تخریب دانست هرچند که ممکن است در ظاهر تحول نزولی بـه نظر آیند. وقتی یک علفزار, با خاک غنی و حاصلخیز مورد تهاجم گونه های در ختی قرار می گیرد و به جنگلـی با خاک فقیر و غیر حاصلخیز تبدیل می گردد از دید اکولوژیک فرآیندی برای تبدیل علفزار به جنگل مـی باشـد.
ولی هنگامی که انسان که خود جزئی از اکوسیستم است اقدام به سوء استفاده و بهره برداری بی رویه از منابع میکند, اصطلاح تخریب کاربرد خواهد داشت.

salamdelfan.ir (1)

نتایج مستقیم و غیر مستقیم تغییر کاربری اراضی و تبدیل مراتع طبیعی به اراضی کشاورزی شامل نابودی پوشش سطحی خاک, فرسایش تشدید شونده آبی و بادی وکاهش مواد غذایی خاک می باشد. عـلاوه بـر ایـن روشـهای ناکارآمد در مدیریت این اراضی کشاورزی فرآیند فرسایش و قهقرای خاک را تشدید می کند.

طبیعت و رویشگاه های مختلف در شرایط طبیعی، قدرت رویشی خود را حفظ می کنند. بذر گیاهان در یک مرتع فقیر و یا نواحی بیابانی علیرغم وجود شرایط نامساعد جوی سالیان دراز قدرت رویش را حفظ کرده و به محض ایجاد شرایط مساعد حتی پس از دهها سال، جوانه زده و فعالیت خود را آغاز می کنند. و در کل طبیعت قابلیت خود تنظیمی دارد ولی شخم و شیار سبب حذف این قابلیت از طبیعت می شود.

salamdelfan.ir (6)

همچنین در زمانی که گرد و غبار با منشا کشورهای همسایه سلامت و اقتصاد ایران را تهدید می کند، به طور قطع تغییر کاربری مراتع نیز شرایطی حادتر و وخیم تر را در کشور بوجود خواهد آورد.

تبدیل اراضی طبیعی حتی در مناطقی که فاقد پوشش گیاهی است سبب تسریع در نابودی آب و خاک می گردد، بنا بر این از تمامی مسئولین دلسوز این دیار میخواهیم که در حفظ این سرمایه ملی همچون همیشه کوشا باشند.

 1. رضاییان می‌گه:

  سلام ودرود بر دوستان زحمت کش ومتعهد سلام دلفان دست مریزاد امیدواریم ریاست محترم اداره منابع طبیعی هرچه سریع تر جلوی این سو استفاده اشکار را بگیرد در غیر اینصورت متهم به شراکت می شود.

 2. شهروند می‌گه:

  گرین که هیچی ، در بیخ گوش همین شهر عده ای مشغول ساخت و ساز غیر قانونی هستند بدون اینکه کسی متعرض آنها شود ، و حتی شنیده ها از سکوت عمدی بعضی از دستگاههای دولتی در این ماجرا جهت تحت فشار قراردادن سایر دستگاههای ذیربط جهت تفکیک زود هنگام این اراضی حکایت دارد ، البته نه برای رفع مشکل نیازمندان واقعی بلکه برای کسب سود های میلیاردی حاصل از تفکیک این اراضی !!! آدرس می خواهید به ادمه ی اراضی فاز یک فرهنگیان واقع در کرانه ی جنوبی رودخانه کرم آباد( سهلعلی) مراجعه فرمایید .

 3. شهروند می‌گه:

  با سلام خدمت کلیه عزیزان
  با این بی توجهی مسئولین هیج جای امنی برای شهروندان نخواهد ماند هر کسی هرکاری بخواهد انجام میدهد و کسی جلودار نیست
  ریاست محترم جنگلبانی نوراباد هم کاش بتواند دفتر داری نماینده را انجام دهد بنده خدا وقت ندارد..بیش از ۳۰ ۴۰ هگتار از بهترین مراتع را شخم زدند اب از اب تکان نخورد

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار