سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 4166
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » اینچنین بودکه۲۰۰ نماینده مجلس هشتم از مجلس نهم بازماندند
Print This Post
بازخوانی نقاط تاریک کارنامه مجلس هشتم؛
نتيجه نهايي انتخابات مجلس نهم از هر بعد كه بررسي شود؛ يك امر بيش از همه خود را نشان مي دهد و آن پاسخ "منفي" اكثريت مردم به تركيب و رویکرد ...

نتیجه نهایی انتخابات مجلس نهم از هر بعد که بررسی شود؛ یک امر بیش از همه خود را نشان می دهد و آن پاسخ “منفی” اکثریت مردم به ترکیب و رویکرد حاکم بر مجلس هشتم بود.

به گزارش رجانیوز، عدم حضور قریب به ۲۰۰ نماینده مجلس هشتم در مجلس نهم، به خوبی نشان می دهد جنجال های سیاسی و روزمره، تصویب طرح های خاص و … در طول ۴ سال مجلس هشتم تا چه حد مورد تایید یا رد توده های مردم بوده است.

این در حالی است که بازماندن چهره های مطرحی همچون احمد ناطق نوری، اسدالله بادامچیان، حمیدرضا کاتوزیان،‌ علی عباس‌پور، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، محسن ‌کوهکن،‌ کاظم دلخوش، محمدحسن غفوری فرد،  ‌‌مصطفی کواکبیان، علی بنایی، ‌محمد خباز، داریوش قنبری،  جهانبخش محبی‌نیا و … نیز آشکارا نشان می دهد برخی از نمادهای مجلس هشتم چگونه مورد قضاوت نهایی مردم قرار گرفتند.

از سوی دیگر آرای معنادار و دو مرحله ای تعدادی از چهره های سیاسی مشهور مجلس هشتم نیز که در دوره های قبلی به راحتی و در همان دور نخست وارد مجلس می شدند، در این دوره نشان می دهد رای مردم به برخی از این چهره ها مشروط و یا از روی اضطرار بوده است؛ محمد رضا باهنر، احمد توکلی، علی مطهری و … افرادی هستند که هر یک در انتخابات مجلس هشتم در همان دور نخست با آرای قابل توجهی وارد مجلس شدند اما در انتخابات اخیر علیرغم شهرت خود نتوانستند در دور اول رضایت مردم را کسب کنند و بواسطه تبلیغات و … جواز حضور در مجلس نهم را در “دور دوم” انتخابات کسب کردند.

و شاید همین رای معنادار کافی باشد تا نظر مردم درباره رویکرد حاکم بر مجلس هشتم و لزوم تحول جدی در این رویکرد، به درستی فهم شود. این در حالی است که کارنامه خوانی ۴ ساله مجلس هشتم به خوبی نشان می دهد، در شرایط کنونی می توان بسیار بهتر و مدبرانه تر عمل نمود و در ازای پرداختن به جنجال های سیاسی روزمره و غیر ضروری که مورد انتظار مردم هم نیست، به بسیاری از اهداف و برنامه های کلان نظام و حل مشکلات توده های مردم پرداخت.

نگاهی به بخش‎هایی از کارنامه عملکرد مجلس هشتم شاید تحلیل رای مردم و بازماندن ۲۰۰ نفر از نمایندگان این مجلس برای حضور در مجلس نهم را آسان‏تر می کند:

تعیین مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای تخصیص به هر نماینده مجلس

ابتدای تشکیل مجلس هشتم بود که انتشار خبری مبنی بر تخصیص مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به هر نماینده مجلس از سوی هیات رئیسه و با بهانه تامین محلس اسکان و دفتر کار توسط نمایندگان، جنجال رسانه‌ای بزرگی را در حاشیه مجلس به وجود آورد.

خبرها حاکی از اعطای وام ۱۰۰ میلیون تومانی تقریبا بلاعوض به نمایندگان مجلس بود.

حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مصاحبه‌ای، با حمله به هیات رئیسه مجلس، از اعطای ۱۰۰ میلیون تومان به نمایندگان خبر داد و این امر را  نشانه‌ای برای ترویج اشرافی‌گری در میان مسئولین نظام دانست.

ماجرا از این قرار بود که بنا بر گفته کامران، به هریک از نمایندگان مبلغ هشتاد میلیون تومان بابت کرایه خانه اعطا شده بود که پنجاه میلیون از این مبلغ به عنوان ‏وام بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان باقی‌مانده نیز در قالب قرض الحسنه و با بهره کم بود. همچنین به هر ‏نماینده مجلس مبلغ ۲۰ میلیون تومان بابت خرید ماشین پرداخت شد که به این ترتیب هر نماینده مجلس ۱۰۰ میلیون ‏تومان دریافت نمود.

تخصیص ۳۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به هر نماینده در حالی صورت می‌گرفت که به گفته حسن کامران “مردمی‌که با رای خود ما را به مجلس فرستادند، از گرفتن یک میلیون تومان آن عاجز ‏بودند.” و در شرایطی بابت خرید اتومبیل به هر نماینده ۲۰ میلیون پرداخت می‌شد که مجلس خود دارای سیستم ‏حمل و نقل و اتومبیل‌های مجلس در اختیار نمایندگان بود.

هر چند رسانه‌ای شدن این موضوع موجی از انتقادات را به سمت مجلس و هیات رئیسه آن روانه کرد ولی هیچ گاه خبری مبنی بر توقف اعطای این مبلغ به نمایندگان از سوی مجلس شنیده نشد.

طفره چند ساله مجلس از تصویب طرح نظارت بر نمایندگان مجلس

مجلس هفتم بود که نمایندگان به این نتیجه رسیدند طرحی را به تصویب برسانند که بر مبنای آن بر عملکرد نمایندگان مجلس نیز  نظارتی صورت بپذیرد و این در حالی بود که در طول هفت دوره قبلی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بدون واهمه از هرگونه نظارت و عواقب هر گونه تخلف، بر کرسی‌های مجلس تکیه زده بودند.

با این حال مصادف شدن طراحی این طرح با پایان یافتن دوره مجلس هفتم، طرح نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس را به مجلس هشتم کشاند، تا این مجلس تصویب کننده طرح نظارت بر نمایندگان مجلس باشد. اما فراز و نشیب‌های عجیب  و گاه ساختگی بر سر تصویب این طرح، تصویب این طرح را به سال آخر مجلس هشتم کشاند!

مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران به عنوان یکی از نمایندگان جدی در پیگیری این طرح، درباره طرح و سرنوشت آن می‌گوید: “پس از آنکه سال گذشته در دیداری که نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان هم به ضرورت وجود نظارت بر مجلس و نمایندگانی که خودشان بر دستگاه‌ها نظارت می کردند تأکید کردند، همان طرح قبلی یعنی طرحی که از مجلس هفتم تصویب شده بود توسط دوستان آبادگران همان طرح با اصلاحات مختصری در مجلس مطرح گردید که متأسفانه طرح مذکور که طرح پخته و نسبتا جامعی بود، به بهانه‌هایی با مخالفت روبه رو شده و با هدایت هیت رئیسه مجلس،به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع شد.”

کوچک‌زاده با اشاره به ناکام ماندن سرانجام طرح پیشنهادی کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی ادامه می‌دهد: “این کمیسیون پس از دو سه ماه بررسی دوباره در یک شکل جدیدی این طرح را به صحن مجلس ارجاع داد در آنجا باز هم مخالفت‌هایی شد و آنجا ارجاع داده شد به یک کمیسیون مشترک خاص بررسی این طرح. این کمیسیون مشترک اولین گزارش خودش را در ۳۳ ماده در بهمن ماه سال گذشته ارائه داد که متأسفانه آن طرح ۳۳ ماده ای دارای اشکالات بسیار زیادی بود که اگر نگویم درست در راستای عکس طرح نظارت نمایندگان بود حداقل می‌گویم هیچ یک از اهداف طرح را برآورده نمی‌کرد. به طوری که ده ماده اول آن ۳۳ ماده در راستای خواسته های نمایندگان نوشته شده بود.”

و این همه در حالی است که مقام معظم رهبری در خرداد ماه سال ۸۹ خطاب به نمایندگان مجلس فرمودند: “یک شأن نظارتى هم براى خود مجلس و براى آحاد نمایندگان تعریف کنید. من معتقدم که شما دو سال دیگر توى مجلسید، معلوم نیست بعد از این توى مجلس باشید یا نباشید؛ ممکن است دیگر هرگز گذارتان به مجلس نیفتد؛ اما صدها و صدها نفر در طول زمان از اینجا عبور خواهند کرد؛ کسانى خواهند آمد و روى این صندلى‌ها خواهند نشست.
اگر شما امروز توانستید یک سازوکار کنترلى متقن و محکم براى نظارت بر کار نماینده پایه‌گذارى کنید تا هر وقتى که این دستگاه خوب کار کند، اجرش مال شماست؛ مزد الهى‌اش مال شماست.”

نمایندگان مجلس، سرانجام طرحی را که در کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی تنظیم و به امضای۱۵۶ نفر از وکلای ملت رسیده بود، به رای گذاشتند تا فوریت آن در روز یک‌شنبه ۴ مهر سال گذشته، با ۷۹ رای موافق و ۸۱ رای مخالف ۲۰۱ نماینده حاضر تصویب نشود و طرحی که ۱۵۶ نماینده به طور مکتوب از آن حمایت کرده بودند فقط ۷۹ رای موافق را در این رای‌گیری کسب کند! این روند ادامه داشت تا سرانجام بعد از کش و قوس‌های فراوان، این طرح که با طرح اولیه در مجلس هفتم و نگاه مطلوب رهبر انقلاب فاصله قابل ملاحظه‌ای داشت، تحت فشار رسانه‌ها و افکار عمومی به تصویب وکلای ملت برسد.

وقف دانشگاه آزاد

پروژه دانشگاه آزاد و تغییر مدیریت این دانشگاه را باید یکی از طولانی‌ترین و دشوار ترین پروژه‌های عدالت‌خواهانه و فساد ستیزانه در طول بیش از شش سال گذشته دانست. پروژه‌ای که طی این سال‌ها بسیاری از نهادهای موثر نظام را درگیر خود کرد. اما ورود مجلس به این ماجرا شاید یکی از تلخ‌ترین روزهای مجلس هشتم را آفرید که در رسانه‌ها با عنوان یکشنبه سیاه مجلس ثبت شد.

اما ماجرای یکشنبه سیاه چه بود؟

پس از تکمیل گزارش تحقیق و تفحص مجلس از آموزش عالی، و ورود دولت به بررسی عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی، دولت به این جمعبندی رسید که بدلیل ساختار خاص مدیریتی این دانشگاه، بخش مهمی از اموال ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی این دانشگاه مورد سوء استفاده شخصی و حتی سیاسی قرار گرفته و بر همین اساس تغییر در نحوه اداره آن ضروری به نظر می‌رسد.

بر همین اساس شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیر در این زمینه، برای اصلاح نحوه مدیریت این دانشگاه وارد عمل شد. در مقابل این اقدام، هیات امناء و ریاست دانشگاه آزاد، طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را مطرح کرد تا بر این اساس از ورود دولت وهر مجموعه غیر از مجموعه مدیریت دانشگاه در اداره آن جلوگیری کند.

در همین زمان و در شرایطی که شورای عالی انقلاب فرهنگی، با گذراندن مصوبه‌ای، این وقف را غیر قانونی اعلام کرده بود، طرحی در مجلس به جریان افتاد که بر اساس آن، اموال عمومی دانشگاه آزاد به بهانه وقف این اموال، به اموالی خصوصی مبدل شده و وقف اموال دانشگاه آزاد به یک قانون رسمی تبدیل شود تا دست هر نهاد و مجموعه‌ای برای ورود به آن و اصلاح نحوه مدیریت و ساختار این دانشگاه بسته شود.

در جریان رای گیری برای تصویب این طرح، نمایندگان در واکنش به تذکری مبنی بر اینکه بنا بر نظر حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، مجلس در مواردی که شورایعالی انقلاب فرهنگی ورود کرده است حق ورود ندارد، این نظر را به رای گیری گذاشته و با کمال تعجب به آن رای منفی دادند!

سرانجام نمایندگان مجلس در این جلسه با ۱۴۰ رأی موافق با یک فوریت طرح حمایت از تأسیس و تقویت مؤسسه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی موافقت کردند که ضمن تغییر روند تصویب اساس‌نامه‌ی دانشگاه آزاد، بر وقف غیرقانونی اموال این دانشگاه مهر تأییدمی‌زد. عملی شدن این مصوبه به معنای خارج شدن ثروت ۲۵۰ هزار میلیاردی این دانشگاه از دست مردم به اسم وقف آن بود.

این در حالی بود که اساس‌نامه‌ی جدید دانشگاه آزاد پس از ۴۰ ماه کار کارشناسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و توسط رییس جمهور به مسؤولان این دانشگاه ابلاغ شده بود؛ اساس‌نامه‌ای که در آن وقف اموال ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه آزاد را غیرقانونی می‌دانست.

تصویب این طرح در مجلس برای بهارستان نشینان بسیار گران تمام شد و اعتراضات سراسری افکار عمومی و به ویژه دانشجویان سراسر کشور به این طرح را در بر داشت. البته نمایندگان مجلس دو روز بعد تحت فشار شدید افکار عمومی مجبور شدند که با مصوبه ای دیگر بر رای قبلی خود خط بطلان بکشند. این در حالی بود که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یکسال بعد هیات رئیسه مجلس مجلس هشتم را به عنوان مقصر اصلی تصویب این طرح معرفی کرد.

طرح مجلس برای ممانعت از کاندیداتوری افراد لیسانسه در انتخابات مجلس و ماجرای مستثنی کردن نمایندگان فعلی

مجلس هشتم برای اولین بار، در زمستان سال ۱۳۸۹ اقدام به اصلاح تبصره سه ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی کرد که بر اساس آن داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد برای ثبت نام در انتخابات مجلس را الزامی‌می کرد. در نگاه اول شاید اجرای این مصوبه عاملی برای ارتقاء سطح دانش و تخصصی شدن تصمیمات مجلس به نظر می‌رسید. اما اقدامات بعدی مجلس در تبصره زدن به این مصوبه این شائبه را به وجود آورد که ورود این بند به قانون انتخابات کشور، با هدف محدود کردن رقبای احتمالی نمایندگان مجلس صورت گرفته است. چرا که با تلاش حدود ۹۰ نماینده دارای مدرک تحصیلی کارشناسی، و چهار با دستکاری در این تبصره، بندهای جدیدی به قانون مذکور اضافه شد که بر آن اساس حضور در مجلس معادل با یک دوره تحصیلی به شمار می‌رفت.

اما ایراد وزارت کشور برای ثبت نام نمایندگانی که اولین دوره نمایندگی خود را می‌گذراندند، موجب شد تا در جلسه روز یکشنبه پنجم تیر امسال در مجلس طرح استفساریهای ۲ فوریتی در مجلس ارائه شو د که در آن پرسیده شده بود: “حضور در بخشی از یک دوره مجلس، معادل یک دوره حضور در مجلس محسوب میشود یا نه؟” که نمایندگان به این سوال رای مثبت دادند.

همچنین در این جلسه مشکل حدود ۱۵ نماینده که مدرک تحصیلی لیسانس آنها مورد تائید وزارت علوم نبود و اصولا این عده از مرکز آموزش مدیریت دولتی مدرک گرفتند و این مدرک بر اساس اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس، معتبر نبود نیز با طرح استفساریه حل شد و نمایندگان مصوب کردند که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و کارشناسی و معادل آنها شامل آن دسته از مدارکی می‌باشد که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حوزه علمیه قم و دیگر مراجع قانونی ذی‌صلاح صادر شده است.

تصویب حقوق مادام العمر برای نمایندگان مجلس

آذر ماه ۱۳۹۰ استفساریه‌ای با رای مثبت ۱۲۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به موجب آن و بر مبنای تبصره ۳ از ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری، نمایندگان مجلس و تمامی مقامات دارای سمت‌های مدیریت سیاسی – اعم از شاغل و بازنشسته- چیزی شبیه به حقوق مادام العمر دریافت کنند.

مجلس در این طرح مصوب کرد که اگر کسی دو سال در سمت‌هایی همچون ریاست سه قوه، معاونت اول رئیس جمهور، نیابت رئیس مجلس شورای اسلامی‌و عضویت شورای نگهبان، وزارت، نمایندگی مجلس شورای اسلامی، معاونت رئیس جمهور، استانداری، سفارت و معاونت وزرا مشغول به کار باشد و بعدا، چندین سال در مسئولیت پایین‌تر و مدیرکل باشد، همچنان ۸۰درصد حقوق و مزایای همان شغل قبلی خود را دریافت می کند.

واکنش منفی رسانه‌ها نسبت به این مصوبه به‌گونه‌ای بود که لغو مصوبه پرداخت حقوق مادام‌العمر به مدیران سیاسی را به دنبال داشت به نحوی که لغو این مصوبه با استقبال و تایید رهبر معظم انقلاب روبرو شد.

تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار به نفع یک درصدی ها

آذرماه سال ۹۰ و به بهانه حمایت از بخش خصوصی، طرحی جنجالی در مجلس به بررسی گذاشته شد که به طرح بهبود فضای کسب و کار مشهور شد. این طرح که با پیشنهاد اتاق بازرگانی به عنوان اصلی‌ترین صنف بخش خصوصی، به مجلس ارائه شده بود، عملا قوه‌ای جدید که محور آن اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بوده با اختیارات فراقوه‌ای و بی سابقه را بوجود می آورد و عملا به بخش خصوصی اختیاراتی عجیب را ارائه می‌کرد.

در این زمینه، دکتر شهرزاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید: ” این طرح که اختیارات نامحدودی را به قسمتی از بخش خصوصی داده است که نماینده اقلیتی از ثروتمندان هستند و من فکر می کنم شورای نگهبان موارد بسیاری از آن را رد خواهد کرد.

گفتنی است عده ای خاص از تجار با تهیه طرح نگران کننده و یک جانبه تحت عنوان “ایجاد فضای مساعد کارآفرینی” به بهانه ایجاد فضای کسب و کار درصدد تغییرات اساسی اقتصادی در کشور به نفع بخش خصوصی و سرمایه داری هستند.

این طرح نیز سرانجام با اصلاحاتی به تصویب مجلس رسید.

جنجال های سیاسی و بیهوده ای که درد مردم نبود

بخش قابل توجهی از عمر ۴ ساله مجلس هشتم صرف جنجال‌های رسانه ای شد که برخی از نمایندگان به طور متناوب در دستور کار قرار داده بودند و انعکاس آن در جامعه نیز جز ایجاد یاس و ناامیدی در میان توده های ملت نتیجه دیگری نداشت.

پیگیری طرح جنجالی سوال از رییس جمهور در آخرین روزهای سال ۹۰ و در حالی که بسیاری از سوالات مربوط به برهه ای بودند که نیازی به طرح دوباره آنها نبود، از جمله اتفاقاتی بود که بدون تردید باید از آن به عنوان نقطه ضعف بزرگ مجلس هشتم یاد کرد.

در شرایطی که رهبر معظم انقلاب بیش از هر زمان دیگری مسئولان را به وحدت و همراهی برای اداره امور کشور فرا می خواندند، پر و بال دادن مجلس به حواشی تاریخ گذشته در دولت و طرح سوالاتی که کمتر مورد دغدغه مردم بود، باعث شد تا روند چالش های میان قوه مقننه و مجریه بیشتر شود.

همچنین تهدیدهای پیاپی تعدادی از وزرای دولت به بهانه های مختلف نیز باید در همین راستا مشاهده و تحلیل شود.

نمونه‌های ذکر شده تنها بخشی از اقداماتی بود که در آن مبنای تصویب قوانین چیزی غیر از منافع ملی بود و به این موارد می‌توان تصویب طرح تحقیق و تفحص از ماجرای کهریزک و کوی سبحان، لایحه حمایت از خانواده، قانون برنامه پنجم توسعه و ماجرای بانک مرکزی و موارد دیگری را  بر نیز اضافه کرد. این نمونه‌ها نشان‌دهنده چیست؟ آیا تقوای سیاسی مبنای عمل برخی از نمایندگان در قبال این طرح ها در مجلس هشتم بوده است و آیا ادامه این روند در مجلس نهم می‌تواند به نفع کشور و نظام باشد؟ و از همه مهم تر آنکه این روزها بیش از هر زمان دیگری تغییر در رویکردهای حاکم بر مجلس هشتم، ضروری به نظر نمی رسد؟

منبع:رجانیوز

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار