سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 41907
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تعداد بیماران مبتلا به بیماری تب مالت در لرستان افزایش یافته است
Print This Post

رییس گروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تعداد افراد مبتلا به بیماری تب مالت در استان از سال ۸۹ تا ۹۲ حدود ۹۳درصد افزایش یافته است.

محمد ساکی روز شنبه در حاشیه کارگروه بهداشت و امنیت غذایی استان در جمع خبرنگاران افزود: این میزان در سطح کشور نیز ۵۵درصد افزایش یافته به نحوی که تعداد ابتلا به تب مالت از ۱۲ هزار و ۲۴۸ مورد در سال ۸۹ به ۱۹ هزار و ۹۰۱ مورد در سال ۹۲ افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه لرستان در سال ۹۱ بیشترین تعداد ابتلا به بیماری تب مالت در سطح کشور را داشته ، تصریح کرد: در حال حاضر لرستان پس از استان همدان، دومین استان از نظر ابتلا به این بیماری است.

وی برنامه های کنترلی ناکافی ، عدم کنترل جابجایی دام و ماهیت تب مالت را از دلایل گسترش این بیماری عنوان کرد و اظهار داشت: الیگودر، خرم آباد، بروجرد و نورآباد به ترتیب دارای بیشترین موارد ابتلا به این بیماری مهلک هستند.

وی ادامه داد: تب مالت دارای مرگ و میر اندک اما بار اقتصادی بسیاری است به نحوی که بیشترین زیان مالی را در میان بیماری های شایع قابل انتقال میان انسان و دام دارد.

وی هزینه درمان این بیماری را ۲۰ درصد دیه یک انسان کامل برشمرد و گفت: ۸۹ درصد موارد بیماری در لرستان، در اثر تماس مستقیم با دام بوده است.

وی ادامه داد: همچنین بیشترین میزان ابتلا در میان مردان گزارش شده و بیشترین گروه سنی مبتلا ، گروه فعال جامعه و از بازه ۱۱ تا ۴۰ سال استان هستند.

ساکی همچنین با بیان اینکه بیشترین مبتلایان به این بیماری روستاییان هستند گفت: از مجموع ۵۶ کشور جهان، سالانه ۵۰۰ هزار مورد ابتلا به تب مالت گزارش می شود که این میزان تنها چهار درصد موارد ابتلای واقعی است.

منبع: ایرنا

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار