سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43270
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » جشنواره طبخ غذاهای سنتی و محلی دلفان / دانش آموزان کدبانو
Print This Post

بمنظور معرفی غذاهای سنتی دلفان و آشنایی دانش آموزان با این غذاها جشنواره پخت غذاهای محلی در دبستان دخترانه توحید این شهرستان برگزار شد تا دانش آموزان سفره ای ۲۰ متری با عطر نان محلی پهن کنند.

جشنواره غذای محلی
به گزارش سلام دلفان، در این جشنواره که انواع غذاهای محلی و سنتی دلفان طبخ شده بود با حضور رئیس اداره آموزش و پرورش این شهرستان و تعدادی از داوران به غذاهای بهتر از نظر سلامت، نحوه پخت، میزان کالری و دیگر پارامترهای پخت یک غذای خوب امتیاز داده شد.

همچنین در این جشنواره که امروز سه شنبه برگزار شد دانش آموزان علاوه بر پخت غذاهای سنتی و محلی اقدام به پختن انواع شیرینی، کیک، نان محلی، حلوا، برساق و گرده که از سوغات های کم نظیر شرستان دلفان است کردند.

این در حالیست که غذاهای سنتی لرستان تلفیقی از سادگی، کم هزینه بودن و خوشمزگی را در کنار هم دارند تا همچنان این غذاها در لیست غذاهای خانواده های لرستانی جای خود را داشته باشند هر چند که این جا به اندازه گذشته قرص و محکم نیست.

جشنواره غذای محلی

این روزها با افزایش استفاده مردم از فست فودها جای خالی غذاهای سنتی و محلی در سفره های مردم احساس می شود، موضوعی که با تغییر سبک زندگی مردم شاهد کمرنگ تر شدن آن هستیم.

این در حالیست که غذاهای بومی و محلی هر استانی با استفاده از مواد غذایی طبیعی و خاص آن منطقه طبخ می شوند که در عین خوشمزگی با کمترین هزینه قابل تهیه هستند.

جشنواره غذای محلی

از سوی دیگر کم توجهی و عدم استقبال هتل ها، رستوران ها و اغذیه فروشی های سطح شهرهای استان لرستان به طبخ و عرضه این غذاهای مقوی موجب کم رونق شدن بساط این غذاها شده است به طوریکه حتی در سنتی ترین رستوران های شهر در منوهای غذا اثری از آش های خوشمزه بومی لرستان نمی توان پیدا کرد.

در این راستا به منظور ترویج پخت و استفاده از غذاهای محلی در میان دانش آموزان جشنواره غذاهای بومی برگزار شد، جشنواره ای که به نظر می رسد باید در سطوح مختلف استمرار پیدا کند.

جشنواره غذای محلی

مدیر دبستان دخترانه توحید شهرستان دلفان مهمترین هدف برگزاری این جشنواره را آشنایی دانش آموزان با نحوه پخت و پز و استفاده از غذاهای سالم و آموختن مهارت های زندگی عنوان می کند.

سهرابی می گوید: در این راستا این آموزشگاه اقدام به برپایی سفره ۲۰ متری در محیط آموزشگاه کرد که در آن دانش آموزان توانستند بیش از ۸۰ نوع غذا، انواع شیرینی و انواع سالاد و ترشیجات که از مواد ۱۰۰ درصد سالم و بهداشتی تهیه شده را در این سفره قرار دهند.

جشنواره غذای محلی

وی یادآور می شود: در این جشنواره ۱۶۶ نفر از دانش آموزان به رقابت پرداختند که این تعداد در قالب گروه های مختلف اقدام به شرکت در این جشنواره کرده بودند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان دلفان نیز در حاشیه این جشنواره به مهر می گوید: برگزاری اینچنین برنامه های متنوعی علاوه بر اینکه موجب شور و نشاط و سرزندگی در بین دانش آموزان می شود بستری را فراهم می کند که دانش آموزان در آینده کمتر با مشکلات عدم آشنایی با پخت و پز و دیگر مهارت های زندگی مواجه شوند.

جشنواره غذای محلی

احمد کاظمی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این جشنواره می افزاید: امیدواریم با توجه به اینکه مدرسه خانه دوم دانش آموزان حساب می شود و محیطی گرم برای آموختن علم و تجربه بشمار می رود اینگونه برنامه ها در سایر مدارس برگزار شود.

جشنواره غذای محلی

در پایان این جشنواره به ۲۰ نفر از دانش آموزان برگزیده جوایزی از سوی اداره آموزش و پرورش، شبکه بهداشت و درمان و معلمان آموزشگاه توحید این شهرستان اهدا شد.

منبع: مهر

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار