سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43307
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نوبخت ۹۲: قیمت نفت زیر ۱۰۰ دلار نخواهد آمد/نوبخت ۹۳: نفت ۷۰ دلاری خوب است
Print This Post

محمدباقر نوبخت مسئول بودجه ریزی دولت یازدهم در حالی از پیش بینی نرخ ۷۲ دلاری نفت در لایحه بودجه ۱۳۹۴ دفاع کرده و آن را کارشناسی می داند که سال گذشته نیز همین دفاع را از نفت ۱۰۰ دلاری در لایحه بودجه ۱۳۹۳ می کرد و آن را نتیجه مطالعات کارشناسی دولت می دانست.

نوبخت92: نفت زیر100 دلار نمی‌آید/آذر 93: نفت زیر 70 دلار نخواهد آمدبه گزارش سلام دلفان – زمانی که سال گذشته دولت یازدهم تصمیم گرفت در لایحه بودجه ۱۳۹۳ قیمت هر بشکه نفت صادراتی کشور را ۱۰۰ دلار لحاظ کند، کارشناسان نسبت به خوش بینانه بودن این رقم به دولت هشدار دادند اما دولتی ها از این رقم دفاع می کردند.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت نیز که مسئولیت تدوین بودجه را در اختیار دارد، سال گذشته هر بار مورد انتقاد نمایندگان و کارشناسان قرار می گرفت که نفت ۱۰۰ دلاری ریسک آمیز است، این انتقادات را رد می کرد.

مثلا او در جلسه ای در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پس از آن که برخی اعضاء نسبت به تعیین نفت ۱۰۰ دلاری نقدهایی داشتند و مرکز پروهش‌های مجلس هم برآورد این میزان درآمد را مقداری خوش‌بینانه ‌دانست، گفته بود: این عدد بر اساس مطالعات کارشناسی به دست آمده و قطعا میانگین فروش نفت در سال آینده از این عدد کمتر نخواهد شد.

در نهایت لایحه بودجه ۱۳۹۳ بر مبنای نفت ۱۰۰ دلاری مدنظر دولت به تصویب رسید؛ اما از اواسط سال جاری قیمت نفت به شدت سقوط کرد و اینک دولت در آستانه کسری بودجه قرار گرفته است.

در حالی که انتظار می رفت مسئولان بودجه ریزی دولت یازدهم از تجربه سال گذشته درس عبرت گرفته باشند و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴، نگاه محتاطانه ای به قیمت نفت داشته باشند، این انتظار فعلا محقق نشده و باید چشم انتظار اصلاح این رویه نادرست از سوی مجلس بود.

در شرایطی که این روزها قیمت نفت در بازارهای جهانی کمتر از ۷۰ دلار است، دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۴، قیمت هر بشکه نفت صادراتی کشور را ۷۲ دلار لحاظ کرده است. بدین ترتیب اگر قیمت نفت در سال آینده از ۷۲ دلار کمتر باشد، کسری بودجه باز هم به سراغ دولت خواهد آمد.

با این حال، محمدباقر نوبخت از تصمیم دولت یازدهم درباره قیمت نفت در بودجه سال آینده دفاع کرده که اقدام وی، ماجراهای سال گذشته را به اذهان یادآور نموده است.

نوبخت در نشست خبری درباره لایحه بودجه ۱۳۹۴ در پاسخ به این سوال که برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند قیمت نفت به کمتر از ۷۰ دلار در سال آینده برسد، گفته است: زمانی ما در سال گذشته قیمت نفت را ۱۰۰ دلار تعیین کردیم که نرخ روز بالاتر از این مقدار بود و هیچ گاه نمی توانستیم پیش بینی کنیم به یکباره در سال جاری نرخ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد، بنابراین در شرایط فعلی هم هیچ کارشناسی نمی تواند به طور قطعی بگوید که قیمت نفت در سال آینده چقدر کاهش و یا افزایش دارد.

نوبخت92: نفت زیر100 دلار نمی‌آید/آذر 93: نفت زیر 70 دلار نخواهد آمد

وی اظهار داشته است: چه کسی می توانست پیش بینی کند نرخ نفت کم می شود؟ برای سال بعد هم کسی نمی تواند این نرخ را پیش بینی کند؟ خیلی از کشورها قیمت نفت را در بودجه بالای ۸۰ دلار بسته اند. عراق، نیجریه، مکزیک، و روسیه بالای ۸۰ دلار بسته اند. البته خیلی از کشورها کمتر از این رقم را در بودجه خود تعیین کرده اند. اگر قیمت نفت کمتر از رقم پیش بینی شده در بودجه باشد با مکانیزم تخصیص، کشور و اقتصاد را اداره می کنیم.

در حالی که آقای نوبخت مدعی است سال گذشته هیچ کارشناسی کاهش قیمت نفت را پیش بینی نکرده بود، همان زمان کارشناسان مختلف داخل و خارج از مجلس بارها نسبت به خوش بینانه بودن نفت ۱۰۰ دلاری به دولت تذکر دادند از جمله مرکز پژوهش های مجلس رسما با لحاظ نفت ۱۰۰ دلاری در بودجه ۹۳ مخالفت کرد اما دولت به آن توجهی نکرد.

در گزارش مرکز پژوهش ها آمده بود: در خصوص قیمت نفت ۱۰۰ دلاری به ازای هر بشکه نیز اطلاعات در اختیار نشان می دهند که این قیمت تقریبا حداکثر قیمت پیش بینی شده انواع نفت خام موجود در دنیا برای سال ۲۰۱۴ است که بر این اساس احتمال وقوع منابع نفتی لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ با خطرپذیری زیادی مواجه خواهد بود… در مورد تحقق رقم ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه نفت، ریسک هایی وجود دارد. مطابق پیش بینی ها، قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ نسبت به ۲۰۱۳ کاهش خواهد یافت.

در سال جاری نیز کارشناسان مختلفی نسبت به احتمال بالای کاهش قیمت نفت هشدار داده اند، اما دولتی ها بر دیدگاه خود اصرار دارند.

امیدواریم این بار پیش بینی های دولت محقق شود تا کسری بودجه سال آینده نیز با کاهش برخی یارانه‌ها و فشار به دهک‌های پایین جامعه، جبران نگردد.

منبع: مشرق

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار