سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44406
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عاملان حادثه پاریس عضو گروه های تکفیری در سوریه بودند/ رشد تروریسم در اروپا در سایه جنگ سوریه، هشدار اسد که توسط اولاند شنیده نشد!
Print This Post
حادثه روز گذشته در پاریس همچنان در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار دارد. پلیس فرانسه در آخرین اقدام تصویر دو مرد جوان را منتشر کده و مدعی شده است که ...

حادثه روز گذشته در پاریس همچنان در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار دارد. پلیس فرانسه در آخرین اقدام تصویر دو مرد جوان را منتشر کده و مدعی شده است که این دو مظونین اصلی حادثه روز گذشته هستند.

به گزارش سلام دلفان ، پلیس فرانسه اعلام کرد در ادامه جستجو برای یافتن عاملان حمله به دفتر هفته نامه “شارلی هبدو” برای “سعید” و “شریف” “کواشی”، دو فرانسوی الجزایری تبار، حکم بازداشت صادر کرده است.

همین منبع، صبح پنج شنبه، ضمن انتشار تصاویر “سعید” و “شریف” “کواشی”، دو مهاجم به دفتر هفته نامه “شارلی هبدو”، هشدار داد: این افراد “مسلح” و “خطرناک” هستند.

عامل سوم این حادثه که گفته می شود رانندگی اتومبیل حامل مهاجمان را برعهده داشته است، خود را به پلیس تسلیم نموده است.

اما نکته حائز اهمیت آنکه “سعید و شریف کواشی” در تابستان گذشته از سوریه به فرانسه بازگشته بودند.

همچنین منابع امنیتی فرانسه می گویند شریف کواشی به اتهامهای تروریستی و اعزام جهادگرایان به عراق، در سال ٢٠٠٨ محاکمه و به ١٨ سال زندان محکوم شده بود.

دولت فرانسه از حامیان اصلی گروه های مسلح مخالف نظام اسد به شمار می آید. در جریان بحران سوریه تعداد قابل توجهی از اتباع فرانسه که دارای اندیشه های سلفی گری بوده و یا به این اندیشه ها تمایل داشتند به ترکیه و پس از آن به سوریه سفر کردند و به گروه های جهادی پیوستند.

با این حال دولت فرانسه هیچ منعی برای آمد و شد اتباع خود به سوریه ایجاد نکرد.

به عقیده کارشناسان، علت عدم مخالفت کشورهای غربی با حضور اتباع خود در سوریه آن ببوده که سران این کشور ها، جنگ سوریه را «فرصت» مناسبی برای خود می پنداشتند.

چرا که از یک سو بحران سوریه سبب خروج سمپات های گروه های سلفی از کشورهای غربی را فراهم می کرد از سوی دیگر حضور این افراد در بدنه تروریست های مخالف اسد، ارتش سوریه را تضعیف می‌کرد و جبهه تروریست ها را برای براندازی نظام اسد تقویت می‌کرد.

سقوط شهرهای سوریه به دست تروریست ها آنچنان برای سران کشورهای غربی شیرین بود که آنان خطر قدرت گرفتن بیش از اندازه گروه های تروریستی و همچنین بازگشت افرادی که پس از گذراندن چندین ماه در بین سلفی ها به تروریست های حرفه ای تبدیل شدند، را نادیده بگیرند.

حال کشورهای غربی به این فکر افتادند که برای مبارزه با تروریستی که ساخته و پرداخته خودشان است و بلای جان آنها شده، باید دولت های مرکزی درگیر با تروریست ها تقویت شوند و ریشه تروریسم در این کشورها خشکانده شود.

خبرگزاری فرانسه در گفتگو با فرهاد خسروخاور از اساتید جامعه شناسی در فرانسه ، آورده است: این دورۀ جدید (درگیری میان راست گرایان افراطی و مسلمانان در اروپا) با تأسیس گروه “داعش” یا “دولت اسلامی” ارتباط نزدیک دارد. در هر حال، اقدام تروریستی علیه نشریۀ فرانسوی “شارلی هبدو” باعث خواهد شد که اقدام های آمرانه علیه جهادگرایان و بنیادگرایان اسلامی شدت یابد. در این حال، بعید نیست که به سمت موقعیتی پیش برویم که در آن حتی شاهد تشدید تضاد میان مسلمانان غیرجهادی و مردمان کشورهای اروپایی شویم.

وی سپس پیشنهاد می‌دهد که برای مبارزه با تروریسم به باید دولت های مرکزی شکل گیرد و تقویت شوند.

اما نکته حائز اهمیت آن است که شرایط داخلی در کشورهای اروپایی بستر را برای اقداماتی مانند آنچه که روز گذشته در پاریس رخ داد فراهم می آورد.

دکتر خسرو خاور در ادامه گفتگو با خبرگزاری فرانسه در این باره گفته است: خشونت جهادگرایان اسلامی عاری از منشاء بومی نیست. آنچه مثلاً انگلیسی زبان ها Homegrown terrorism می نامند که به طور تحت الفظی به معنای “تروریسم رشد یافته در خانه” است.

موضوعی که بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز ماه گذشته در گفتگو با مجله فرانسوی «پاریس مچ» به آن اشاره کرد: تروریسم، یک ایدئولوژی است و نه یک سازمان و ساختار مشخص و ایدئولوژی مرزها را پشت سر می گذارد و بیشترین تعداد تروریست های اروپایی که وارد سوریه شده اند از فرانسه هستند و در فرانسه شاهد اتفاقاتی بودیم و در بلژیک نیز موزه یهودی هدف حمله قرار گرفت، بنابراین تروریسم در اروپا دیگر هسته پنهان نیست. لذا تروریسم در اروپا دیگر خواب نیست بلکه دوباره احیا شده است.

منبع: رجا

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار