سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45875
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جدول جدید سهمیه سوخت خودروها
Print This Post

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از ثابت ماندن سهمیه بنزین خودروهای سواری شخصی در سال ۹۴ و در عین حال کاهش سهمیه سوخت برخی خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی از اول اسفند خبر داد.

 

به این ترتیب خودروهای مختلف عمومی نظیر وانت بارها، تاکسی های بین شهری وخودروهای دیزلی، سهمیه بنزین و گازوئیل جدیدی رادریافت خواهند کرد که براساس ضوابطی چون پیمایش، تعیین می شود.

به گزارش سلام دلفان، علیرضا فیض بخش  با اشاره به برنامه های در دست اجرا برای ساماندهی مصرف سوخت در کشور گفت: از اول اسفند، برخی سهمیه های سوخت تغییر می کند.

وی درتوضیح تصمیمات جدید برای سهمیه سوخت خودروهای مختلف گفت: برنامه ای برای تغییر سهمیه بنزین خودروها ی سواری شخصی در سال آینده ارائه نشده واین سهمیه همان ماهانه ۶۰ لیترخواهدبود.

وی اظهار کرد: همچنین همانند سال گذشته برای نوروز سال ۹۴ سهمیه بنزین در نظر گرفته نشده است.

وی درعین حال ازتغییر و کاهش سهمیه سوخت گازوئیل برای برخی خودروهای حمل ونقل عمومی خبر داد و افزود: قرار است میزان سهمیه خودروهای دیزلی برون شهری بر اساس بارنامه ومیزان پیمایش اختصاص داده شود.

وی اضافه کرد: همچنین در نظر داریـم با راه اندازی سامانه جی. پی. اس در سراسر کشور از اوایل سال ۹۵ سهمیه خودروها را بر اساس اطلاعات این سامانه ارائه کنیم.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل وسوخت کشور افزود: بر این اساس، سهمیه ۹۵۰ هزار وانت بار که تاکنون ساماندهی نشده اند به سهمیه عادی ۶۰ لیتری تبدیل می شود.

فیض بخش تصریح کرد: از ابتدای اسفندماه اطلاعات مربوط به وانت بار دوباره جمع آوری می شود و وانت بارهای فعال در حمل و نقل عمومی، شناسایی و سهمیه حمایتی برای آنها در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد:همچنین سهمیه اضافه ای که پیش از این برای تاکسی های بین شهری در نظر گرفته شده بود، کاهش یافته و از ۹۰۰ لیتر به ۷۵۰ لیتر بازمی گردد.

رییس ستاد مدیریت حمل ونقل وسوخت کشور اظهار کرد: سهمیه تاکسی های برون شهری دوگانه سوز نیز از ۹۰۰ لیتر به ۵۰۰ لیتر کاهش می یابد.

جزئیات ساماندهی سوخت خودروهای عمومی

در ادامه این نشست خبری،حسین هاشمی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در تشریح جزئیات بیشتردرباره اصلاح سهمیه های بنزین و گازوئیل یارانه ای خودروهای عمومی از ابتدای اسفند گفت: در حالی که وانت بارها ۱۵ درصد ناوگان حمل و نقل کشور را شامل می شود اما در عمل ۳۰ درصد مصرف سوخت توسط وانت بارها صورت می گیرد و شدت مصرف انرژی آنها بسیار زیاد است.

وی افزود: از سال ۹۰ ستاد هدفمندی یارانه ها مصوبه ای داشت تا ۵ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین وانت بارها اصلاح شود که به منظور اجرایی شدن این مصوبه اقدام به مطالعه و اجرای کاهش سهمیه بنزین یارانه ای وانت بارهای غیرفعال در حمل و نقل عمومی کردیم.

وی تصریح کرد: فرآیند ساماندهی وانت بارها در سال ۹۰ توسط وزارت کشور با اعلام فراخوان عمومی انجام شده بود که در این فراخوان از مجموع دو میلیون و ۲۰۰ هزار وانت بار، ۹۵۰ هزار دستگاه مشارکت نکردند و عملاً به صورت ساماندهی نشده باقی ماند.

وی ادامه داد: براساس ساماندهی سال ۹۰ وزارت کشور از ابتدای اسفندماه سهمیه بنزین یارانه ای این ۹۵۰ هزار وانت بار به سهمیه عادی ۶۰ لیتری تبدیل می شود اما با اعلام فراخوان عمومی توسط وزارت کشور برای تمامی وانت بارها از ابتدای اسفندماه مجددا کار ساماندهی وانت بارها انجام می گیرد و نتایج این ساماندهی از ابتدای فروردین ماه اجرایی می شود تا اگر در بین این ۹۵۰ هزار دستگاه، وانت باری در چرخه حمل و نقل عمومی فعال است با ثبت نام در فراخوان وزارت کشور در اسفندماه و طی مراحل قانونی از ابتدای فروردین ۹۴ مجدداً در لیست تخصیص بنزین یارانه ای حمل و نقل عمومی قرار گیرد.

هاشمی در خصوص اصلاح سهمیه بین شهری در حال حاضر ۳۰ هزار تاکسی بین شهری بنزین سوز و دوگانه سوز در کشور شناسایی شده اند که طبق مصوبه دولت از ابتدای اسفندماه سهمیه تاکسی های بنزین سوز به ۷۵۰ لیتر در ماه و سهمیه بنزین تاکسی های دوگانه سوز به ۵۰۰ لیتر در ماه کاهش می یابد.

جزئیات تغییرات سهیمه بنزین خودروهای دیزلی

این مقام مسئول در خصوص اصلاح سهمیه خودروهای دیزلی نیزاظهار کرد: خودروهای دیزلی زیر ۱۰ تن که هم اکنون روزانه ۶۰ لیتر سهم برداشت دارند این عدد به ۵۰ لیتر کاهش می یابد، خودروهای دیزلی ۱۰ تا ۲۰ تن از ۱۸۰ لیتر در روز به ۱۴۴ لیتر در روز کاهش می یابد، سهم برداشت خودروهای دیزلی ۲۰ تا ۳۰ تن از ۲۵۰ لیتر در روز به ۲۰۰ لیتر می رسد، سهم برداشت خودروهای دیزلی ۳۰ تا ۴۰ تن از ۳۰۰ لیتر در روز به ۲۴۰ لیتر کاهش می یابد و سهم برداشت خودروهای دیزلی ۴۰ تا ۵۰ تن نیز از ۳۵۰ لیتر در روز به ۲۴۰ لیتر می رسد.

وی افزود: براساس مطالعات انجام شده بیش از ۹۰ درصد خودروهای دیزلی کمتر از ۸۰ درصد حق برداشت خود را استفاده می کردند که به منظور جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی با انجام محاسبات بر روی رفتار مصرف سوخت خودروهای دیزلی، سهمیه ها به صورتی که ذکر شد اصلاح می شود.

هاشمی تصریح کرد: همچنین میزان ذخیره روزانه سوخت خودروهای دیزلی از دو روز به سه روز افزایش می یابد با تعیین سهم بندی های جدید به کارآیی بیشتر خودروهای دیزلی کمک کند.

download

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار