سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46854
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
خانه » اخبار برتر » برای اولین بار مسابقه هوره خوانی دانش آموزی در دلفان برگزار شد
Print This Post

کارشناس فرهنگی و هنری آموزش و پرورش شهرستان دلفان گفت : برای اولین بار مسابقه هوره خوانی در قالب مسابقات فرهنگی و هنری دراین شهرستان برگزارشد.

به گزارش سلام دلفان

احمد غلامی گفت : دراین مسابقه ها بیش از 80نفر از دانش آموزان مورخوان پسر مقاطع متوسطه اول و دوم و هنرستانها شرکت کردند که در بخش ‘هوره خوانی’ با هم به رقابت پرداختند.

وی بیان داشت : در پایان این مسابقه ها توسط هیات داوران دانش آموزان مجید نظری ومسلم محمدپوراز دبیرستان شهریار میرزا آباد میربگ ، امیرحسین عباسی از دبیرستان هیأت امنایی خوارزمی به عنوان نفرات برتر بخش پسران متوسطه اول انتخاب شدند.

در بخش ‘هوره خوانی ‘پسران متوسطه دوم نیز دانش آموزان مهران نظری از دبیرستان شبانه روزی جابربن حیان ، جواد همتی و رامین باقری از دبیرستان حضرت امام(ره) و احمدمحمدی وعلی عبدیان از دبیرستانهای زکریای رازی وامام(ره) و دربخش هنرستان نیز کیومرث حیدری ،حمید محمدی سعادت و یوسف پیری به مقام های اول تا سوم دست یافتند.81526684-6310065

 

مور یکی از آواهای باستانی و از اصیل ترین آوازهای انسان است که در شهرستان دلفان که قدمت دیرینه ای دارد . این آواز اهنگی غمگین است که مردم مناطق لک نشین در هنگام دلتنگی ها و از دست دادن عزیزان خود می سرایند .

دبیرخانه مور در استان لرستان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان واقع شده است.

 

منبع :ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: هدایت
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۰۷

  بسیار عالی بود

 2. نویسنده دیدگاه: نورآبادی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۰۰

  واقعاً از این خبر لذت بردم آفرین سلام دلفان ! و آفرین بر آموزش وپرورش دلفان

 3. نویسنده دیدگاه: نوآبادی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۰۲

  واقعاً از این خبر لذت بردم آفرین سلام دلفان ! و آفرین بر آموزش وپرورش دلفان

 4. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۴۲

  باسلا خدمت مدیر محترم سایت سلام دلفان کارتان عالی بود

 5. نویسنده دیدگاه: دلم تنگ نکه
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۵۴

  کزه کز نکه کزه تر گیانم … آفرین خوب بود

 6. نویسنده دیدگاه: حبیب الله قبادی . معاون پرورشی دبیرستان خوارزمی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۱۱

  با سلام و خسته نباشید . از همه دلسوزانی که دغدغه آنها فرهنگ است بخصوص جناب آقای غلامی و همه عزیزان سلام دلفان ، تشکر می کنیم . انشااله سالهای آتی با شکوه بیشتری برگزار شود .

 7. نویسنده دیدگاه: فرهنگی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۵۹

  درودبرتمام کسانی که به هرنحوی درآفرینش واجرای این برنامه فرهنگی نقش داشته اند.قطعا سال آینده بااطلاع رسانی وفرصت بیشتر بهترخواهدبود.

 8. نویسنده دیدگاه: مح
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۸:۱۸

  از اینکه اینبار خبر ترویج این اقدام زینبار را از اموزش و پرورش میشنویم بسیار نگرانم ما ازتوسعه این داشته چه عایدمان شده که هر ازگاهی افتخار میکنیم که جشنواره هوره برگزار کرده ایم بهتر است کمی به خود اییم افکار گذشته ها را که به نفع این مردم نیست را برای همیشه بایگانی کنیم بهتر است به جای این کهنه اداب ها جشنواره شعر قصه مفاهیم ادبی و علوم قرانی و ……..در جامعه ترویج کنیم قطعا این گونه برنامه ها در راستای توسعه شهرستان نیست گر چه ممکنه بعضا نگران ایگونه کنش های مردمی باشند ولی ما و اجداد ما جز دلتنگی تحریک افراد در اقدامات ضد امنیتی حاصلی کسب نکرده ایم البته گواه تاریخ پر حادثه این دیار است

 9. نویسنده دیدگاه: براتعلی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۰۴

  باسلام.از آقای غلامی میخوایم که نفرات برتر مسابقات قرآن ابتدایی و راهنمایی رو رو سایت بزارن.ممنون میشم

 10. نویسنده دیدگاه: عزیزی
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۳۶

  با سلام
  لطفا سه نفر:کیومرث حیدری ،حمید محمدی،یوسف پیری به ترتیب مقام اول تا سوم آوردن هر سه از هنرستان فنی و حرفه ای سعادت اند اصلاح شود .با تشکر
  عزیزی مدیر هنرستان فنی و حرفه ای سعادت

 11. نویسنده دیدگاه: همشهری
  اسفند ۱۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۰۶

  خدمت خوانندگان عزیز عرض شودتاآنجایی که این حقیر ازمنابع معتبرخوانده ام هوره که ازآوازهای محلی زاگرس نشينان است ومتاسفانه دررقابت بین چهاراستان به نام میراث فرهنگی استان کرمانشاه به ثبت ملی رسیده قدمتی حدودا 7000 ساله دارد وبه دوران زرتشت پیامبر برمیگردد.وهوره رامادر همه ی آوازهاوتصنیف هاوترانه های مردمان جهان دانسته اند(سایت میراث فرهنگی کرمانشاه)ومعنای آن صدادادن خدااست.ودرمنطقه دلفان درمتن هوره ضمن تاکیدبرقدرت مطلق خداواعتقادبه حیات پس ازمرگ و…،معمولا کمالات انسانی ازقبیل جوانمردی ،ایمان وپاکی،نوعدوستی،مهمان نوازی،اصالت خوبیها،دفاع ازناموس و…مورد توجه قرار می گیرد.البته پرواضح است دراین مورد نیزمانندسایرآثارومفاخرتمدنی ممکن است موردسوءاستفاده قرارگیرد.امیدوارم ضمن ترویج و فرهنگ سازی درست ازاین داشته بخوبی استفاده وپاسداری کنیم.به امیدسربلندی روزافزون ایران اسلامی.

 12. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۱۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۸:۱۳

  با سلام خدمت جناب آقای (مح) همانطری که نظر شما ارزشمند است «سلیقه ها متفاوت است »نمشیه به زور همه را وادار کرد که شعر بخوانند طبیعتاً خیلی ها «هوره» را دوست دارند پس به سلیقه ی آنها هم باید احترام گذاشت .

 13. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۱۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۸:۲۹

  از مدیر محترم پایگاه اطلاع رسانی سلام دلفان وکلیه عزیزانی که نظرات بسیار ارزشمندی فرمودند سپاسگزاریم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار