سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50585
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » نقدی بر سخنان عجیب فرماندار کوهدشت درباره مالکیت سد گاوشمار دلفان (معشوره)
Print This Post
سدی در دلفان به نام کوهدشت

فرماندار کوهدشت : کوهدشت در پایین‌دست سد معشوره قرار دارد و شهرستان دلفان در بالادست، آب سر بالا نخواهد رفت که سد معشوره برای دلفان باشد، از این‌رو سد معشوره متعلق به کوهدشت است.

سلام دلفان – این سد که چند منظوره است، برای اهدافی از جمله اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روانابهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه احداث می شود.

این سد در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور ۱۲ هزار شغل ایجاد کند. همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان ۲۷۱ میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از این میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، ۱۷ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و ۶ میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

اگرچشم شیطان کور و در صد سال آینده و شاید دویست سال آینده این سد احداث شود قرار است بخشی از آب ذخیره شده آن برای اراضی تشنه منطقه کوهدشت پمپاژ گردد. همین امر باعث شده مسئولین کوهدشت بارها و بارها این سد را با همان نام معشوره اما متعلق به کوهدشت معرفی کنند.

خبرگزاری فارس نوشت: فرماندار کوهدشت با اشاره به اینکه افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است گفت : طی دهه ۸۰ تا ۹۰ افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت ۱,۲ متر بوده است که بعد از ۱۰ سال به ۱۲ متر رسید و اینک به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است.

محمدکرم محمدی اضافه کرده است : دو دیدگاه در مورد سد معشوره وجود دارد، یک دیدگاه این است که معشوره فقط یک سد برقی شود و دیدگاه دیگر این است که برقی آبی شود، هر دو دیدگاه معایب و مزایای خود را دارد، اما در هر صورت معشوره قطعا اجرایی می‌شود.

• وی در یک تحلیل (به ظن خود) علمی ادعا کرده است سد معشوره متعلق به دلفان نیست!!!

فرماندار کوهدشت اظهار داشته است : کوهدشت در پایین‌دست سد معشوره قرار دارد و شهرستان دلفان در بالادست، آب سر بالا نخواهد رفت که سد معشوره برای دلفان باشد، از این‌رو سد معشوره متعلق به کوهدشت است.

• در رابطه با سخنان بسیار علمی ایشان (!) ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد:

آیا اراضی مورد اشاره ایشان که قرار است آبرسانی شوند همگی در مجاورت رودخانه کشکان قرار دارند تا استدلال پایین دست بودن ملاک باشد؟

بدون شک چنین نیست و فاصله بین این اراضی تا رودخانه و نیز آب پشت سد سبب می شود از طرح پمپاژ آب استفاده گردد و در این صورت هیچ فرقی بین پایین دست و بالادست بودن وجود ندارد و دستگاه های پمپاژ آب کار خود را می کنند.

ضمنأ سد گاوشمار (معشوره) چند منظوره است و آبرسانی به زمین های تشنه کوهدشت تنها هدف احداث این سد نیست.

اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روان آبهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه دلفان و کوهدشت از جمله این اهداف است.

موردی که کمتر درباره آن صحبت شده و با احداث این سد بایستی به آن توجه شود بحث گردشگری منطقه است. گاوشمار یک منطقه گردشگری باستانی است و حتی آثار پل احداثی دوران ساسانیان نیز در آن وجود دارد ، زیبایی طبیعت بکر این منطقه هر ساله محل تفریح و گردش مردم دلفان و شهرستان های اطراف است. با احداث این سد موضوع جذب گردشگر از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بدون شک این مطالبه عمومی مردم دلفان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

متاسفانه در زمان بررسی اولیه تعیین مکان این سد به دلیل عدم آشنایی کارشناسان مربوطه با ریشه های فرهنگی منطقه سبب شد یک نام جعلی و بی ریشه که هیچ سنخیتی با منطقه ندارد برای این سد گذارده شود و اکنون این سد در حال ساخت به همین نام به ریشه (معشوره) خوانده شود.

مردم دلفان و رسانه های این دیار بارها و بارها در رابطه با استفاده از این نام برای سد مورد نظر اعتراض کرده و در آخرین بازدید استاندار لرستان از محل احداث سد ، مهندس بازوند از این سد بنام سد گاوشمار یاد کرد و قول داد پیگیر تغییر نام این سد از معشوره به گاوشمار باشد.

سخنان غیرکارشناسی فرماندار کوهدشت نه تنها برای تسریع در احداث این سد کارساز نیست بلکه با نگرش به حساسیت مردم دلفان به این نام بی ریشه (معشوره) و همچنین بی مهری های مسئولین گذشته ، باعث تنش و نمک پاشیدن به زخم آنان می گردد.

فرماندار کوهدشت بهتر است اگر طرح و برنامه ای دارد آن را برای جذب اعتبار و تسریع در کار احداث سد بکار گیرد نه اینکه با سخنان تنش آمیز سعی در مشوش کردن افکار عمومی منطقه داشته باشد.

منبع: نسیم دلفان

 

 1. نام شما... می‌گه:

  فرماندار کوهدشت از عصر تکنولو‍ژی خیلی عقبه

 2. میربگ می‌گه:

  دوستان دلفانی،
  نام گذاری این سد بسیار با برنامه بوده است.آب شهرستان الیگودرز را به قم انتقال دادند و نام آن را “طرح انتقال آب قمرود” گذاشتند!!! حال میخواهند آبهای ما را به شهرستان کوهدشت انتقال دهند، تعداد زیادی از روستاهای ما را خالی از سکنه کنند و حتی اسمی از نام کهن و بومی “گاوشمار”را روی این طرح نگذارند،تا خیلی از همشهریان متوجه این ظلم عظیم به دلفان محروم نشوند؟! امیدواریم استاندار محترم هرچه سریعتر اسم زیبای گاوشمار را جایگزین نام بی ربط و بیگانه ی معشوره کنند. (زنده باد دلفانی بیدار)

 3. یوسفوند می‌گه:

  متاسفانه آقای کرم محمدی در الشتر هم فردی احساسی و در مسائل سیاسی بسیار تند عمل می کردند، ضمن اینکه همیشه حاشیه ساز بودن، الان ده ساله من در شهرستان دلفان تدریس می کنم ، و در طول این مدت جز خوبی و محبت چیزی از این مردم نجیب و شریف ندیده ام . بعنوان یک الشتری از مردم دلفان عذر خواهی می کنم!!!!!!!!!!!!!!!

 4. نام شما... می‌گه:

  با سلام
  اولا سد هر اسمى که داشته باشه فرقى براى شهرمون نداره جه معشوره جه هه کاوشمار، دوما این اشتغالزایى ۱۲ هزار نفرى که ذکر کردید امکانش هس کمى بیشتر توضیح بدهید در کجا مشغول میشن ، سوما جه فرماندار کوهدشت بکه جه نکه آب این سد به سمت کوهدشت سرازیر میشه که امکان استفاده از آن در اراضى کشاورزى شهرمون مقدور نیست مکر با استفاده از بمب هاى عظیمى که هزینه بالایى رو ایجاد میکنه و با توجه به شیب اراضى اطراف سد شهرمان بعید به نظر میرسد که این روش مناسب باشه در ضمن جاذبه منطقه کاوشمار به طبیعت بکر و متحضر به فرد آن میباشد که با احداث سد بخش عظیمى از آن زیر آب میرود همجنین منطقه کاوشمار منطقه باستانى میباشد که با احداث سد بیم تخریب بخش عظیمى از آن میرود، براى تولید برق نیز امروزه روش هاى با بازدهى بالاتر و هزینه اقتصادی و ریست محیطی کمتر که شهرستانمان بتانسیل آنرا دارا میباشد وجود دارد کاش این بودجه در این قسمت ها مصرف شود. حال با توجه به مطالب ذکر شده احداث این سد نیاز به کار کارشناسى بیشترى دارد که خواهشمندیم مسولان با کار اصولى و به دور از سطحى نکرى این مسئله را بررسى نمایند

 5. سید حسین می‌گه:

  با سلام مسئولان دلفان انگار خواب هستید
  نماینده محترم شهرستان جناب آقای سوری چرا پی گیر مطالبات و حق و حقوق دلفان نیستید
  مگر شما نماینده ما هم نیستید

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار