سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50882
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » طرح استانی شدن انتخابات به صحن مجلس آمد
Print This Post

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مورد طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح اکنون چاپ شده و در صحن مجلس در کازیو نمایندگان قرار گرفته است.

به گزارش سلام دلفان؛ امیر خجسته اظهار داشت: امروز بیش‌ از ۷۰ امضا از نمایندگان جمع‌آوری شد که خارج از نوبت در صحن طرح استانی شدن انتخابات به صحن مجلس آمد علنی قبل از انتخابات امسال به تصویب آن‌ها برسد.
وی در ادامه اشاره کرد: این طرح تا اول خردادماه امسال تعیین تکلیف شده و در صورت تأیید، انتخابات مجلس دهم از اسفند امسال به صورت استانی برگزار می‌شود.
طرح استانی شدن انتخابات که در ادوار گذشته مطرح شده بود، بار دیگر در مجلس نهم و در آذرماه ۹۳ با امضای ۱۶۹ نماینده و البته با تغییرات تازه‌ای مطرح شد. همان موقع نمایندگان با ۱۳۳ رای موافق و ۶۴ رای مخالف یک فوریت بررسی آن را به تصویب رساندند تا شاید بتوانند به پروسه کشدار و چندین ساله تصویب این طرح پایان دهند و انتخابات مجلس دهم در اسفندماه سال جاری را بر مبنای آن برگزار کنند.
اگر این هدف عملی شود در آن صورت در انتخابات مجلس دهم، استان‌ها حوزه‌های انتخابی اصلی و شهرستان‌های هر استان حوزه‌های فرعی محسوب خواهند شد. هر کاندید در حوزه انتخابی فرعی مورد نظر خود ثبت نام خواهد کرد اما این بار نه فقط رای دهندگان آن حوزه فرعی بلکه همه رای دهندگان استان مربوطه می‌توانند به او رای دهند.
در هر حوزه نامزدها برای کل استان انتخاب می‌شوند و نامزد انتخابات باید از حوزه انتخابی خود ۱۵ درصد آراء را به‌دست آورد و در این صورت آراء وی در کل استان با سایر نامزدها مقایسه خواهد شد، لذا تنها آراء نامزدهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ۱۵ درصد آراء حوزه انتخابی خود را به‌دست آورده باشند. پس از آن هر نامزدی که بیش‌ترین آراء را در استان به‌دست آورده باشد، نماینده استان خواهد شد.
بر اساس این مصوبه اگر نامزدی از حوزه انتخابی‌اش ۱۵ درصد آراء را به‌دست نیاورده باشد، حتی اگر در مرکز جمعیت نیز آراء بالایی داشته باشد، نمی‌تواند به مجلس راه پیدا کند.
شنیده می‌شود علی لاریجانی رئیس مجلس نیز به عنوان یکی از اعضای کمیسیون شوراها با این راهکار برای استانی شدن انتخابات موافقت کرده است. به گفته نمایندگان قرار نیست تعداد نمایندگان فعلی هر استان با اجرای این طرح کاسته شود.

منبع: یافته

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار