سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 52402
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲۴ نظر
خانه » اخبار برتر » از رقص مختلط تا بی‌حجابی در همایش«گُلونی» در لرستان+ تصاویر
Print This Post
گزارش تصویری-تشریحی؛

 
روز گذشته همایشی تحت عنوان “روز گلونی” برای دومین سال در شهر خرم آباد برگزار شد، برنامه ای که متاسفانه حجاب برخی شرکت کنندگان آن را بیشتر شبیه یک همایش ضد فرهنگی کرد تا همایش فرهنگی.

به گزارش سلام دلفان به نقل از لرستان خبر، «گُلوَنی» یا سربند لُری نوعی پوشش است که قدمتی ۳ هزارساله دارد وزنان لرستانی به شکل خاصی به سر می‌کنند و طرح‌ها و زیبای این پوشش به حدی هست که حتی طراحان مد و لباس در طراحی‌های روسری هم در بسیاری از موارد از این نوع پوشش الگوبرداری نموده‌اند و موردتوجه واقع‌شده است.

چند سالی است که روز ۲۶ اردیبهشت به‌عنوان روز «گُلوَنی» نام‌گذاری شده و مراسم‌ها و جشن‌هایی با این مضمون گرفته‌شده که امسال هم این جشن در شهرستان خرم‌آباد و با حضور مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان، معاون حوزه زنان استانداری لرستان و دیگر مسئولان استانی برگزار شد که متأسفانه به‌جای معرفی فرهنگ اصیل قوم بزرگ لر و به‌ویژه زنان لرستان حاوی نکات قابل‌تأمل و تأسف‌برانگیزی بود.

متأسفانه در این مراسم از رقص مختلط زن و مرد تا ترویج بی‌حیایی و اقدامات خلاف عرف جامعه به‌کرات مشاهده شد که بسیاری از تصاویر گرفته‌شده در این مراسم قابل‌ارائه هم نیست و این در حالی است که گلونی ر به‌عنوان نمادی از نشانه عزت و استقامت زنان لر بوده و حتی در زمان کشف حجاب رضاخان کسی جرئت نکرد علیه گلونی زنان لر تعرضی انجام دهد.

درحالی‌که باید روز گُلوَنی نمایشگر همه داشته‌های فرهنگی و بومی ما و سرآغازی برای دیگر گام‌های مثبت در این زمینه باشد به آغازی برای انحطاط افتخار زنان لر تبدیل‌شده است.

حال باید از مسئولان اجرای این برنامه پرسد چه اتفاقی رخ‌داده که مراسمی که باید در آن به حجاب و غیرت زنان لر پرداخته شود به‌جایی برای حمله به عزت زنان این قوم اصیل تبدیل شود؟

آیا دست‌هایی در کار است تا جایگاه و عزت زنان لر را زیر سؤال ببرد؟ چرا، اداره کل ارشاد و فرهنگ استان، سازمان میراث فرهنگی لرستان، حوزه زنان استانداری لرستان و فرمانداری خرم‌آباد که از مجریان این برنامه بودند و تعدادی نیز در این برنامه هم حضور داشتند فکری برای ممانعت از بی‌حجابی‌ها نشدند؟ یا شاید خود آن‌ها هم …

 تعدادی از عکس ها نیز به دلیل وضعیت خیلی نامناسب قابلیت انتشار ندارد.پیشپایش از انتشار عکس ها عذرخواهی می کنیم.

IMG_2756.jpg

IMG_2736 (1).jpg

IMG_2794.jpg

IMG_2777.jpg

IMG_2942 (1).jpg

IMG_2752 (1).jpg

IMG_2972.jpg

DSC02453.JPG

IMG_2809.jpg

IMG_2728 (1).jpg

IMG_2712.jpg

DSC02511.JPG

DSC02500.JPG

IMG_2975.jpg

 1. نام شما... می‌گه:

  شمام دیگه شورشو درآوردید چرا چرا عکسها را مات کردیدید؟

  • امیدواران می‌گه:

   با سلام خدمت دوستان عزیز در این قضیه صد در صد مردان بی غیرتی مقصر هستند که اجازه میدهند ناموسشان اینگونه جولان بدهد زنها ذاتا زیبایی خواه و تنوع طلب هستند مقصر یک عده مرد بی غیرت هستند یا دمان باشد ان شهید مظلوم در وصیت نامه اش نوشت خواهرم حجاب تو از خون من کوبنده تر

 2. نام شما... می‌گه:

  خفه شید. فقط خفه بشید و بگذارید مردم نفس بکشیند

 3. غزاله می‌گه:

  شمام جز تخریب کاری دیگه ندارید؟؟؟؟؟؟؟

 4. منتقد می‌گه:

  چرا عکس اورجینالش رو نمی زارید اتفاقا باید مات نکنید چون خودشون با میل خودشون این شکلی اومدن. این شباهتی با زن سنتی لر ندارد

 5. متانت می‌گه:

  گلونی در زیر چادر خوش است و همراه با حجب و حیا باشد

 6. بی کار می‌گه:

  این از غیرت لر باکلاس دوستان ناراحت نشید

 7. گمنام می‌گه:

  این اعمال از باغیرتی مردان زن صفت حاضر در جلسه است مردانی که غیرت خود را فروخته واجازه حضور چنین افراد هرزه ای را داده اند متاسفام برای مردان…………………………………………………………حاضر در همایش ومسئولان دولت تدبیر وامید (تدبیر بی غیرتی ،امید بی حجابی)

 8. د .ک می‌گه:

  خاک تو سر خودتون با همایش وکلاس گذاشتنتون مرگ بر هر چی مرد بی غیرت …حیف اسم مرد روبعضی ازنامرداست.

 9. نام شما... می‌گه:

  ننگ بر مردان بی غیرت سرزمینم،وبر بی غیرتی توکه نفس کشیدن رابه بی حجابی زن ها و بی غیرتی امثال خود ت تشبیه می کنی

 10. ش می‌گه:

  سلام دوستان بزرگوار اولا اگر همایشی تحت عنوان گلونی برگزار می شود بایستی همان سنت را به دیگران معرفی کند کارکرد گلونی بیان ویپگیهای مثبت آن یعنی پوشش زن و حفظ حجاب و به تبع آن حفظ پاکدامنی زن است در جامعه ما که غالب جوانان قادر به ازدواج به موقع نمی باشند عریان شدن زن نه تنها خلاف نص صریح قرآن است که امر به پوشش می کند بلکه موجب نگاههای همراه با گناه و مفاسد بعد از آن خواهد بود که امنیت اجتماعی را خدشه دارد می کند مدرن بودن در برهنه شدن خلاصه نمی شود بلکه به فکر درست و عمل صالح مرتبط است نفس کشیدن هم در هوای آلوده باعث خفگی خواهد شد و بی حجابی این فضای آلوده را بهتر فراهم می کند.

 11. علی می‌گه:

  بنده ازاصفهان سایت ودیدم.وخیلی تاسف خوردم.وواقعامتاسفم برای اقوام لرکه گذاشتن این برنامه اجرابشه.البته معتقدم تخم لر اینجوری نیست.اینها قاطی داشتند.زنده باد لرباغیرت.
  وتوای برادری که ازاین برنامه حمایت کردی بهت بگم که حضرت سیدالشهدا(ع)درروزعاشورابه سپاه عمرسعدندا دادند وفرمودند ازبس شکمهای شماازحرام پرشده دیگه سخن حق وآزادگی برشمااثرندارد.
  لقمه حرام حاصلش می شود آخرت فروشی وزندگی حیوانی.
  زنان لر گلونی سرمیکردندکه مردبسازند.که مردخانه باعزت زندگی کند.که مردخانه باخیال راحت قدم ازخانه بیرون بگذارد.گلونی نمادانسان آزاد وشیرزن بودن است.
  ولی آنچه دراین جادیده می شود چیزی جزخودفروشی نیست.
  ننگ برشماکه نماد لرها را به سخره گرفتید.ننگ برغیرتتان.ننگ بر شرفتان

 12. نام شما... می‌گه:

  واقعامتاسفم برای کسانی که غیرتشون زیر پا گذاشتند و زنان خود را بزک کرده در معرض دید همه قرار دادند تا نفس بکشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  به نظر من رییس میراث فرهنگی بااین افتضاحی که به بار اورده بای استعفا بده

 13. من منم می‌گه:

  ازکی مارشدی میخوای تتفس پوستی انجام بدی

 14. مرضیه می‌گه:

  فقط امیدوارم دیگه اینجوری برگزار نشه.

 15. میلاد می‌گه:

  متاسفم!!!صدای خیچکس از ارباب تریبون هم درنیومد

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار