سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 56313
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » آیا فردوسی از دلفان گریخت/ اندر احوالات میدان فردوسی نورآباد
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد

چرا برای میدان فردوسی چاره ای اندیشیده نشد در صورتی که مجسمه بزرگ فردوسی در پارک جنگلی علی آباد نصب شد.

به گزارش سلام دلفان،در شهر نورآباد ستون هایی وجود دارد که در قدیم محل استقرار مجسمه هایی بود که با گذشت سالها نشانی از آن مجسمه ها نیست و تا به امروز هیچ اثری  بر روی آن نصب نشده است،یکی ار این مکان ها میدان فردوسی است ، میدانی که روزانه صدها نفر از ار کنارآن گذر می کنند و با پایه مجسمه ای مواجه می شوند که هیچ اثری هنری بر روی آن نمایان نیست.
یادمان هست به میدان فردوسی که می‌رسیدی چشمت به مجسمه‌ای با شمایل حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌خورد که با وجود کوچک بودن نمادی زیبا در میدان شهر بود و حالا جایش خالی مانده و چند سالی است آن را نمی بینیم و تنها چیزی که به چشم می‌خورد فقط یک پایه مجسمه است.DSC01718
DSC01716
حال سوال اینجاست که چه بلایی سر مجسمه آمده؟
 عده‌ای گفتند شکسته شده شده، بعضی‌ها گفتند به علت کوچک بودن آن رابرداشته‌اند تا مجسمه‌ای بزرگتر بسازند و عده‌ای هم که شوخ طبعی‌شان گل کرده بود گفتند فردوسی گریخته است. از تمام این حرف‌ها و شایعات که بگذریم باید بگوییم همه یادشان رفت که فردوسی در میدان بود و دیگر نیست. بعدها چیزی را که دیدیم باعث حیرتمان شد. پارک جنگلی علی اباد کجا و مجسمه فردوسی کجا؟59895947567713076137گفتیم شاید اشتباه دیده‌ایم و شخص دیگری باشد، خوب که برانداز کردیم دیدم که نه، این مجسمه، مجسمه فردوسی است. فقط نمی‌دانیم چه شد در ورودی شهر نصب شد، جایی که هیچ نیاری برای نصب آن نبود، وقتی که قضیه را پیگیری کردیم فهمیدم مجسمه جدید که قرار بوده در محل میدان فردوسی نصب شود و مبلغ ساخت آن حدود 40 میلیون تومان برآورده شده بوده، سازنده بومی آن ابعادی بزرگتر در نظر گرفته و مبلغ آن هم حدود 80 میلیون تمام شده و اصرار داشته در محلی نصب شود که بیشتر دیده شود و مسئولین مربوطه نیز با این توجیه که اندازه مجسمه با قطر میدان سنخیت ندارد و حالا که مبلغ زیادی برای ساخت آن هزینه شده است باید در جایی نصب شود که نمای بهتری داشته باشد، به این نتیجه می رسند که آن را در ورودی شهر نصب کنند، این در حالی است که مسئولین محترم می توانستند همان هزینه ای را که برای ساخت پایه جدید در محل پارک علی آباد در نظر گرفته بودند صرف ساخت پایه ای بزرگتر در میدان فردوسی کنند تا هم حکیم فرزانه ما به جای خود باز می گشت و هم نیاز نبود هرینه ای مجدد برای ساخت مجسمه کوچکتر در نظر گرفته شود.DSC01712

 1. نویسنده دیدگاه: مسافر تهران
  تیر ۱۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۵۶

  باسلام. چند سال پیش به همین بهانه که مجسمه کوچک است و باید بزرگتر شود مجسمه را برداشتند و کسی نفهمید که این مجسمه کجا رفت اگر فروخته شد پولش کجاست!! به هر حال مجسمه جدید ساخته شد و شهردار وقت چون خیال میکنن اینجا مکان خوبی برای نصب مجسمه نست آن را در ورودی شهر نصب کردند. ظاهرا دید ایشون اینطور بود که میدان فردوسی رفت آمد کمی دارد و مجسمه باید در جای پر رفت و آمد نصب شود.

 2. نویسنده دیدگاه: علی حسین عباسپور
  تیر ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۵۰

  سلام و عرض تسلیت به مناسبت شعادت مولا علی (ع)
  مجسمه ای که ساخته شده قطعا برای میدان فردوسی ساخته شده و پایه و سکوی آن دقیقان با پایه مجسمه آن میزان و دقیق میباشد اینو من ودکتر ستاری از سازنده مجسمه شنیدیم در سالن ارشاد اسلامی.
  برعکس اونهایی که عقیده داشتن آهالی آن منطقه لیاقت چنین مجسمه شیک و مجللی را ندارن باید عرض کنم بیشترین شهید در این تراکم (حومه میدان فردوسی) می باشد و شاهنامه خوانهای دلفان چندین نفرشان مال این محله می باشد و لیاقتشون بیشتر از این مسایله.و به زودی با همکاری امام جمعه محبوب و بومی .شهردار و اعضاء محترم شورا مجسمه به محل اصلی خود در میدان فردوسی باز خواهد گشت.بدون هیچ هزینه اضافی.شهرداری بودجه اضافی برای ساخت یک مجسمه دیگر را ندارد تهران بزرگ و حتی زادگاه حکیم فرودسی یعنی مشهد هم دو مجسمه فردوسی وجود ندارد چه برسد به شهری کوچک از دیار لرستان.

 3. نویسنده دیدگاه: سجادجهانی
  تیر ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۲:۰۹

  دمت گرم مهندس عباسپوراین منطقه خیلی مظلوم واقع شده.

 4. نویسنده دیدگاه: y.s
  شهریور ۱۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۷:۳۶

  با سلام
  مجسمه اگه به جای خود انتقال داده شود خیلی بهتره چرا که ربطی به پارک جنگلی علی آباد نداره

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار