سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58016
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آیا امروز آخرین جلسه دادگاه مرتضوی خواهد بود؟
Print This Post

امروز ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی، مدیر عامل سابق تأمین اجتماعی برگزار خواهد شد که به گفته منابع متعدد خبری آخرین جلسه دادگاهی است که در ۸ اسفند سال گذشته شروع شده و بیش از ۱۵۰ روز از آغاز آن می‌گذرد.

به گزارش سلام دلفان، به دنبال شکایت نماینده سازمان تأمین اجتماعی از سعید مرتضوی به علت فقدان کفایت برای تصدی سمت ریاست این سازمان اولین جلسه رسیدگی به پرونده آقای مرتضوی در 8 اسفند ماه سال گذشته در دادگاه کیفری استان تهران به صورت غیر علنی برگزار شد.

روز 7 اردیبهشت دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی برگزار شد و پس از پایان این جلسه وی در جمع خبرنگاران گفت: من را متهم می‌کنند که بدون صلاحیت ریاست یک صندوق را بر عهده گرفته‌ام و برای این کار نام این تشکیلات از صندوق به سازمان تغییر یافته است در حالیکه وزیر رفاه،‌ کار و تأمین اجتماعی دولت فعلی نیز نام سازمان را برای تأمین اجتماعی به کار می‌برند.

وی تصریح کرد:‌ در دادگاه ابلاغی از آقای ربیعی وزیر وقت آوردیم که ایشان بر طبق این ابلاغ پست سرپرستی را به آقای فیروزی ابلاغ کردند در حالی که آقای فیروزی رشته ادبیات فارسی خوانده‌اند پس این که شکایت کردند سرپرست هم باید همان رشته را داشته باشد و نمی‌تواند دکترای حقوق داشته باشد چرا خودشان این کار را انجام دادند پس نمی‌توانند شاکی این موضوع باشند و قرار شد استعلام صورت گیرد و پس از استعلام تصمیم‌گیری شود.

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی نیز 16 اردیبهشت برگزار شد و به اتهامات وی در دو پرونده تأمین اجتماعی و کهریزک رسیدگی شد و قرار بر آن شد که چهارمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی 21 اردیبهشت برگزار شود که این اتفاق روی داد

چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی روز دوشنبه 21 اردیبهشت برگزار شد و به نوبت عصر کشیده شد و مرتضوی پس از خروج از دادگاه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: دادگاه برای مشخص شدن زمان جلسه بعدی منتظر پاسخ استعلامات از دادگاه کیفری، دادسرا و دادسرای انتظامی قضات است.

وی موضوع جلسه چهارم دادگاه را اتهام معاونت در قتل دانست و گفت: در این زمینه لایحه دفاعیه را قرائت کردیم و دفاعیات ما به اتمام رسید.

مدیرعامل سابق تامین اجتماعی با اشاره به اینکه 5 مورد رسیدگی قبلی را به صورت مستند به دادگاه ارائه داده است،‌ گفت: رسیدگی‌های قبلی شامل حکم دیوان عالی کشور، دادگاه کیفری استان و دادگاه انتظامی قضات بود.

وی  تصریح کرد: در طول 6 سال گذشته شکایاتی همچون عدم نظارت بر بازداشت‌های کهریزک هم مطرح شد که بخشی از آن در دادسرا مورد رسیدگی قرار گرفت و برای من منع تعقیب صادر شد، بخش دیگر پرونده هم در دادگاه کیفری استان رسیدگی و منجر به صدور حکم برائت برای من شد و در واقع اعتبار امر مختومه را دارد.

مرتضوی تاکید کرد: دادسرا و دادگاه با توجه به اینکه این موضوع 5 بار مورد رسیدگی قرار گرفته بود جواز شروع رسیدگی را نداشت در هر صورت دادگاه نسبت به احکام صادره از دادگاه و دادسرا و همچنین از دادسرای انتظامی قضات استعلام کرد و در پرونده تامین اجتماعی هم مواردی را از وزیر کار استعلام کرده است.

پس از مدتی سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران با اشاره به وصول پاسخ استعلام‌های دادگاه از وزارت کار در پرونده مرتضوی از برگزاری پنجمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی در تیرماه خبر داد و تصریح کرد: پاسخ استعلام‌ها از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی آمده و باید منتظر تعیین وقت دادگاه باشیم.

وی افزود: به دلیل اینکه ابلاغ اخطارها زمان بر است و قاضی باید زمان تهایی را تعیین کند، پنجمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی در تیرماه برگزار می‌شود.

در نهایت پس از گذشت بیش از ۶۰ روز پنجمین جلسه رسیدگی 20 تیر در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و سعید مرتضوی پس از پایان پنجمین جلسه دادگاه گفت: در این جلسه ابتدا وکیل سازمان تأمین اجتماعی توضیحات خود را بیان کرد و دادگاه به لحاظ اینکه استعلامی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده بود و همچنین استعلامی که از سازمان تأمین اجتماعی انجام داده بود و این دو سازمان از ارائه پاسخ کامل استنکاف کرده بودند، دادگاه از وکیل سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با این استعلامات توضیح خواست.

مرتضوی تصریح کرد: وکیل سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد که پیگیری‌هایش منجر به نتیجه نشده و پاسخی برای جواب استعلام ارائه نکرده‌اند و تقاضای مهلت هم نکردند تا در یکی، دو هفته آینده با مراجعه به وزارت تعاون و سازمان تأمین اجتماعی پیگیری کند و جواب استعلام‌ها را ارائه دهد.

مدیرعامل سابق سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: بنابراین پرونده شکایات سازمان تأمین اجتماعی به دلیل عدم وصول پاسخ و جواب استعلام دادگاه ناتمام ماند.

وی در خصوص شکایات روح‌الامینی گفت: من دفاعیات خود را در 51 صفحه به صورت لایحه تقدیم دادگاه کردم.

مرتضوی با اشاره به تقاضاهای روح‌الامینی گفت: یکی از تقاضاهای آقای روح‌الامینی مبنی بر احضار احمدی‌مقدم به عنوان فرمانده سابق نیروی انتظامی به دادگاه بود تا وی توضیحاتی را ارائه کند و روح‌الامینی هم سؤالاتی را از وی بپرسد همچنین آقای روح‌الامینی اصرار داشتند که سردار رادان و سردار علیپور از مسئولین سابق نیروی انتظامی و لیس امنیت هم به دادگاه احضار شوند تا به سؤالات روح‌الامینی در حضور دادگاه پاسخ دهند.

ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات وی نیز 3 مرداد یعنی امروز برگزار می‌شود که به گفته منابع متعدد خبری احتمالا جلسه پایانی خواهد بود.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار