سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58237
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آیا تفاوت ۱۵۸ میلیاردی درباره دلارهای بلوکه‌شده قابل قبول است؟
Print This Post

هنوز جوهر جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای خشک نشده بود که نگاه‌ها به سمت آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه‌شده سوق یافت. اما یک روز پس از توافق به ناگاه این ارقام تا زیر ۳۰ میلیارد دلار کاهش یافت و ارقامی که طی ۲ سال اخیر بارها تکرار شده بودند، نادرست از آب درآمد!

سلام دلفان – وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی در حالی در یک هفته اخیر تلاش کرده‌اند اذهان مردم را نسبت به ارقام هنگفتی که نسبت به پول‌های بلوکه‌شده ایران مطرح شده، تصحیح کنند، که طی ۲ سال اخیر نسبت به اظهارات مسئولان دولتی در این باره که دلیل اصلی انحراف افکار عمومی بود، سکوت پیشه کرده بودند.
تفاوت آمارهای مسئول درباره رقم پول‌های بلوکه‌شده ایران در اثر تحریم‌ها در چند سال اخیر ۱۵۸ میلیارد دلار است و با وجود توضیحات ارائه‌شده، هنوز مشخص نیست چرا پس از توافق هسته‌ای آمار و ارقام به یک‌باره فروکش کرد؟
هنوز جوهر جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ خشک نشده بود که نگاه‌ها به سمت آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه‌شده و محل مصرف آنها در اقتصاد ایران سوق یافت؛ علت این سوگیری افکار عمومی هم آمار و ارقامی بود که تا پیش از این از سوی مسئولان دولت درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور مطرح شده بود.
آیا تفاوت آماری 154 میلیارد دلاری قابل قبول است؟
تا پیش از توافق وین، مسئولان دولتی رقم پول‌های بلوکه‌شده ایران را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار و حتی تا ۱۸۰ میلیارد دلار عنوان می‌کردند و به مردم نوید می‌دادند که با حصول توافق هسته‌ای و بازگشت این پول به چرخه اقتصاد کشور، بسیاری از مشکلات اقتصادی حتی آب خوردن مردم هم حل خواهد شد؛ اما یک روز پس از توافق مذکور به ناگاه این رقم تا زیر ۳۰ میلیارد دلار کاهش یافت و ارقامی را که طی ۲ سال اخیر بارها تکرار شده بودند، نادرست خواندند.
به عنوان مثال علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد این رقم را به ۲۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: رسانه‌ها در این باره مبالغه کرده‌اند.
وی البته تا پیش از توافق به هیچ عنوان عبارت مبالغه را درباره رقم مذکور به کار نبرده بود و ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی هم نیز رقم مذکور را تایید کرد.
جالب اینکه طیب‌نیا و سیف احتمالا خبر نداشتند که این مسئولان دولت بودند که در طول مذاکرات هسته‌ای در ۲ سال اخیر، آمار و ارقام شگفت‌آوری درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران اعلام می‌کردند و رسانه‌ها صرفا منعکس‌کننده اظهارات این افراد بودند.
سیف و طیب‌نیا باید پاسخ دهند که چرا همان زمان که مثلا استاندار تهران قبل از توافق هسته‌ای، پول‌های بلوکه‌شده ایران را تا ۱۸۰ میلیارد دلار اعلام کرد، نسبت به تصحیح آمار احتمالا اشتباه او، واکنش نشان ندادند؟
ماجرا وقتی جالب می‌شود که اظهارنظر یک سال پیش اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی را بخوانیم. او گفته بود ۱۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران در حساب‌های خارجی بلوکه‌شده است. آن زمان هم وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی هیچ واکنشی به این رقم که امروز می‌گویند نادرست است، نشان ندادند.
معاون ارزی بانک مرکزی هم که این روزها درباره درست بودن رقم اعلامی رئیسش (۲۶ میلیارد دلار) تلاش می‌کند، سال گذشته واکنشی به آمار ۱۵۰ میلیارد دلاری قائم‌مقام بانک مرکزی نداشت.
از سوی دیگر، سوم آذر ۱۳۹۲ کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفته بود: پول بلوکه‌شده ایران در خارج ۶۰ میلیارد دلار است.
با توجه به این که از آن زمان بدین سو بخش دیگری از پول‌ فروش نفت ایران بلوکه شده، طبیعتا هم‌اکنون پول بلوکه‌شده ایران باید بیش از ۶۰ میلیارد دلار باشد.
البته آن زمان هم مسئولان دولتی به اظهارات نمایندگان مجلس و برخی مدیران سابق دولت احمدی نژاد واکنشی نشان ندادند که البته موضوع تفاوت آمارهای فوق کم نیست، بلکه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است و این عدم واکنش دولتی ها قبل از جمع بندی مذاکرات جای سؤال‌ دارد!!
تفاوت ۱۵۸ میلیارد دلاری میان آمارهای اعلامی مسئولان دولتی و غیردولتی (۱۸۰ میلیارد دلار تا ۲۲ میلیارد دلار) و عدم اطلاع رسانی و شفاف سازی در این ابهام های میلیارد دلاری چه معنایی می تواند داشته باشد؟ جالب آن است که مسئولان دولت به شدت از دولت قبل بابت ارائه آمارهای اقتصادی مخدوش انتقاد می‌کنند.
مشرق

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار