سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58558
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ایران و فرانسه چه امتیازهایی به یکدیگر دادند
Print This Post

وزیر خارجه فرانسه، سومین مقام بلندپایه اروپایی پس از زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود که به ایران آمد تا در دیدار با مسئولان ایرانی، زمینه‌های مشترک همکاری با ایران را بررسی کند.

به گزارش سلام دلفان، لوران فابیوس در سفر خود به ایران با مقامات ایرانی از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت، نفت و راه و شهرسازی دیدار کرد. دیدارهایی که در آن بر امکانات متقابل سرمایه‌گذاری تاکید شد. چون پیش از این هم سخنگوی دولت بارها اعلام کرده بود قرار نیست در ارتباط با کشورهای دیگر ایران به بازار وارداتی محصولات این کشورها تبدیل شود و تاکید بر همکاری‌های دو جانبه و مناسبات برد-برد است.

در دیدار فابیوس با محمدرضا نعمت‌زاده زمینه‌های همکاری صنعتی و تجاری بررسی شد. در این دیدار نعمت‌زاده بر آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری مشترک با فرانسه تاکید کرد و گفت: استراتژی ایران همکاری بلندمدت و سرمایه‌گذاری مشترک است و این همکاری‌ها با توجه به شرایط جدید منعقد خواهد شد. وی گفت: ایران ظرفیت‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاران خارجی دارد که فرانسه هم می‌تواند از این فرصت‌ها استفاده کند.

اما تاکید نعمت‌زاده در روزهای گذشته بیشتر بر زمینه همکاری‌های صنعتی بوده است. مانند همکاری با شرکت‌های فولکس واگن، دایملر بنز و خودروسازان ژاپنی که به گفته نعمت‌زاده در همین دوره ایران و این شرکت‌ها به توافقاتی دست پیدا کرده‌اند تا پس از رفع تحریم‌ها همکاری‌ خود را آغاز کنند. همچنین نعمت‌زاده تاکید کرد شرکت‌های پژو و رنوی فرانسه باید چارچوبی را برای سرمایه‌گذاری مشترک به‌صورت 50 – 50 در تولید خودروی جدید در ایران تدوین کنند و از راه‌های جدید بازاریابی آن را عملیاتی سازند.

لوران فابیوس هم تاکید کرد به شرکت‌های فرانسوی توصیه شده قراردادها را آماده سازند که به محض لغو تحریم‌ها، فعالیت‌های اقتصادی صنعتی با ایران آغاز شود و فرانسه آمادگی دارد در یک فضای برد – برد عمل کند و این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه تکنولوژی های نوین باشد.

اما آنچه در روزهای اخیر در فضای سیاسی و اقتصادی ایران مطرح شده نحوه برخورد با کشورهایی است که در دوران تهدید، به گفته نوبخت بر طبل تحریم‌ها می‌کوفتند و روابط خود با ایران قطع کرده بودند. اما نوبخت در کسوت سخنگوی دولت، سیاست فعلی در قبال همکاری با این کشورها را عنوان کرده بود؛ او گفته بود ما منافع خودمان را در نظر می‌گیریم و قدرت انتخاب داریم. این موضوعی بود که نعمت‌زاده هم در دیدار با فابیوس بر آن تاکید کرد و گفت: برخی شرکت‌های خارجی ما را در شرایط سخت همراهی نکرده‌اند اما ما محدودیتی برای همکاری با هیچ شرکتی نداریم. فابیوس هم در واکنش به این گفته نعمت‌زاده تاکید کرد: امروز شرایط تغییر کرده و باید با توجه به نیازهای یکدیگر مناسبات خود را توسعه دهیم. به همین دلیل وزیر خارجه فرانسه از جانب رئیس‌جمهور فرانسه، از روحانی برای سفر به فرانسه در ماه نوامبر (آبان ) دعوت کرد.

توسعه ناوگان هوایی، محور گفت‌وگوهای فابیوس – آخوندی

دیدار دیگر فابیوس با وزیر راه و شهرسازی بود. با توجه به اینکه 50 درصد ناوگان هوایی ایران متعلق به ایرباس و یک شرکت اروپایی است، پس احتمالا ایران و فرانسه در آینده‌ای نه چندان دور، مناسبات خود در حوزه حمل و نقل را گسترش خواهند داد. عباس آخوندی هم عنوان کرد در سفر اخیر به فرانسه برای نوسازی و خرید قطعات از شرکت ایرباس، مذاکرات مستقیمی با مسئولان این شرکت انجام شده است.

در دیدار آخوندی و فابیوس بر گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل تاکید شد. علاوه بر حوزه حمل و نقل ریلی و هوایی، مذاکراتی در خصوص توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه مسکن و شهرسازی هم انجام شد. اما به نظر می‌رسید مهم‌ترین محور گفت‌وگوی آخوندی و فابیوس حمل و نقل هوایی و توسعه ناوگان هوایی ایران است. بخشی که در سال‌های تحریم یکی از پرحادثه‌ترین بخش‌ها بوده است.

آغاز همکاری نفتی با توتال

ناگفته پیداست که بخش نفت و پتروشیمی، جذاب‌ترین بخش برای حضور خارجی‌های در ایران است. از میان هیات‌هایی که در ماه‌ها و روزهای اخیر در ایران رفت و آمد داشته‌اند، نفت، حوزه مشترک و مورد تایید همه آنان برای حضور و سرمایه‌گذاری بوده است. هرچه ایران چشم به گسترش روابط در حوزه‌های مختلف دارد، اما شرکای جدید در تلاش برای رود به حوزه سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران هستند.

دیدار لوران فابیوس با بیژن زنگنه هم موید همین موضوع بود. در این دیدار وزیر نفت ایران از آغاز فصل جدیدی از همکاری با شرکت توتال فرانسه برای توسعه میدان‌های نفتی ایران خبر داد. خبری که در صورت تحقق آن مناسبات 20 ساله ایران و فرانسه در حوزه نفت، از سر گرفته می‌شود و فرانسه شاید جای شرکایی مانند چین را در توسعه میدان‌های نفتی بگیرد.

علاوه بر نفت، فرانسه برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران هم ابراز علاقه کرده است. زنگنه در این مورد گفت: شرکت‌های پتروشیمی فرانسه قرار است علاوه بر ادامه روال گذشته در صنعت پتروشیمی که بیشتر تامین منابع مالی و فاینانس بود حضور گسترده ای در این صنعت داشته باشند.

بهینه سازی مصرف انرژی، تولید ال.ان.جی و تامین تجهیزات از دیگر محورهای گفت‌وگوی زنگنه و فابیوس بود. گفت‌وگویی که در نتیجه آن قرار شد شرکت‌های فرانسوی در آینده نزدیک با بخش خصوصی ایران دیدار و گفتگو کنند. همچنین زنگنه خبر داد که قرار است شرکت‌های ایرانی و فرانسوی برای تولید تجهیزات صنعت نفت در ایران با برند و سرمایه‌گذاری فرانسوی همکاری کنند که علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای منطقه نیز صادر شود.

منبع:اقتصادنیوز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار