سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 59241
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » دو ماه در آسمان، دروغ یا حقیقت +عکس
Print This Post

اگر به شماهم توصیه شده در 5 شهریور ماه ساعت 12:30 نیمه شب در آسمان شاهد دو ماه در کنار هم باشید و از راست و دروغ بودن این خبر مطلع نیستید، بخوانید.

سلام دلفان –  هر سال نزدیک شهریور ماه که می شویم خبر”حضور دو ماه در یک آسمان”  در سایت ها، ایمیل ها و حتی ابزار ارتباطی فضای مجازی منتشر می شود و حتما تا امروز شما هم یکی از افرادی هستید که این خبر را از طریق یکی  از نرم افزارهای ارتباطی فضای مجازی دریا فت کرده اید و کنجکاوانه در جستجوی صحت یا دروغین بودن این خبر بوده اید.

دو ماه در آسمان، دروغ یا حقیقت +عکس
سیاره مریخ دومین سیاره کوچک منظومه شمسی به شمار می رود که در رده نزدکترین سیارات به سیاره زمین جای دارد اما جزییات سطح آن را نمی توانیم با تلسکوپ های عمومی و آماتوری تشخیص دارد در سال 2003 سیاره مریخ  پس از قرن ها به نزدیک ترین فاصله خود با زمین رسید اما به علت وجود یخ زیاد در سطح این سیاره نمی توانیم به راحتی و با استفاده با تلسکوپ های ساده عوارض سطحی آن را رصد کرد.

خبر این رصد زیبا در خبرگزاری ها و سایت ها اینگونه منتشر شد :”مریخ آنچنان به زمین نزدیک است که اگر با تلسکوپ های آماتوری به آن بنگرید آن را همانطور می بینید که ماه را با چشم غیر مسلح می بینید”

در همین راستا بابک مشمولی، کارشناس نجوم  تاکید کرد: شیطنت نشریات زرد و یا شاید یک اشتباه در انتشار، این خبر را این گونه در میان مردم رواج داد “این شب ها مریخ آنچنان به زمین نزدیک است که می توان آن را با چشم همانند ماه دید”

وی اظهارداشت: همین خطا در تایپ باعث شکل گیری افسانه دو ماه در آسمان شد و در حال حاضر نیز سالها است که در اواخر تابستان این خبر در میلیون ها ایمیل، سایت و وبلاگ غیر تخصصی نجومی منتشر شده و هزاران نفر از افراد را راهی مشاهده پدیده ای می کنند که هرگز دیده نشده و نخواهد شد.

شاید در همان سال 2003 هیچ کس باور نداشت با وجود اینکه مجامع معتبر علمی و نجومی دروغین بودن این خبر را اعلام کردند این افسانه 12 سال و تا به امروز همچنان دست به دست منتشر شود به طوری که حتی در فضای مجازی و نرم افزار هایی همچون تلگرام، اینستاگرام و … نیز ما شاهد دریافت یا ارسال این خبر باشیم.

مشمولی عنوان کرد: نکته جالب  این است که هر بار و هر سال ادعا می شود در 5 شهریور و ساعت 12:30 نیمه شب این اتفاق رخ می دهد در حالی که گاهی در آن ساعت مریخ اصلا در آسمان شامگاهی حضور ندارد و امسال نیز مریخ در آسمان صبح خود نمایی می کند و صبح گاه کمی پیش از خورشید طلوع میکند. یعنی در نیمه شب هیچ اثری از این سیاره در آسمان نیست.
آیا امکان رخ دادن چنین اتفاقی ممکن است؟

وی تصریح کرد: مطلقا خیر؛ ماه در فاصله متوسط 380 هزار کیلومتری زمین جای گرفته .در صورتی که سیاره مریخ در نزدیک ترین فاصله به 56 میلیون کیلومتری زمین می رسد و از نظر اندازه نیز مریخ تنها اندکی از ماه بزرگتر است بنانبراین  هرگز امکان ندارد که این دو جرم سماوی هم اندازه یکدیگر در آسمان دیده شوند.

مشمولی خاطر نشان کرد: سیاره مریخ در بهترین شرایط رصدی همانند یک ستاره سرخ در آسمان دیده می شود و هرگز ممکن نیست با چشم غیر مسلح حتی اثری از قرص این سیاره را بتوانیم رصد کنیم و برای رصد جزییات اندک سطح این سیاره نیازمند به تلسکوپ های مناسب هستیم.

تصاویر زیر مقایسه ای از اندازه قرص مریخ و ماه در کنار هم در شرایطی که مریخ در نزدیکترین فاصله به زمین است را نشان می دهد.

دو ماه در آسمان، دروغ یا حقیقت +عکس

دو ماه در آسمان، دروغ یا حقیقت +عکس

دو ماه در آسمان، دروغ یا حقیقت +عکس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار