سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 59692
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پرسپولیس 41 سال پیش قعرنشین بود و قهرمان شد +عکس
Print This Post

این اولین بار نیست که پرسپولیس در انتهای جدول رده‌بندی لیگ قرار گرفته؛ فصل ۵۴-۵۳ که همزمان با اولین سال مربیگری همایون بهزادی در پرسپولیس بود، همین اتفاق برای‌شان افتاد؛ فصلی که با قهرمانی قرمزها تمام شد

به گزارش سلام دلفان، اگر به روز پنج‌شنبه هشتم مرداد ماه و هفته اول لیگ برتر برگردیم هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ در پایان هفته سوم در انتهای جدول قرار گیرد. برای هواداران پرسپولیس این واقعیتی تلخ بوده و آنها همچنان امیدوار به بازی‌های آینده لیگ هستند تا از این شرایط بحرانی خارج شوند. آنچه طبیعی است قرمزهای پایتخت با توجه به پتانسیل و سابقه‌ای که دارند جایگاه‌شان بهبود پیدا خواهد کرد اما اینکه چه زمانی این اتفاق می‌افتد اهمیت دارد. هواداران نسل امروز و حتی دو دهه قبل هم به یاد ندارند که تیم محبوب‌شان در انتهای جدول جا خوش کرده باشد. آنها همیشه با افتخار از تیمشان بخصوص در دهه‌های 40، 50 و 60 یاد می‌کنند تیمی که به گواه تاریخ در 30-20 دقیقه اول اکثر بازی‌هایش یکی دو گل از حریفانش پیش بود. اما چند سالی است که آنها تیم‌شان را در قامت یک قهرمان نمی‌بینند. مسائل بسیاری باعث این اتفاقات شده که در حوصله این مطلب نمی‌گنجد و طی ماه‌ها و سال‌های گذشته به دفعات به آن اشاره شده است.

پرسپولیس 41 سال پیش قعرنشین بود و قهرمان شد +عکس

اما این اولین مرتبه‌ای نیست که پرسپولیس در انتهای جدول رده‌بندی لیگ قرار گرفته است. سال 54-53 که همزمان با اولین سال مربیگری همایون بهزادی در پرسپولیس شد این اتفاق برای‌شان افتاد. او پیش از سرمربیگری، به واسطه کاپیتانی تیم و قدرت رهبری‌اش در غیاب آلن راجرز، سرمربی آن زمان پرسپولیس، تیم را تمرین می‌داد و مربیگری می‌کرد. بهزادی در اواخر سال ۱۳۵۳ به سرمربیگری پرسپولیس رسید و دست به جوانگرایی زد. نخستین بازی او به عنوان مربی بازی دوستانه‌ای با ملوان بود که پرسپولیس آن بازی را یک – 3 برد. در آن سال بهزادی تغییراتی را در تیم ایجاد کرد که به تبع آن پرسپولیس جوانتر از قبل شد که یکی از جوانان آن موقع دکتر محمد زادمهر بود که برای اولین بار پیراهن تیم بزرگسالان پرسپولیس را به تن می‌کرد. قرمزهای پایتخت در حالی‌که بهزادی را به عنوان سرمربی روی نیمکت داشتند در اولین بازی لیگ و در میان بهت و حیرت هواداران‌شان در ورزشگاه شهید شیرودی با سه گل مغلوب راه‌آهن شدند. محمود ساطری، تابانی و اکبر حقیقت گل‌های راه‌آهن را به پرسپولیس زدند. با اینکه هواداران بشدت از این باخت ناراحت بودند اما بهزادی و مجموعه‌اش به کاری که می‌کردند اعتقاد داشتند. آنها این باخت را با دو پیروزی متوالی و دو تساوی جبران کردند. حالا جوانان پرسپولیس اعتماد به نفس بسیار زیادی را به دست آورده و روند صعودی آنها آغاز شد و پرسپولیسی که فصل را با پیروزی راه‌آهن خیلی بد شروع کرده بود و در پایان هفته اول در انتهای جدول قرار داشت در پایان فصل جام قهرمانی را بالای سر برد.
این قهرمانی از چند جهت شیرینی داشت. اول اینکه همایون بهزادی جوانان مستعدی را به فوتبال معرفی کرد که سال‌ها برای پرسپولیس و تیم ملی درخشیدند و اینکه در روز پایانی اتفاق جالبی افتاد که آنها رکورد گل‌های زده لیگ را که در اختیار استقلال بود شکستند. در آن سال بر اساس قرعه مسابقات پرسپولیس که در هفته اول به راه‌آهن باخته بود در هفته پایانی به مصاف این تیم رفت. شاگردان بهزادی برای این بازی انگیزه‌های بسیاری داشتند. اول اینکه می‌خواستند با پیروزی لیگ را تمام و جشن قهرمانی بگیرند و دوم اینکه مسوولان وقت باشگاه پرسپولیس به بازیکنان گفته بودند که اگر بتوانند رکورد 40 گل زده استقلال را شکسته و آن را به عدد 45 برسانند مبلغ 50000 تومان به عنوان پاداش دریافت می‌کنند (البته این پاداش برای تمام بازیکنان بود) پرسپولیسی‌ها با انگیزه و اینکه شکست بازی رفت را جبران کنند به میدان رفتند. در آن بازی دکتر محمد زادمهر هت تریک کرد و یک روز رویایی را برای خودش و هواداران رقم زد. پرسپولیس آن بازی را 4-1 برد و تعداد گل‌های زده‌اش هم به عدد 45 رسید و آنها هم جام قهرمانی را بالای سر بردند هم رکورد گل‌های زده استقلال را شکستند هم 50 هزار تومان پاداش را گرفتند. زادمهر در آن فصل 8 گل و مرحوم صفر ایرانپاک 14 گل برای پرسپولیس زدند.

البته بازگو کردن این اتفاق به آن معنا نیست که پرسپولیس حتما در پایان فصل جاری قهرمان می‌شود اما اینطور هم نیست که شرایط فعلی‌شان را ملاکی برای قضاوت کلی برای این فصل دانست. پرسپولیس اشکالات فنی دارد که برانکو به عنوان مسوول فنی تیم باید پاسخگو باشد چون با اختیار کامل بازیکنانش را جذب کرده است.

منبع: روزنامه ایران ورزشی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار