سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 61274
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تصاویر دیدنی مرتفع‌ترین پل معلق ایران در لرستان/ مسئولین اقدام کنند
Print This Post

استان لرستان به دلیل دارا بودن موقعیت خاص جغرافیایی و اهمیت ویژه‌ای که در گذرگاه شمال به جنوب کشور در طول تاریخ داشته، جزء مناطق پرتردد به شمار می‌آید.

به گزارش سلام دلفان به نقل از یافته، همچنین کوهستانی بودن و توپوگرافی منحصربه‌فرد این سرزمین در طول دوره‌های مختلف تاریخی مادها٬ هخامنشی٬ ساسانی و اسلامی و ادوار دیگر باعث شده که محدوده کنونی لرستان به علت دارا بودن تعداد قابل‌توجهی پل دوران قبل از اسلام به مهد و پایتخت پل‌های تاریخی مشهور گردد.

وجود بیش از ۱۰۰ پل تاریخی از جمله پل‌های تاریخی شاپوری (طاق پیل اشکسته)، کلهر٬ کشکان، گاو‌میشان، پل‌دختر و … با قدمتی بیش از ۱۴۰۰ سال در لرستان، هر کدام به‌نوبه‌ی خود در اعصار مختلف تاریخی جزء شاهکارهای معماری ایران و جهان به شمار می‌آیند. پل‌هایی با بیش از ۲۰۰ متر طول و پایه‌های بلندمرتبه و معماری بی‌نظیر این ابنیه از جمله خصوصیات بارز هر کدام از این پل‌هاست.

چندی پیش مطلبی در فضای مجازی تحت عنوان بلندترین پل معلق خاورمیانه واقع در مشکین‌شهر استان اردبیل منتشر گردید. خصوصیت بارز این پل معلق، ارتفاع حدود ۸۰ متری آن از سطح زمین است که ناخودآگاه هر گردشگری را ترغیب به بازدید می‌کند، اما یکی از کارشناسان میراث فرهنگی لرستان نسبت به این خبر واکنش نشان داد و از وجود پل معلقی با ارتفاع بیش از ۸۵ متر در “دره خزینه” شهرستان پل‌دختر خبر داد.

“عطا حسن‌پور” کارشناس ارشد باستان‌شناسی کشور با اعلام این خبر گفت: دهنه‌ی پل واقع در لرستان معلق کابلی است و با طول ۱۱۲ متر و ارتفاعی بیش از ۸۵ متر بر روی رودخانه‌ی کرخه احداث شده است.

این اطلاعات کارشناس لرستانی میراث فرهنگی ما را بر آن داشت که بر اساس رسالت رسانه‌ای خود سهم کوچکی در معرفی این اثر منحصربه‌فرد و تهیه گزارش اقدام نموده و همین بهانه کافی بود تا روز جمعه ۱۳ شهریور ۹۴ بازدیدی از این پل داشته باشیم. با حرکت از خرم‌آباد و پس از عبور از پل‌دختر به سمت جاده‌ی اندیمشک و طی مسافت ۴۷ کیلومتر به روستای “دره خزینه” رسیدیم؛ با طی ۲ کیلومتر از روستای مذکور به محل کارگاه سدسازی کرخه‌ی ۲ قدم گذاشتیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سد کرخه‌ی ۲ در مطالعات و جانمایی اولیه به دلیل وجود گسل در منطقه در سال ۸۱ تعطیل شد و مطالعات ثانویه زمین‌شناختی و ژئوتکنیک در محلی دیگر با فاصله تقریبی یک کیلومتر از محل قبلی آغاز گردید، به همین دلیل جهت تردد و نقل‌ و انتقال گروه مطالعاتی و تجهیزات گمانه‌زنی٬ عملیات ساخت این پل در اوایل بهار سال ۸۲ شروع و تا پایان پاییز همان سال به طول انجامید.

با عبور از محل کارگاه سدسازی کرخه‌ی ۲ و بعد از طی مسافتی ۳ کیلومتری به بالای پل مورد نظر رسیدیم. برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد عرض دهنه‌ی پل معلق لرستان ۸۰ سانتی‌متر و طول دهنه آن ۱۱۲ متر و ارتفاع آن بیش از ۸۵ متر می‌باشد. این ارتفاع ۵ متر بیش‌تر از پل معلق در مشکین‌شهر اردبیل است که از آن به‌عنوان مرتفع‌ترین پل خاورمیانه یاد می‌شود.

این پل هم‌اکنون مورد استفاده افراد محلی بوده و امید است پس از انتشار تصاویر با همت مسوولین ذی‌ربط و با توجه به پتانسیل فوق‌العاده طبیعت اطراف آن، بتوان در تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری قدمی برداشت.

شرایط طبیعی و توپوگرافی منحصربه‌فرد منطقه لرستان و وجود ناهمواری‌های خدادادی به‌ویژه در بام خرم‌آباد٬ ظرفیت و پتانسیل بالایی را برای احداث این‌چنین بناهای به وجود آورده که بی‌شک با تأمین زیرساخت‌های لازم مورد نیاز می‌توان در بخش گردشگری کمک شایانی به اقتصاد و فرهنگ استان نمود.
امیدواریم با انتشار این تصاویر مسئولین لرستان هر چه زودتر در این خصوص اقدامی نمایند و اجازه ندهند حکایت آبشار “شوی” که مسئولین استان خوزستان مدعی مالکیت آن شده‌اند، تکرار گردد.

تصاویر دیدنی مرتفع‌ترین پل معلق ایران در لرستان/ ماجراجویی خبرنگار یافته!
دره خزینه پلدختر لرستان
پل معلق مشکین‌شهر اردبیل
پل معلق مشکین‌شهر اردبیل که فقط ۸۰ متر ارتفاع دارد اما مرتفع‌‌ترین پل معلق ایران ثبت شده است!

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار