سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 6400
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » زندگینامه آیت الله العظمی سیدعزالدین حسینی زنجانی (ره)
Print This Post
ولادت مرجع عالي قدر حضرت آيت الله العظمي حاج سيد محمدعزالدين حسيني موسوي مجتهد­ زنجاني(ره) در سال 1300ه.ش درخاندان علم و فقاهت، خاندان امام جمعه زنجان، در شهر زنجان ديده به ...

ولادت

مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمدعزالدین حسینی موسوی مجتهد­ زنجانی(ره) در سال ۱۳۰۰ه.ش درخاندان علم و فقاهت، خاندان امام جمعه زنجان، در شهر زنجان دیده به جهان گشود. جد اعلای معظم له، آیت الله العظمی سید محمد مجتهد سردانی (رحمه الله علیه) فقیه متبع و مورد احترام مردم زنجان در عصر قاجار بودند که در طرد و دفع بابیت از زنجان نقش بسیار مهمی داشته است. والد ایشان فقیه عارف مرحوم حضرت

آیت الله العظمی سید محمود حسینی زنجانی (رحمه الله علیه)،مشهور به امام جمعه زنجان، از علمای پارسا و مورد احترام بزرگان حوزه بودند. ایشان سال های متمادی از محضر علمای حوزه علمیه نجف اشرف استفاده کرده و از

دروس آیات عظام نائینی، آقا ضیاء عراقی، شیخ الشریعه اصفهانی، سید محمد کاظم یزدی (صاحب عروه) و به خصوص از درس آیت الله العظمی حاج شیخ محمدحسین غروی اصفهانی (کمپانی) بهره برده و جزء خصیصین و دوستان نزدیک آیت الله العظمی غروی اصفهانی محسوب می شدند به طوری که ما بین این دو بزرگوار نامه هایی در سیر و سلوک مبادله شده است.

آیت الله العظمی سید محمود حسینی زنجانی(اعلی الله مقامه الشریف) در زنجان، تهران و قم حوزه درسی داشته و جمعی از بزرگان از دروس معظم له استفاده کرده اند. از مشهورترین شاگردان ایشان می توان به فرزند بزرگوارشان آیت الله العظمی سید عزالدین حسینی زنجانی(ره)، مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی، مرحوم استاد رضا روزبه زنجانی و آیت الله سید حجت هاشمی خراسانی اشاره کرد.

تحصیل و فعالیت های سیاسی

ایشان تحت نظارت و سرپرستی والد و شرکت در دروس مرحوم آیت الله شیخ حسین دین محمدی(قدس سره)، از شاگردان آخوند خراسانی(رحمه الله علیه) مقدمات، سطح و مقداری درس خارج فقه و اصول را در زنجان فرا گرفت سپس به شهر مقدس قم عزیمت کرد و در شهر علم و فقاهت قم، در فقه و اصول از محضر درس آیات عظام: آیت الله العظمی سید محمد حجت کوه کمری(رحمه الله علیه) به مدت چهارده سال، آیت الله العظمی سید حسین طباطبایی بروجردی(رحمه الله علیه) به مدت ده سال، آیت الله العظمی سید صدرالدین صدر(رحمه الله علیه)، آیت الله العظمی سید احمد خوانساری(رحمه الله علیه) و آیت الله العظمی میرزا رضی زنوزی تبریزی(رحمه الله علیه) تلمذ کرد.

این مرجع تقلید همچنین دوره کامل حکمت متعالیه را در محضر آیت الله العظمی امام خمینی(۱)(قدس سره)، علامه سیدمحمد حسین طباطبایی تبریزی(قدس سره) و آیت الله شیخ مهدی مازندرانی(قدس سره) تحصیل کرد و در دروس اسفار هر سه حکیم متاله حضور یافت. لازم به ذکر است که درس اسفار مرحوم علامه طباطبایی در قم با درخواست معظم له و حضور ایشان و جمعی از همدوره ای های وی تشکیل شد و مرحوم علامه نخستین حواشی خود را بر اسفار بر چاپ سنگی اسفار متعلق به ایشان مرقوم کردند که این نسخه در گنجینه مخطوطات بیت معظم له نگهداری می شود. همچنین سلسله مباحثات شبانه با حضور علامه طباطبایی، که بعدا به کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم ختم می شود، به درخواست معظم له و در منزل ایشان در قم بنا گذاشته شده بود.

ایشان جهت استفاده از حوزه درسی بزرگان حوزه مقدسه نجف مدت کوتاهی نیز به این حوزه مشرف شد و از درس آیت الله العظمی سید عبدالهادی شیرازی(قدس سره)، آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی(قدس سره) و آیت الله العظمی سید محسن حکیم(قدس سره) استفاده کرد.

آیت الله العظمی حسینی زنجانی(ره) در فقه و اصول از بین همه اساتید از مشرب فقهی حضرت آیت الله العظمی حجت کوه کمری(قدس سره) متاثر بود و همانند استادشان در جمع بین روایات متعارض تبحر و برجستگی خاصی داشت.

ایشان بنا به درخواست والدشان از سال ۱۳۳۴ در زنجان مستقر شد و در اداره حوزه علمیه و رسیدگی به امور شرعی و اجتماعی به مرحوم والد خود کمک می کرد. در سال ۱۳۴۲ با نهضت حضرت امام خمینی(قدس سره) همراه شد، در منبر صراحتا از امام خمینی(ره) نام می برد، مرجعیت ایشان را تبلیغ می کرد و سخنرانی های تندی بر علیه دستگاه حاکمه و قوانین طاغوتی ایراد می کرد که نهایتا بوسله دستگاه پهلوی دستگیر و مدتی در تهران همراه با برخی بزرگان از جمله شهید مطهری، مرحوم محمد تقی فلسفی، مرحوم شیخ حسین لنکرانی، شهید هاشمی نژاد و دیگر مبارزین زندانی شد.

در اثر تداوم فعالیت ها و سخنرانی های بر علیه رژیم شاه، از سال ۱۳۵۱ از طرف ساواک مجبور به اقامت اجباری در شهر مقدس مشهد شد و در این شهر به فعالیت های علمی و سیاسی خود ادامه داد و همراه با دیگر ارکان این حوزه مقدسه به مناسبت های مختلف اعلامیه صادر می کرد و در تظاهرات مردم و علمای مشهد پیشاپیش مردم حرکت می کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به درخواست حضرت امام خمینی(قدس سره) به زنجان برگشته و رهبری و هدایت مردم زنجان را در انقلاب اسلامی عهده دار شده و به حکم بنیانگذار جمهوری به امامت جمعه شهر زنجان منصوب شد و مدت دو سال در دوره تثبیت جمهوری اسلامی ایران در استان زنجان نقش موثر داشت و سپس به مشهد برگشته و فعالیت های علمی خود را در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) از سر گرفت.

تدریس

آیت الله العظمی حسینی زنجانی(ره) سطوح عالی دروس حوزوی را در حوزه های علمیه قم، زنجان و مشهد تدریس کرد و بیش از سی سال در حوزه علمیه مشهد به تدریس خارج فقه و اصول، تفسیر، کلام، عقاید و فلسفه مشغول بود و بسیاری از افاضل حوزه و دانشگاه از دروس ایشان بهره مند شده و تعدادی نیز به اخذ درجه اجتهاد از محضر ایشان نائل شدند. از شاگردان برجسته ایشان می توان به فرزند بزرگوارشان فقیه عالی قدر حضرت آیت الله سید محمد حسینی زنجانی، مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه زنجان و مسئول بخش استفتاءات معظم له، اشاره کرد.

مرجعیت

ایشان بنا به درخواست جمعی از مومنین و فضلای حوزه در سال ۱۳۵۴ رساله عملیه خود را با عنوان رساله جامع الاحکام در مشهد مقدس منتشر کردند و جمعی از مومنین مقلد ایشان شدند. پس از رحلت حضرت آیت الله العظمی اراکی(رحمه الله علیه)، رساله فعلی معظم له با عنوان رساله توضیح المسائل در سال ۱۳۷۳ منتشر شد و جمع دیگری از مومنین در تقلید به ایشان رجوع کردند. دفاتر آیت الله العظمی حسینی زنجانی(ره)در شهرهای مشهد،

زنجان و تبریز مستقر بودند و در ایام حج بعثه معظم له به منظور پاسخ گویی به استفتاءات مقلدین و سایر امور شرعی در مدینه منوره و مکه مکرمه مستقر بودند.

تالیفات

از حضرت آیه الله العظمی حسینی زنجانی تاکنون چند اثر منتشر شده است که عبارتند از:

۱٫ رساله جامع الاحکام(چاپ اول،مشهد،۱۳۵۴)

۲٫ رساله توضیح المسائل

۳٫ منتخب رساله توضیح المسائل[با تجدید نظر و اضافات، به ضمیمه منتخب استفتاءات] (چاپ اول،زنجان،۱۳۹۱)

۴٫ مناسک حج و عمره مفرده

۵٫ شرح خطبه حضرت زهرا (سلام الله علیها)

۶٫ حکمت فاطمی، تلخیص«شرح خطبه حضرت زهرا (س)»

۷٫ تفسیر سوره مبارکه حمد

۸٫ راه رستگاری، جستاری در باب اسلام و ایمان

۹٫ مطارحات حول معیار الشرک فی القرآن

۱۰٫ معیار شرک در قرآن

۱۱٫ شرح زیارت عاشورا

۱۲٫ صد و ده پرسش و پاسخ [بخشی از استفتاءات معظم له]

برخی آثار فقهی و اصولی ایشان از جمله تقریرات دروس اصول و فقه آیات عظام حجت و بروجردی و نیز تعلیقه بر وسیله النجاه آیه الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی(قدس سره) هنوز به زیور طبع آراسته نشده است.

ویژگیهای علمی و روحی

– ایشان بسیار خلیق، مهربان، متواضع، گشاده رو و با حوصله بودند و به خصوص با دقت و حوصله به پرسش های جوانان پاسخ می دادند و از این رو بیشتر نمازگزاران و مراجعان مسجد امام صادق(علیه السلام) مشهد مقدس و دفتر ایشان را دانشجویان و طلاب تشکیل می داد.

– آیت الله العظمی حسینی زنجانی(ره) نسبت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) و به خصوص به جده بزرگوارشان (سلام الله علیها) محبت و علاقه فوق العاده ای داشتند و جنبه ولایت در ایشان بسیار قوی بود.

– ایشان علاقه و توجه فراوانی به مجلس روضه حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و تعظیم شعائر حسینی(علیه السلام) داشتند به طوری که بیش از ۳۵ سال به طور مرتب در بیت خود در مشهد مقدس روضه هفتگی برگزار می کردند و بر مصائب حضرت سید الشهداء (علیه السلام) اشک می ریختند.

– آن مرحوم انس مخصوصی با ادعیه مأثور از اهل بیت( علیهم السلام) و به خصوص صحیفه سجادیه داشتند به طوری که اکثر ادعیه مأثور را از حفظ بودند و همیشه در سخنان خود به جنبه های معرفتی این ادعیه اشاره می کردند و معتقد بودند که بسیاری از ادعیه ماثور از اهل بیت(علیهم السلام) مهجور واقع شده است و کمتر به دقایق، ظرایف و محتوای عمیق این ادعیه توجه شده است.

– به دروس اعتقادی و تفسیر قرآن کریم اهمیت خاصی قائل بودند به طوری که درس های عقاید و تفسیر معظم له تقریباً هیچ گاه تعطیل نشد.

– معظم له یکی از معدود مراجع فعلی است که در کنار فقه، اصول و تفسیر در عرفان و فلسفه نیز صاحب نظر و دارای مطالعات عمیق بودند و معتقد بودند که هر چند برخی آراء و عقاید فلاسفه و عرفا با مکتب اهل بیت(ع) سازگار نیست اما موارد سازگاری نیز کم نیست و نکات قابل استفاده در آثار ایشان وجود دارد.

معظم له در حدیث دیگران

شخصیت علمی و معنوی معظم له در میان فضلاء و اهل خبره مشخص و مسلم است و نیازی به تعریف ندارد اما در آثار و سخنان برخی از بزرگان مطالبی درباره ایشان آمده که نقل آنها خالی از لطف نیست:

۱ ـ مرحوم حضرت آیت الله العظمی سید محمدهادی میلانی(قدس سره) در نامه هایی که خطاب به معظم له نوشته بودند از ایشان با القابی چون «روح الفضیله و جثمانها»،« نادره الدهر»، «غیاث الاسلام» و «علامه» یاد کرده اند(۲). با بررسی مجموعه مکاتبات آیت الله العظمی میلانی، که تحت عنوان «علم و جهاد» در دو مجلد به چاپ رسیده است، معلوم می شود که ایشان چنین القابی را فقط برای معظم له به کار برده اند و برای دیگر اعاظم از القاب متعارف استفاده کرده اند.

۲ ـ مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی تبریزی، در آخرین مصاحبه تلویزیونی و در پاسخ به این سوال که کدام یک از شاگردان تان توانستند رابطه خاص استاد و شاگردی را با شما داشته باشند و به کدام یک در فلسفه اسلامی می شود اعتماد داشت، ابتدا از استاد شهید مرتضی مطهری و سپس از معظم له با عنوان « آقای امام زنجانی» و پس از آن از سه عالم بزرگوار دیگر نام بردند.

۳ ـ آیت الله شهید سید محمد علی قاضی طباطبایی(قدس سره) در کتاب « تحقیق درباره اول اربعین حضرت سید الشهداء(علیه السلام)» به مناسبتی درباره معظم له چنین نوشته اند: «…پس از مراجعت از آن سفر[تبعید بافت] در زنجان به اقامت اجباری قریب شش ماه بودم و از مهربانی های اهالی زنجان عموما و از مهمان نوازی و محبت های بی پایان صدیقنا الاخ الامجد علامه جلیل آیت الله آقای حاج آقا عزالدین حسینی (دامت برکاته) خصوصا کاملا برخوردار بوده و به ویژه از مذاکرات علمی و مباحثات فقهی و ادبی و تاریخی که در حضور آن برادر مکرم معظم واقع می شد صفای عجیب و حظوظ روحی غریب داشت که به وصف نمی آید و به عبارت نمی گنجد».

۳ ـ مرحوم آیت الله شیخ علی فلسفی(قدس سره)، از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی خویی(قدس سره) و صاحب اجازه اجتهاد بلند مرتبه از آن فقیه بزرگ، در مجلسی که اکثر علمای بزرگ مشهد مقدس در آن حضور داشتند و در امری که نیاز به اجازه مجتهد جامع الشرایط و اعلم علمای بلد داشت از معظم له کسب اجازه می کنند و می فرمایند:«ما حضرت عالی را اعلم علمای بلد می دانیم» (۳).

۴ ـ مرحوم آیت الله سید محمدحسین حسینی تهرانی(رحمه الله علیه)، در یادنامه مرحوم علامه طباطبایی، مهر تابان، درباره معظم له آورده است: « رفیق شفیق و صدیق ارجمند حضرت آیت الله حاج سید عزالدین زنجانی (دامت برکاته) از مبرزین و قدماء شاگردان علامه طباطبایی( رحمه الله علیه) می باشند… مردی است جامع بین علم و عمل و بین معقول و منقول، مفسر قرآن کریم، وارد در ابحاث علمیه و فلسفیه و متعبد به عبودیت الهیه و متخلق به اخلاق حسنه می باشند و حقا می توان ایشان را یکی از نمونه های بارز مفاخر اسلام شمرد».(۴)

۵ ـ مرحوم شیخ آقا بزرگ طهرانی (قدس سره) : ترجمه عبارت شیخ آقا بزرگ چنین است:«عالم فاضل معاصرآقای سید عزالدین فرزند سید محمود جانشین پدر در زنجان شده است. آقای سید موسی[آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی(دامت برکاته)] فرزند سید احمد زنجانی،ساکن قم،از هر دو (از پدر و پسر) تعریف و تمجید می کند» (۵)

۶ ـ آیت الله سید محمد حسینی زنجانی(دامت برکاته): ایشان در احکام تاکیدشان به روایات است و روایات را خیلی خوب معنا می کنند و از دل روایات، روایات دیگر را تفسیر و توجیه می کنند و من در این مسئله نظیر ایشان را حتی در قم ندیدم… در این مسئله که فقیه از دل روایات مطلب را بیرون آورد و قرینه برای فهم مطلب دیگر بگیرد نظیر ایشان را ندیده ام.(۶)

وفات

سرانجام سحرگاه  سه شنبه ۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۹۲  همزمان با سالروز شهادت امام هادی (ع) آیت‌الله سید عزالدین زنجانی از مراجع تقلید شیعیان دار فانی را وداع گفت.

منابع:

۱ . در خاطرات آیت الله منتظری درباره این درس چنین آمده است: «آیت الله خمینی(ره) یک درس اسفار هم می گفت که هفت هشت نفر از بزرگان از جمله آقای حاج شیخ عبدالجواد(جبل عاملی خمینی شهری) و آقای حاج آقا رضا صدر و آقای حاج آقا عزالدین زنجانی، که حالا مشهد است، و چند نفر دیگر شرکت می کردند. من و مرحوم مطهری به آقای خمینی گفتیم ما هم بیاییم در آن درس شرکت کنیم چون معمولا می بایست از ایشان اجازه گرفت، به بعضی افراد می گفتند نه صلاحتان نیست. آن وقت ما اجازه گرفتیم مبحث نفس اسفار و معاد جسمانی را شرکت کردیم».
۲ . علم و جهاد، حیاه آیت الله العظمی السید محمد هادی الحسینی المیلانی. ج ۲، ص ۱۱۰٫
۳ . به نقل از آیت الله سید محمد حسینی زنجانی.
۴ . مهر تابان، ص ۳۲۶٫
۵ . نقباء البشر فی‌القرن الرابع عشر، ص ۳۰۳٫ البته لازم به یادآوری است که معظم له از مرحوم شیخ آقا بزرگ طهرانی اجازه روایتی دارند و شیخ آقا بزرگ از مشایخ اجازه معظم له هستند، ظاهرا این مطلب در زمانی نوشته شده است که معظم له در زنجان سکونت داشته اند.
۶ . نشریه رایحه، ویژه نامه بزرگداشت آیت الله العظمی حسینی زنجانی، شماره هفتاد و دوم، ص ۲۳٫

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار