سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 6456
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » کدخدایی در برنامه شب‌های آفتابی:هیچ لیست ۷ یا ۱۲ نفره‌ای از سوی شورای نگهبان مورد تایید نیست/اعلام نهایی احراز صلاحیت‌ کاندیداها سه‌شنبه هفته جاری
Print This Post

سخنگوی شورای نگهبان گفت:‌ شورای نگهبان سه‌شنبه این هفته احراز صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را به صورت نهایی اعلام خواهد کرد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از باشگاه خبرنگارانعباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی شب‌های آفتابی گفت: جامعه ایرانی یک جامعه باز سیاسی است و همه کسانی که دلسوز نظام هستند و نسبت به مسائل کلان کشور احساس وظیفه دارند می‌توانند اظهار نظر کنند.

وی افزود: اقشار مختلف جامعه مانند دانشجویان و ‌روحانیون طی روزهای اخیر نامه‌هایی خطاب به شورای نگهبان نوشته‌اند که این موضوع بیانگر مردم‌سالاری و باز بودن جامعه ماست؛ در مقابل شورای نگهبان نیز مستمع تمامی اظهار نظرهاست و هر کدام که مطابق قانون باشد بررسی می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که ممکن است برخی از کاندیداها برای تخریب طرف مقابل خود حرفی را بزنند و شورای نگهبان تحت تاثیر آن قرار گیرد گفت: شورای نگهبان شنونده مطالب است؛ این شورا مثل همه مردم در همه جا از جمله دانشگاه، ‌فروشگاه، حوزه‌ها و مراکز خرید حضور دارد اما قانونی نگاه کرده و براساس آن عمل می‌کند. ما حرف‌های مردم را از جاهای مختلف می‌شنویم و اگر آنها مطابق با قانون باشد به آن نظرها عمل می‌کنیم.

کدخدایی با بیان اینکه بررسی صلاحیت ریاست جمهوری با سایر انتخابات‌ها متفاوت است تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری رد یا تایید صلاحیت نداریم ما فقط احراز صلاحیت را داریم؛ همچنین هیات‌های اجرایی و نظارتی وجود ندارند. ۹ شرط اصلی برای احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری از جمله رجال مذهبی و سیاسی، ‌مدیر و مدبر بودن، تقوا و امانتدار بودن، اعتقاد به مبانی نظام جمهوری اسلامی و تمامی مواردی که در اصل ۱۵ قانون اساسی ذکر شده برای این پست مورد نظر است.

وی تاکید کرد: قانون‌گذار قانون اساسی در دو مرحله صلاحیت رئیس‌جمهور را مدنظر قرار می‌دهد؛ مرحله اول رجال سیاسی و مذهبی بودن و مرحله دوم کسانی که شرایط اصل ۱۱۵ قانون اساسی را داشته باشند که از جمله ایرانی‌الاصل بودن و تابعیت ایرانی داشتن است.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: شخصیت‌های معروف و فعال در امور مذهبی و کسانی که اثر مشخصی در سیاست و مذهب داشتند می‌توانند رجال مذهبی و سیاسی باشند، اما از میان آنها تشخیص صلاحیت صورت می‌گیرد.

کدخدایی ادامه داد: در بررسی‌های اولیه‌ شورای نگهبان ۴۰ نفر به عنوان شاخص اصلی سیاسی بودند و باید بررسی کنیم و ببینیم که این افراد شروط اصل ۱۱۵ قانون اساسی را دارند یا خیر.

وی در پاسخ به این سوال که آیا لیست ۷ یا ۱۲ نفره به تایید رسیده شورای نگهبان را تایید می‌کنید؟ گفت:‌ قطعا تایید نمی‌کنیم؛ چرا که شورای نگهبان با اعداد و ارقام کار ندارد و محدودیتی به لحاظ تعداد کاندیداها وجود ندارد و ممکن است هر ۴۰ نفر مدیر و مدبر باشند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که منظور قانون‌گذار از مدیریت چیست؟ تصریح کرد: پس از انقلاب افراد متعددی داشتیم که در پست کلان سیاسی وجود داشته‌اند، اما اگر افراد جدیدی مراجعه کنند نمی‌توانیم براساس قانون مانع از ثبت‌نام آنها شویم.

وی افزود: در این دوره از انتخابات از کاندیداهایی که ثبت‌نام کردند خواستیم که برنامه‌هایی که مدنظر دارند را ارائه کنند چرا که می‌خواستیم با بررسی این مهم تشخیص دهیم که افراد ویژگی مدیر و مدبر بودن را دارند یا خیر.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان به جز معیار قانون هیچ معیار دیگری را از جمله اینکه افراد عضویت در گروه و جناح خاصی را داشته باشند در نطر نمی‌گیرند.

کدخدایی با اشاره به اینکه که تذکری برای سفرهای تبلیغاتی استانی برخی کاندیداها از سوی شورای نگهبان داده نشده است، بیان کرد: اگر کاندیدایی تبلیغ کند ما تذکر به آن می‌دهیم اما ممکن است برخی از این سفرها سفرهای کاری باشد و مصداق تبلیغاتی نداشته باشد،‌اما اگر کاندیداها با راه‌اندازی کاروان‌ها و تبلیغات همراه باشد خلاف بوده و شورای نگهبان با آن برخورد می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کاندیداهایی که شعاری خلاف واقعیت می‌دهند رد صلاحیت می‌شوند؟ اظهار داشت: کسانی که می‌خواهند مطالبی را به مردم  ارائه دهند شعارها گوشه‌ای از برنامه‌های انها است اما اگر خلاف ادعاهای آنها باشد می‌تواند در صلاحیت‌ها مدنظر قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا برخی از کاندیداهای که به یک جناح و طیف سیاسی گرایش دارند، باید نادیده گرفته شوند؟ گفت:‌ خیر، ‌مصالح عالی نظام ما تدبیر ما است تا اینکه ما خود بخواهیم جناحی فکر کنیم.

وی افزود: شورای نگهبان سه‌شنبه این هفته احراز صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را به صورت نهایی اعلام خواهد کرد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که تشخیص صلاحیت‌ها چه موقع اعلام می‌شود؟ گفت: شورای نگهبان یک فرصت ۵ روزه برای احراز صلاحیت‌ها تعیین کرده است اما می‌تواند یک فرصت ۵ روزه دیگر نیز تقاضا کند. ممکن است از میان ۶۸۶ نفری که واجد شرایط باشند،‌تعدادی به وزارت کشور اعلام شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چه شرایطی را برای ایرانیان خارج از کشور در نظر گرفته‌اید، تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری تنها انتخاباتی است که ایرانیان خارج از کشور نیز می‌توانند در آن شرکت کنند که هیات‌های ۵ نفره‌ای برای اخذ رای در خارج از کشور این مسئولیت را بر عهده دارند؛ ما امسال سعی می‌کنیم صندوق‌های بیشتری را در خارج از کشور قرار دهیم تا مثل مردم داخل کشور که مشارکت گسترده‌ای در انتخابات دارند در خارج از کشور نیز شاهد حضور گسترده مردم باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: چند سالی است که در انتخابات برای آنکه درگیری‌های انتخابات را کاهش دهیم برخی انتخابات را با هم برگزار می‌کنیم از جمله انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی یا انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شهر و روستا که این مهم می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد کشور کند و مردم با انتخاباتی که هر سال برگزار شود درگیر نمی‌شوند.

کدخدایی افزود: نظارت بر انتخابات شهر و روستا بر عهده مجلس شورای اسلامی بوده که مجلس نیز با هیات نظارتی که دارد بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر را در نظر می‌گیرد.

وی گفت: ما در این دوره از انتخابات،‌ انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در ۴ حوزه و انتخابات خبرگان رهبری در دو حوزه را نیز داریم که در انتخابات خبرگان رهبری نامزدهایی که ثبت‌نام کرده‌اند بعد از آزمون کتبی و شفاهی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد:‌ ما قانون‌گذار نیستیم اما از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم که اخبار مثبت و درستی را ارائه کنند تا انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری مردم پیش رو داشته باشیم.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار