سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 67024
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تلخ و شیرین‌های زندگی یک مرده‌شور/ از واقعه‌ای تو را خبر خواهم کرد!
Print This Post

هر چند که همه‌ی ما در ضمیر ناخودآگاه‌مان بارها به “مرگ” اندیشیده‌ایم، اما بی‌گمان از شنیدن این واژه، احساس ناخوشایندی داریم و تمایل آن‌چنانی برای بحث در مورد لحظه‌ی پایان زندگی خویش نداریم.

سلام دلفان –  نمی‌خواهیم مرگ را به عنوان یک واقعیت  بپذیریم و بعضاً از روی ترس آن‌چنان به زندگی می‌چسبیم که با فلسفه‌ی وجودی مرگ فاصله می‌گیریم.
درک فلسفه‌ی وجودی مرگ و کنار آمدن با آن می‌تواند زندگی بر روی کره‌ی خاکی را با واژه‌هایی چون: گذشت، مسئولیت‌پذیری، صبوری، بخشش و سخاوت شیرین‌تر و دارای حلاوتی خاصی نماید.
چند روزی می‌شود که پرداختن به موضوعی خاص سلول‌های خاکستری‌ام را بدجور قلقلک می‌دهد. در یکی از روزهای بارانی تصمیم قطعی‌ام را عملی می‌کنم. برای واکاوی زوایای مختلف زندگی یک «مرده‌شور» به غسال‌خانه‌ی جدید خرم‌آباد می‌روم. به‌رغم بارش شدید باران، سیل عظیم جمعیت که برای تشییع عزیزان خود آمده‌اند، مانع از حضورم در محل غسال‌خانه می‌شود.
دقایقی در جوار سنگ‌تراش‌های ابتدای قبرستان بهشت رضا منتظر می‌مانم تا جمعیت پراکنده شوند. این‌جا همه‌ش گریه و زاری است؛ شاید آدم‌ها بیش‌تر به حال و روز می‌گریند تا رفتگان! صدای هق‌هق گریه‌ها و ناله‌های صاحبان عزا فضا پر از حس غمگینی کرده‌است. به یاد بیتی نغز از فردوسی بزرگ می‌افتم و آن را با خود زمزمه می‌کنم:
«اگر مرگ داد است، بیداد چیست؟              ز داد این همه بانگ و فریاد چیست؟»
آری مرگ یک «داد» است، یک واقعیت است و انسان‌گریزی و گزیری از آن ندارد…
عقربه‌های ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه‌ی صبح را نشان می‌دهد. زمان به کندی سپری می‌شود. دسته‌دسته مردم پشت سر تابوتی به آرامی راه می‌روند و شخص متوفی را برای خاک‌سپاری به سمت قبرستان بدرقه می‌کنند.
در مقابل در ورودی غسال‌خانه صدای گریه و مویه‌های چند زن، ناگهان نگاهم را به آن سمت می‌‌کشاند. آهی برمی‌آورم و راهم را ادامه می‌دهم. به سالن اصلی غسال‌خانه می‌رسم. مرده‌شور مشغول شست‌وشوی پیرمردی است که به‌دلیل کهولت سن از دنیای فانی رخت بسته است. از پنجره‌ای که ریل حمل مرده نصب شده است، سرش را خم می‌کند و با صدای بلند و محکم می‌گوید: تشریف بیاورید داخل! چند دقیقه‌ی دیگر کارمان تمام می‌شود!
از درب کناری، وارد سالن اصلی می‌شوم. پاهایم سست می‌شود! ضربان قلبم شدت می‌یابد. دستم می‌لرزد. فضا پر است از بوی کافور که بدجور روی مخم تاثیر می‌گذارد، ولی سعی می‌کنم خودم را نگه دارم و با شرایط محیط کنار بیایم…
هر چقدر تعارف می‌کنند که جلوتر بروم با حسی آمیخته به ترس می‌گویم: ممنون، همین‌جا خوب است!
تلخ و شیرین‌های زندگی یک مرده‌شور/ از واقعه‌ای تو را خبر خواهم کرد!
یکی از مرده‌شورها که آخرین سال‌های خدمتش را می‌گذراند به سمت طاقچه‌ی سالن می‌رود. قاشقش را داخل ظرف یک‌بار مصرف سفیدرنگی می‌برد و چیزی میل می‌کند. پیرمرد را کفن‌پوش می‌کند! داخل تابوت می‌گذارد. جسد را با یک تخت چرخ‌دار به سوی سردخانه هل می‌دهد.
حین انتقال جسد پیرمرد به سردخانه دو زن میان‌سال همراه با دختری بسیار جوان با گریه و ناله به سمت سالن دیگر غسال‌خانه که محل شست‌وشوی زن‌هاست، می‌روند.
دارم به مرگ می‌اندیشم، در این افکار سیر می‌کنم؛ صدای “سید اسماعیل” – مرده‌شور ۳۷ ساله- رشته‌ی افکارم را از می‌گسلد و مرا به سمت اتاق استراحت دعوت می‌کند.
 دقایقی تنها می‌نشینم تا برود دست‌هایش را بشورد. در حالی که تسبیح زرد رنگی دور دستش پیچیده است، وارد اتاق می‌شود. روبه‌رویم می‌نشیند. از او به خاطر این‌که وقتش را در اختیارم گذاشته سپاس‌گزاری می‌کنم.
بی‌درنگ می‌پرسم: امروز چند نفر را شسته‌ای؟ پاسخ می‌دهد: سه نفر! دو نفر که به دلیل کهولت سن و یک نفر نیز به دلیل ایست قلبی فوت کرده بودند.
سید اسماعیل تا قبل از شهریور ۸۶ که به عنوان نیروی شرکتی به استخدام سازمان آرامستان‌ها درآید، در محله‌ی درب دلاکان خرم‌آباد به میوه‌فروشی مشغول بوده است؛ اما آن زمان یکی از سخت‌ترین و بزرگ‌ترین تصمیم‌های زندگی‌اش را می‌گیرد؛ پیشنهاد کار در غسال‌خانه را می‌پذیرد و به قول خودش در کم‌تر از ۲۴ ساعت استخدام و مشغول به کار می‌شود!
او اولین روز کاری‌اش را ‌چنین تشریح می‌کند: «اول پیاله و بد مستی … روز اول کارم جسدی را برای شست‌وشو به غسال‌خانه  آوردند که ۱۶ یا ۱۷ قطعه شده بود! (جوانی که برای تخریب مین شهید شده بود) با کمک همین همکارم که ۳۳ سال از خدمت‌اش به می‌گذرد، جسد را شست‌وشو دادم.»
از احساسش پس از رفتن به خانه می‌پرسم، که در پاسخ می‌گوید: «راستش دلم به غذا خوردن نمی‌رفت، یعنی اصلاً نمی‌توانستم غذا بخورم! ولی از روز بعد شرایط روحی‌ام بهتر شد. با گذشت چند روز دیگر همه چیز برایم عادی عادی شد. با گذشت سال‌ها دیگر به این کار عادت کرده‌ام، به راحتی روی سنگی که روی آن مرده می‌شورم می‌توانم سفره پهن کنم و غذا بخورم، بارها پیش آمده است که به دلیل حجم بالای کار نتوانسته‌ام به اتاق استراحت بروم و گلویی تازه کنم، در همین محل شست‌وشوی اجساد، چای یا آبی می‌نوشم و دوباره کارم را شروع می‌کنم…»
سید اسماعیل به موضوع جالبی اشاره می‌کند: «یادتان هست غسال‌خانه‌ی قدیمی در ابتدای خضر؟» (خضر: نام گورستان قدیمی خرم‌آباد)
 می‌گویم: بله، کاملاً به یاد دارم.
ادامه می‌دهد: در دوران نوجوانی و حتا جوانی از آن‌جا که رد می‌شدم خیلی می‌ترسیدم، حتا بعضی وقت‌‌ها که از مقابل درِ غسالخانه می‌گذشتم، اصلاً خودم را به آن راه می‌زدم.
از او می‌خواهم در مورد واکنش همسرش پس از شنیدن شغل‌اش برایم بگوید،
در کمال صداقت می‌گوید: «اول یک دروغ مصلحتی گفتم! به همسرم گفتم در سازمان آرامستان بلوک و آهک برای قبرها جابه‌جا می‌کنم. مدتی گذشت تا این‌که زن عمویم در حین کار مرا دید و همه چیز را کف دست همسرم گذاشت. در حالی که زن عمو قول داده بود این راز بین ما باقی بماند، ظهر به منزل برگشتم، همسرم پرسید چه خبر از بلوک و آهک‌ها‌؟! من هم خیلی عادی گفتم: مثل همیشه.چند دقیقه بعد پوزخندی زد و گفت: تو به خاطر من و فرزندانت این کار را قبول کرده‌ای، دلیلی ندارد خجالت بکشی و این موضوع را از من مخفی کنی، من به وجود تو افتخار می‌کنم.»
سید اسماعیل در پاسخ به دو سوالم مبنی بر این‌ که آیا آخرین باری که گریه کرده‌ای به یاد داری؟ و این ‌که، در زندگی آیا از چیزی ترسیده‌ای؟ می‌گوید: «راستش زیاد اهل گریه نیستم. تا به حال از چیزی هم نترسیده‌ام.»
از جایش بلند می‌شود. از اتاق بیرون می‌رود. در حالی که سبد زرد‌رنگی در میان انگشت‌های استخوانی‌اش قرار گرفته است، به داخل اتاق برمی‌گردد. پیمانه‌ی چای را پر کرده داخل سماور می‌ریزد. منتظر دیگر سوالاتم می‌ماند.
سید! شلوغ‌ترین روز کاری‌ات کی بوده؟ مکثی کوتاه می‌کند و می‌گوید: «روزی که آن اتفاق تلخ در پادگان امام علی(ع) به‌وقوع پیوست و ۲۱ نفر به درجه‌ی رفیع شهادت رسیدند. صبح آن روز ۱۱ نفر از اموات مراجعین را به اتفاق همکارم شستیم. عصر هم از ساعت ۵ غروب تا ۱۰ شب ۲۱ نفر را که در اثر آن حادثه‌ی جانکاه شهید شدند، شست‌وشو دادیم.
بخاری برقی کنار اتاق را خاموش می‌کند. پنجره را باز می‌گشاید. بوی باران فضای درون اتاق را پرکرده‌است. آرامش خاصی در چهره‌اش نمایان است. به دور دست‌ها خیره شده است. لحظاتی سکوت می‌کنم. تنها صدای شُرشُر باران است که به گوش می‌رسد.
غسال‌خانه خلوت خلوت شده است. خودش پیشنهاد می‌دهد سوال بپرسید، از او می‌خواهم در کمال صداقت بگوید: آیا از کارش راضی است؟
می‌گوید: «از ته دلم کارم را دوست دارم و به آن علاقه‌مندم. قبلاً که در خیابان میوه‌فروشی می‌کردم خیلی تنش داشتم، از وقتی که به این‌جا آمده‌ام بسیار آرامش دارم. تنها دغدغه‌ی من استخدام به صورت نیروی شرکتی است. متاسفانه نیروی شرکتی امنیت شغلی ندارد. این موضوع تنها نگرانی من است. چند سال قبل با بخش‌نامه‌ی دولت بسیاری از نیروهای شرکتی تبدیل وضعیت شدند. ولی ما هنوز شرکتی مانده‌ایم.»
سپس دستی به میان ته ریش‌اش می‌کشد و می‌گوید: «خدای ما هم کریم است و راضی هستیم به رضای او.»
از سید اسماعیل می‌پرسم: پارسال شایعه‌ای دهان به دهان میان مردم چرخید که یک نفر به پیشنهاد خودش و جهت مداوای یک بیماری به این‌جا آمده است و گفته که اگر من روی سنگ مرده شورخانه دراز بکشم و شسته شوم از بیماری رها خواهم شد! در حالی که شما مشغول شست‌وشوی او بوده‌اید و خودش نیز با شما در این کار همکاری می‌کرده است؛ سه نفر که جهت تحویل جسد به داخل غسالخانه مراجعه می‌کنند، با مشاهده‌ی این صحنه وحشت‌زده می‌شوند و یکی از افراد در همان لحظه سکته‌ی قلبی می‌کند! آیا این موضوع صحت دارد؟
لبخند سردی بر لبان‌اش می‌نشیند و می‌گوید: «اصلاً صحت ندارد. حتا از شبکه یک نیز به این‌جا آمدند و در خصوص همین اتفاق با ما صحبت کردند که تکذیب کردیم.»
سید اسماعیل در خصوص احتمال زنده شدن یک مرده می‌گوید: «این چنین احتمالی وجود ندارد و کسی که می‌میرد دیگر بازگشتی وجود نخواهد داشت. تنها یک مورد من شنیده‌ام که آن هم مربوط به اعدام مردی بود که به‌رغم بالا کشیدن طناب توسط جرثقیل و بعد از حتا ۱۵ دقیقه هنوز هم آن مرد نفس داشت، دلیلش این بود که طناب محکم بر روی گردن قرار نگرفته بود و همین کوچک‌ترین روزنه برای نفس کشیدن کافی بود تا آن مرد بعد از ۱۵ دقیقه بالای دار هنوز هم زنده بماند. البته مجدداً طناب را به دورگردنش محکم بستند و اعدامش کردند.»
خسته است و می‌خواهد برای چند ساعت استراحت به منزل برود. وقت کاری‌اش ۷ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۱ و ۳۰ دقیقه و عصرها نیز از ۲ تا ۴ است. دوباره از او تشکر می‌کنم که به‌رغم خستگی با صبوری جوابگوی سوالاتم بود.
از سید اسماعیل خداحافظی می‌کنم. باران هم‌چنان می‌بارد. دوست دارم کمی از راه را پیاده طی کنم. به زندگی ناپایدار می‌اندیشم. در این خیالات و افکار غرق شده‌ام؛ بیتی از مولوی به ذهنم خطور می‌کند آن را با خودم زمزمه می‌کنم:
مرگ اگر مرد است گو پیش من آی                     تا در آغوشش بگیرم تنگ؛ تنگ
من از او جانی ستانم جاودان                      او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ
 با بوق ممتد یک خودرو به خود می‌آیم. راننده می‌گوید: «حواست کجاست مر…تی…که!» در دل، به خود و او می‌گویم: کاش با هم مهربان‌تر بودیم و همدیگر را می‌فهمیدم و به جای پرخاشگری، صبورتر بودیم ای همسفرِ چند روزه‌ی من در این دنیا!
 با سکوتِ سردِ گورستانِ شهر، بدرود می‌گویم؛ هر چند می‌دانم دیر یا زود گذر پوست به دباغ‌خانه خواهد افتاد!
به سمت مرکز شهر حرکت می‌کنم. بزرگ‌ترین حسن این گفت‌و‌گوی ۲ ساعته با مرده‌شور شهرم، رضایت قلبی سید اسماعیل از شغلش بود. در جامعه‌ای که اکثر افراد از شغل‌های خود شاکی هستند و همیشه گلایه‌مند، سید اسماعیل با قاطعیت از شغل‌اش ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: «‌دوست دارد این کار را تا زمانی که زنده است ادامه دهد.»
گزارش و عکس: رضا طولابی
توضیح: این گزارش ۲۳ آبان ماه ۹۴ در صفحه ۳ شماره ۳۴۰ هفته نامه سیمره منتشر شد.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار