سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72781
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » فرهنگ خون صلح جان قاتلی دیگر را نجات داد
Print This Post
باحضور مسئولین شهرستان دلفان؛

زن و شوهر داغدیده در مراسم خون صلح در یکی از مساجد شهرستان خرم آباد قاتل فرزندشان را پس از هشت سال بخشیدند.

به گزارش سلام دلفان، خون بس یا خون صلح، فرهنگی بومی در بین مردم لرستان است، که دراین فرهنگ خانواده مقتول با گذشت از حق قصاص خود، قاتل را می بخشد.

این آیین قدیمی، کماکان در مناطق غربی بویژه در استان لرستان با وساطت ریش سفیدان و معتمدان موجب فراهم آمدن زمینه گذشت اولیای دم مقتول می شود.

این فرهنگ صحیح که این روزها مورد توجه شورا های حل اختلاف نیز قرار گرفته است، موجب می شود بازگشت انسانی به آغوش خانواده اش و ازبین رفتن کدورت‌ها می ‌شود.

در آیین خون بس پس از مذاکرات ابتدایی ریش سفیدان با خانواده مقتول و کسب اجازه از آنها گروهی از رشید سفیدان که این روزها با همراهی مسئولان برگزار می شود، قاتل کفن پوش و دست بسته را در سایه یک جلد کلام الله مجید و با یک قبضه چاقو همراهی کرده و به نزد خانواده مقتول می روند.

مفهوم این اقدام این است که یا به عظمت قرآن کریم قاتل را ببخشید و یا اینکه با چاقویی که در کنار قرآن گذاشته می شود او را قصاص کنید.

مرسوم است که خانواده مقتول قرآن را بوسیده و دست قاتل را باز می کنند که این اقدام با ذکر صلوات افراد حاضر در مراسم همراه است.

با این اقدام کینه به وجود آمده بین خانواده قاتل و مقتول که گاهی موجب بروز کینه بین اهالی دو روستا و حتی دو طایفه می شود، به فراموشی سپرده خواهد شد.

مراسم خون صلح و یا خون بس خود نشانی از احترام مردم لرستان به سنت های دینی و اهمیت دادن به جایگاه عفو و بخشش است.

در آیین خون صلح که شامگاه (۱۸ بهمن) در یکی از مساجد خرم آباد برگزار شد، زن و شوهر داغدیده  قاتل فرزندشان را پس از هشت سال بخشیدند.

این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری لرستان، نماینده ویژه قوه قضائیه و معاون قضایی رئیس کل دادگستری، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف، رئیس زندان خرم آباد، امام جمعه نورآباد و دیگر مسئولان این شهر از جمله اعضای شوراهای تامین نورآباد، شوراهای حل اختلاف، روستاهای دانه میسی بخش کاکاوند و صدها نفر از مردم منطقه برگزار شد دو جوان ۲۵ و ۲۷ ساله در حالیکه به جرم قتل در انتظار چوبه دار بودند با برقراری صلح و سازش در پرتو تلاش های مسئولان یاد شده به آغوش گرم خانواده هایشان بازگشتند.

سرهنگ رضا شیراوژن ،فرمانده انتظامی استان لرستان در این خصوص، گفت: ۲۵ مرداد ۸۶ مردی با هویت معلوم به سبب اختلاف دیرینه با یکی از اقوامش تصمیم گرفت با حمله مسلحانه به اعضای این خانواده از آنها انتقام بگیرد.

وی گفت: بنابراین قاتل همراه چند همدست عازم روستای ” نخود ” از توابع  شهرستان سلسله می شود،  آنها پس از تیر اندازی هوایی و متفرق کردن روستاییان به در خانه یکی از اهالی روستا رفته و به سمت آنان شلیک می کنند.

معاون اجتماعی استان، اظهار داشت: در همین موقع پسر یکی از همسایه ها که جوانی دانشجوست قصد میانجیگری و پایان دادن به این درگیری را دارد که هدف گلوله قرار می گیرد و به قتل می رسد.

 وی تصریح کرد: قاتل پس از دستگیری توسط ماموران انتظامی در یکی از شبعات دادگاه کیفری استان به قصاص محکوم شد.

شیراوژن، گفت: خانواده قاتل همچنان با پادر میانی بزرگان، ریش سفیدان و مسئولان انتظامی استان در تلاش برای جلب رضایت بودند تا این که خانواده مقتول برای رضای خدا از خونخواهی گذشتند و قاتل را در مراسم آئین« خون صلح » که در مسجد فاطمه زهرا (سلام الله) شهرستان خرم آباد برگزار شد بخشیدند./ منبع: شبستان

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار