سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 72854
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » آخرین عناوین » پوزخند بازار به عیدی کارمندان
Print This Post

با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، مشخص شدن مبلغ عیدی، کارمندان دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان با هم جور شود.

پوزخند بازار به عیدی کارمندان/ وقتی کفگیر به ته دیگ می‌رسدسلام دلفان – بهمن از نیمه هم گذشت و صدای پای بهار همزمان با مشخص شدن عیدی کارمندان و بازنشستگان به گوش می‌رسد.
در حالی که تنها ۴۰ روز به آغاز سال نو باقی‌ مانده کارمندان با مشخص شدن رقم عیدی ۶۸۸ هزار تومانی دست به چرتکه شدند تا دخل و خرجشان را با هم جور کنند.
رقم عیدی کارکنان دولت در حالی اعلام شد که در سال ۹۱ این رقم ۴۰۲ هزار تومان در سال ۹۲، ۵۰۳ هزار تومان و در سال ۹۳ این رقم ۶۰۳ هزار تومان بوده که این بررسی نشان می‌دهد در سال‌جاری دولت تنها به افزایش ۸۵ هزارتومانی عیدی اکتفا کرده است.
این موضوع کار عیدی‌بگیران را سخت کرده است چرا که با توجه به هزینه‌های شب عید باید بیش از گذشته دست به عصا باشند.
۷۰۰ هزار تومان حداقل هزینه پوشاک خانواده ۴ نفره
یکی از خریدهای شب عید پوشاک است که گشتی در بازار نشان می‌دهد پدر خانواده برای تهیه یک دست لباس پلوخوری باید چیزی حدود ۱۸۰ هزار تومان هزینه کند به‌طوری‌که با در نظر گرفتن حداقل‌ها یک شلوار ساده مردانه ۷۰ هزار تومان، پیراهن مردانه ۵۰ هزار تومان و جهت تهیه یک کفش مردانه ۶۰ هزار تومان باید هزینه شود.
همچنین برای خرید یک مانتو ساده حداقل ۸۰ هزار تومان و برای شلوار زنانه حداقل ۵۰ هزار تومان و برای خرید کیف و کفش و روسری نیز باید در بهترین حالت ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفت که سرجمع باید ۲۳۰ هزار تومان را به خرید پوشاک، مادر خانواده اختصاص داد.
گشتی در بازار پوشاک بچه‌گانه نیز نشان می‌دهد که برای تهیه لباس کودکان باید هزینه‌های بیشتری را در نظر گرفت و هر چه سن کودکان کمتر شود این هزینه‌ها افزایش می‌یابد اما به‌طور میانگین اگر برای پوشاک هر فرزند ۱۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده برای دو فرزندش باید ۳۰۰ هزار تومان کنار بگذارد.
که با یک هزینه سرانگشتی با در نظر گرفتن حداقل‌ها هزینه لباس عید یک خانواده چهارنفره چیزی حدود ۷۱۰ هزار تومان می‌شود؛ یعنی اگر این خانواده بخواهد با پول عیدی کارمندان تنها لباس عید بخرد باز هم با کسری مواجه می‌شود.
وقتی کفگیر به ته دیگ می‌رسد
در حالی که کفگیر این خانواده چهار نفره با خرید لباس عید به ته دیگ رسیده هنوز خرج و مخارج‌های بسیاری است که بر دوش پدرخانواده مانده است.
با توجه به رفت و آمد و دیدوبازدید در ایام عید باید حداقل ۱۵۰ هزار تومان برای آجیل شب عید و شیرینی در نظر گرفت ضمن اینکه برای چند روز اول ایام نوروز باید حداقل ۳۰ هزار تومان نیز برای میوه هزینه کرد که سر جمع هزینه آجیل و شیرینی و میوه نیز نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان می‌شود که تا اینجا این خانواده ۴ نفره با کسری ۲۲۰ هزار تومانی در هزینه‌های شب عید خود مواجه شده است.
کسری ۴۰۰ هزار تومانی شب عید
پس از تهیه آجیل و میوه و شیرینی شب عید باید مبلغی را هم برای سبزی‌پلو با ماهی شب عید و خرید گوشت و مرغ برای این ایام اختصاص داد که یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که باید حداقل ۱۵۰ هزار تومان برای این منظور اختصاص داد.
اگر چه همه لطف عید و آغاز سال نو به پهن کردن سفره هفت‌سین است برای تهیه یک سفره هفت‌سین باید حداقل ۱۰ هزار تومان در نظر گرفت که کسری هزینه‌های شب عید یک خانواده چهارنفره را به ۳۸۰ هزار تومان می‌رساند.
گفتنی است باید به هزینه‌های فوق مبلغ کرایه‌خانه، هزینه آرایشگاه، هزینه مواد شوینده برای نظافت منزل، هزینه قالی‌شویی، خشک‌شویی و سایر را اضافه کرد ضمن اینکه در این گزارش از هزینه سفر این خانواده چهارنفره در ایام عید چشم‌پوشی شده است.
تنها می‌شود این گزارش را با “آه” کارمندانی که رقم عیدی‌شان را در مقابل هزینه‌ها می‌گذارند و ۶۸۸ هزارتومانی که دردی از آن‌ها در شب عید دوا نمی‌کند تمام کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

  1. واقعا اینطوره امیدوارم یروزی برسه بیچاره کارمندام به نون و نوایی برسن

  2. ماسک صورت می‌گه:

    واقعا جای تاسف داره
    منم موافقم
    روز خوب هیچ وقت نمیاد! روز خوب آوردنی هستش و امیدوارم مردممان به این درک برسند
    موفق باشید

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار