سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 88430
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » افزایش دو برابری بدهی دولت به بانک‌ها+نمودار
Print This Post

در ابتدای سال 92 و قبل از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 48 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در ابتدای سال 95 با جهشی چشمگیر به 83 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش سلام دلفان،  در حالی که مسئولان اقتصادی دولت ادعا می‌کنند انضباط مالی و پولی را در اقتصاد کشور حکمفرما کرده‌اند، آمارهای رسمی خلاف این ادعا را نشان می‌دهد.
یکی از شاخص‌های مهم انضباط مالی و پولی دولت، میزان بدهی آن به بانک‌ها است. آمار بانک مرکزی از افزایش بیش از 2 برابری این شاخص حکایت دارد.
در حالی که در ابتدای سال 92 میزان بدهی دولت به بانک‌ها 56 هزار میلیارد تومان بود، این رقم با افزایشی بی‌محابا در دولت یازدهم مواجه شد و به 119 هزار میلیارد تومان رسید که بیانگر افزایش 110 درصدی این شاخص است.
افزایش 2 برابری بدهی دولت به بانک‌ها
شاخص مهم دیگر در ارزیابی انضباط پولی در کشور، میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است. در ابتدای سال 92 و قبل از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی 48 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در ابتدای سال 95 با جهشی چشمگیر به 83 هزار میلیارد تومان رسیده است.
نکته مهم درباره بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی آن است که از رقم 48 هزار میلیارد تومان بدهی در ابتدای سال 92، بخش عمده آن مربوط به برداشت‌های بانک مسکن از منابع بانک مرکزی برای ساخت مسکن مهر بود. این اقدام دولت دهم، تاکنون ده‌ها بار با انتقاد مسئولان دولت فعلی مواجه شده است.
اما در طول فعاليت دولت یازدهم، میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به 83 هزار میلیارد تومان افزایش یافته؛ بدون آن که اعتبار زيادي به مسکن مهر برسد. این پول حتی به سایر بخش‌های تولید کشور نیز نرسیده و به ناچار باید گفت این پول صرف هزینه‌های جاری شده که بدترین راه مصرف منابع بانکی است.
منبع: مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار