سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10513
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » به بهانه روز خبرنگار// خبرنگار در آسمان و زمین حتی یک ستاره ی فروزان، جز رحمت و نگاه مهربانانه پروردگار ندارد
Print This Post

خبرنگار متهمی است که اتهام او بیان خطاهای دستگاههای دولتی اعم از بخش های اداری مالی و …. است و همین بیان صریح ممکن است…

علی ابراهیمی- خبرنگاری یکی از حرفه های پرمشغله و پرهیجان است که زیاد در جامعه نمود عینی ندارد ، اما تولیدات یک خبرنگار اعم از عکس ، گزارش ، مصاحبه  و خبر ،  دنیایی از هیجان و التهاب را به همراه دارد که همگان را از مسائل روزمره مطلع می سازد .
خبرنگار ، روزگار خود را به رغم مرارت ها و مشکلات با سلاح برنده ی قلم ، سپر می کند و همچون چراغی تابنده و راست قامت رسالت اصیل خود را به انجام می رساند .
خبرنگار، ترازوی دو کفه ای است که در یک کفه ی آن درد و رنج و دغدغه های مردم سنگینی می کند و در کفه ی دیگر مسئولان قرار دارند که حلقه ی اتصال بین دو کفه را سؤالات و پی گیری خبرنگار میسر می کند ، که گاهی بی پاسخ می ماند ؛ پرسشی که باید هزار ترفند،  استرس ، اضطراب و گاهی تهدید،  از مسئولی پرسید و جواب دست و پا شکسته ای را گرفت و آن را در زمان کوتاه منتشر کرد .
خبرنگار نه شغلی است که به صرف نشستن در پشت میز و یا درآمد بالا مورد توجه باشد و نه در میان عامه ی مردم دارای منزلت اجتماعی است ، بلکه تنها در میان خواص و روشنفکران و افراد تحصیل کرده ی جامعه از جایگاه ویژه برخوردار است . خبرنگار از مسائل و لایه لایه های جامعه پرده بر می دارد که گویی خود نیز در این مسائل تنیده شده است . خبرنگار پل ارتباطی بین مردم و مسئولین است ، که ضمن تذکر و یادآوری به مسئولان ، در مورد اشتباهاتشان در صدد آن است تا از یک طرف اشتباه آنها را اصلاح کند و از طرف دیگر با بیان عملکرد مثبت آنها،  روح امید و تعهد را در آنها بدمد .
خبرنگار چشم بیدار جامعه است و هاله ابهام را از مسائل کنار می زند ، خود با ناملایماتی دست و پنجه نرم می کند که در مشاغل دیگری کمتر به چشم می خورد . گاه به او بی احترامی شده ، گاه ابزاری برای ارتقای جایگاه می شود ، گاه سمبلی برای ثبت عملکرد و آمار ؛  و گاه شأنیت وی تا حد هیچ،  تنزیل می یابد .
شاید روزانه هزاران نفر از کنار یک اتفاق روزمره در جامعه بگذرند و هیچ توجهی نداشته باشند ؛ اما باز این خبرنگار است که بر اساس وجدان بیدارش می تواند به یک رویداد ارزش خبری داده و آن را بازگو کند . گاهی برای بیان واقعیات جامعه مورد بی حرمتی ها قرار می گیرد که این بی حرمتی ها فقط نتیجه ی بیان آن واقعیت هاست ، زیرا صداقت و صراحت از جمله صفات لازمه ی هر حرفه ای از جمله خبرنگاری هستند . و همین امر امنیت متزلزل شغلی او را به مخاطره می اندازد و به جای سعه ی صدر مدیران و مسئولان ، باید رفتار های متناقض و متفاوت و غیر حرفه ای آنان را تحمل کند .
خبرنگار تنها کسی است که نه از حمایت مالی برخوردار است و نه حمایت معنوی ، با این وجود ،  تنها چیزی که اورا وادار به حرکت و تلاش می کند ساختن جامعه ای آرمانی است ؛ که در آن جامعه  ، عدالت و سعادت اساس زندگی مسئولان و مردمان آن باشد .
خبرنگار متهمی است که اتهام او بیان خطاهای دستگاههای دولتی اعم از بخش های اداری مالی و …. است و همین بیان صریح ممکن است به تضعیف جایگاه بعضی بیانجامد؛  و کم هزینه ترین دفاع آن ها این است که خبرنگار را متهم کنند؛  خبرنگاری که در آسمان و زمین حتی یک ستاره ی فروزان را نیز ، جز رحمت و نگاه مهربانانه پروردگار ندارد .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار