سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 11285
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » رییس کل دادگستری لرستان: بحران کم آبی تهدیدی برای امنیت اجتماعی است
Print This Post

رییس کل دادگستری لرستان گفت: در حال حاضر بحران کم آبی به ویژه در برخی مناطق روستایی به عنوان تهدیدی جدی برای امنیت اجتماعی در سطح جامعه است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از روابط عمومی دادگستری لرستان، ˈجعفر بدریˈ روز چهارشنبه در دیدار با امام جمعه شهرستان چگنی و مدیران اجرایی دستگاه ها در این شهرستان افزود: چند سالی است که مشکل کم آبی بسیاری از مناطق کره زمین را فرا گرفته است و لرستان یکی از استان هایی است که به رغم منابع غنی آب، مردم آن با کمبود آب آشامیدنی روبرو هستند و ازجمله مناطقی است که طی سال های گذشته خشکسالی های متعدد و شدیدی را تجربه کرده است.

وی تصریح کرد: این پدیده طبیعی تاثیر زیادی بر بخش کشاورزی بر جای گذاشته است به علت کمبود آب 53 هزار هکتار از زمین های کشاورزی که منبع اصلی درآمد و تامین معاش مناطق روستایی است به طور کامل از بین رفته است.

وی اظهار داشت: کاهش بارندگی در سال های اخیر بسیاری از محصولات کشاورزان به خصوص گندم را که محصول اول روستانشینان لرستانی است از بین برده که در صورت عدم رفع این معضل بحران انسانی ناگواری در مناطق روستایی خواهیم داشت و تهدیدی برای امنیت اجتماعی ساکنان این مناطق خواهد بود.

بدری با اشاره به اینکه دسترسی مردم به آب آشامیدنی بهداشتی به بحث رفاه اجتماعی و ارائه خدمات همگانی برمی گردد، افزود: در طول چند سال اخیر تعداد قابل توجهی از روستاها بر اثر بحران کم آبی خالی از سکنه شده است و کشاورزان مجبور به مهاجرت از مناطق خود شده اند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه در برنامه پنجم توسعه ارتقای مولفه های کیفیت زندگی از جمله ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی درمانی مورد تاکید قرار گرفته است اما مردم مناطق مختلف کشور از جمله روستاییان لرستان از تبعیض در ارائه خدمات رنج می برند.

رییس کل دادگستری لرستان گفت: در این روزهای گرم تابستان بحث دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی، به عنوان یک چالش جدی در تمامی مناطق شهری روستایی کشور مطرح است و ساکنان حوزه های مختلف شهری و مناطق گوناگون روستایی از نبود آب آشامیدنی بهداشتی به شدت رنج می برند و دولت به ویژه وزارت نیرو در طول چند سال گذشته نتوانسته است برنامه ای برای رفع بحران که هرساله در فصل تابستان گریبانگیر مردم مناطق محروم کشور می شود، انجام دهد.

وی افزود: استان لرستان دارای منابع سرشار آبی است از این منابع در صورتی که به نحو صحیح و اصولی استفاده شود می توان تغییراتی در سایر بخش ها بخصوص خودکفایی و تامین معیشت خانوارهای فقیر، کاهش آلودگی محیط زیست و همچنین توسعه صنایع مختلف ایجاد کرد.

بدری ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو در دولت جدید به منظور حل مشکل چاره اندیشی کند و یک سیستم منظم آبرسانی و ذخیره آن را در دستور کار خود قرار دهد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار