سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 13359
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نقش رزمندگان لرستان در هشت سال دفاع مقدس
Print This Post

مردم لرستان ،در دوران دفاع مقدس بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ شهید را تقدیم ‌انقلاب کرد تا برگ زرینی برای همیشه در کارنامه خود داشته باشند و این آمار نیز خود گویای حضور پررنگ نیروهای مردمی‌و بسیجی این استان در دفاع مقدس است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از ایرنا ، تاریخ پراوج انقلاب اسلامی‌روزهای درخشانی را در حافظه ملت‌ها به یادگار سپرده که با شنیدن خاطره‌های آن ایام و با فرارسیدن سالروز آن رشادت‌ها، نور افتخار و عزت بر حق مداران متجلی خواهد شد که یکی از بزرگترین فصول درخشان ملت مسلمان ایران واقعه هشت سال دفاع جانانه از کیان انقلاب اسلامی‌است.
دفاع مقدس گنجینه‌ای عظیم ساخت تا نگاه تمام آزادی‌خواهان را به فضایل گرانبهای انسانی همچون پایمردی و رشادت دلیرانه در حفظ اصول و ارزش‌های انسانی ـ اسلامی و خودباوری عزتمند و توکل‌مدار معطوف دارد و پویندگان راه حقیقت را بار دیگر از قدرت و تاثیر شگرف روح ایمان و ایثار و شهادت در دفع تجاوز و تحکیم پایه‌ها و بنیادهای الهی آگاه کند.
دفاع مقدس تابلوی تمام نمای عشق و ایثار ملت بزرگ ایران و نمادی گویا از جلوه‌های غرورآفرین و افتخارآمیزی بوده که استقامت و پایداری دلیر مردان ایران را در برابر تجاوز ناجوانمردانه نیروهای بعثی به زیبایی به نمایش درآورده است.
لحظه‌هایی را که فرزندان رشید ایران در جبهه‌ها آفریدند، از جمله ماندگارترین برهه‌های تاریخ کهن این مرز و بوم است .
در این میان نقش و سهم مردم خطه دلاورخیز لرستان که دارای سوابق درخشانی در دوران دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست و با آغاز جنگ تحمیلی مردم این خطه در قالب نیروهای مردمی‌ ابتدا به صورت پراکنده و در قالب یگانهایی مختلف در مناطق عملیاتی حضور یافته و در خلق حماسه‌های جاویدانی همچون شکستن حصر آبادان، عملیات محرم در پاییز ۶۱، فتح خرمشهر، عملیات رمضان در تابستان سال ۶۱،عملیات فتح المبین درغرب شوش، والفجر۶ در تنگه چزابه ،طریق القدس و فتح بستان، والفجر مقدماتی در منطقه عملیاتی فکه و… ایفای نقش کردند .
در همان ایام شیرمردانی لرستانی با یک اشارت امام خویش تیرگی شب را شکافتند.
استان لرستان جز استان‌های مرزی نبود اما به عنوان یک استان پشتیبان کننده نقاط مرزی هم پای مردم استان‌های مرز نشین نقش داشت و پس از استان‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه نخستین استانی بود که در بطن تحولات دفاع مقدس قرار داشت .
این استان ، در طول تاریخ هشت سال دفاع مقدس فراز و نشیب‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته است اما نقش دلیرمردان لر را در آن ایام نمی‌توان ناچیز دانست.
شیر مردان لرستانی ،در دوران دفاع مقدس در آن برهه از تاریخ ایران اسلامی‌،همچون آفتاب درخشیدند و جانانه از تمامیت ارضی کشورمان دفاع کردند.
در جای جای مناطق عملیاتی ایران جانفشانی‌های نیروها بسیج، لشگر سرافراز ۵۷ ابولفضل سپاه و لشگر۸۴ ارتش در راه کسب عزت و افتخار برای ایران اسلامی‌می‌درخشد به طوری که امروز این انقلاب و نظام اسلامی‌به برکت خون این شهیدان پایدار و عزتمند است.
درهر نقطه از خطوط عملیاتی و مرزهای غرب و جنوب همچون ارتفاعات میمک، کوههای سر به فلک کشیده کردستان، ارتفاعات حاج عمران، شاخ شمیران ، دشتهای خوزستان، نیزارهای گلگون جزیره مجنون ، ارتفاعات شاخ شمیران، قمیش ، گمو و مناطقی چون شرهانی، جفیر، بستان، ،حمیدیه، دارخوین، دشت عباس و… شاهد رزم و حماسه ستودنی فرزندان غیور و برومند لرستان بوده و خون مقدس فرزندان لرستان امنیت و سرافرازی را به ارمغان آورد.
رزم دیدنی و جانانه رزمندگان سلحشور لرستان در قالب لشکر همیشه پیروز ۵۷ ابوالفضل (ع) و یگان ۱۱۰ قائم (عج) نام و آوازه فرزندان لر را بر صفحه‌های زرین تاریخ سراسر حماسه انقلاب اسلامی‌تا بدانجا ثبت و ضبط نمودند که رهبر معظم انقلاب زبان به تمجید این دلاوران گشوده و فرمودند: رزم فرزندان لر قبل از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است.
یکی از فرماندهان ارشد لرستان در دوران دفاع مقدس می گوید : دلاورمردان لرستانی از همان ابتدای جنگ به فرمان فرمانده معظم کل قوا عازم مناطق عملیاتی غرب و جنوب اعزام می شدند و نسبت به این آب و خاک دین خود را اداء کردند.
علی محمد نظری افزود : تا قبل از تشکیل تیپ ۵۷ ابوالفضل لرستان و به سبب اینکه استان های لرستان و خوزستان منطقه ۸ سپاه بودند رزمندگان لرستانی در قالب یگان های منطقه هشت به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می شدند که در کنار دیگر هموطنان به دفاع از تمامیت ارضی ایران اسلامی پرداختند .
به گفته وی ، اولین یگان سازماندهی شده ویژه لرستان در جریان عملیات فتح المبین کلید خورد که گردان شهدا به فرماندهی شهید علی اکبر ممدوحی در این عملیات شرکت کرد .
وی اضافه کرد : زمزمه های تشکیل تیپ ۵۷ در جریان عملیات بیت المقدس در سال ۶۰ جرقه زده شد که هر شهرستان بنا به جمعیت خود یک و یا دو گروهان تشکیل دهد که در این عملیات لرستانی ها حضور چشمگیری داشتند و در مرحله دوم عملیانت توانستند جاده فکه و بستان را به تصرف خود در آورند.
وی خاطر نشان کرد : گرچه عده ای سعی داشتند تیپ ۵۷ ابوالفضل و ۷۲ محرم ادغام شوند اما پس از مدتی لرستانی ها عزم خود را برای داشتن یگان مستقل بکار گرفتند .
وی ، به نقش مهم لشکر ۸۴ در عملیات کربلای ۴ اشاره کرد و گفت : برغم اینکه این عملیات لو رفته بود متاسفانه بسیاری از لشگرهای سپاه نتوانستند به اهداف خود برسند اما تیپ ۵۷ توانست تمام اهداف مورد نظر خود را در این عملیات بدست آورد .
وی معتقد است : کلید فتح شلمچه لشکر ۵۷ ابوالفضل بود و باید سمبل فرمانده آن حاج نوری را در شلمچه بگذارند تا مردم با رشادت ها و ایثارگری های دلاورمردان لرستانی در این عملیات آشنا شوند .
یکی دیگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس که دلاوری و شجاعت وی در دوران دفاع مقدس ورد زبان مردم این دیار است گفت: نقش رزمندگان لرستان در دوران دفاع مقدس کلیدی بود و فرزندان لر در عملیات‌های حساس نقش آفرین بودند.
”رجب یوسفوند ” افزود: در این میان نقش شهیدان گرانقدر پررنگ تر بود و بهترین فرزاندان لرستان با دفاع جانانه خود نام خود را در تاریخ پر آوازه کردند.
وی ، افزود: در تک مشهور دشمن در ارتفاعات حاج عمران رزمندگان لرستان در مقابل چندین لشگر مجهز دشمن ایستادند و تمام فشار دشمن روی گردان امام حسین (ع) که در تپه های شهید صدر و تپه شهدا قرار داشت بود اما پاک ترین فرزندان با نثار جان خود نگذاشتند دشمن علیرغم تدارک نیرو و تجهیزات فراوان به اهداف خود برسد.
این جانباز دفاع مقدس افزود: رزم فرزندان لرستان در حاج عمران به قدری جانانه بود که مقام معظم رهبری آن جمله معروف را در مورد رزم لرستانیها بیان فرمودند.
یکی دیگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت : لشگر ۵۷ لرستان سخت ترین ماموریت ها را با پیروزی انجام می داد و این لشگر در اکثر عملیات های حضور داشته و نقش آفرین بود.
سرهنگ” علی خزایی” افزود: نقش لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع)لرستان در دوران جنگ تحمیلی نقش مهم و تعیین کننده ای داشت و حضور نیروهای این لشکر و رزم جانانه آنان در عملیات کربلای پنج همواره زبانزدفرماندهان است.
وی ، افزود: رزمندگان لرستانی در قالب نیروهای مردمی ابتدا در قالب یگانهایی همچون تیپ ۱۵ ،امام حسن (ع)، تیپ ۷۲ محرم و لشکر ۷ ولی عصر (عج) در مناطق عملیاتی حضور داشتند تا اینکه در سال ۱۳۶۲ با تلاش جمعی از فرماندهان لرستانی لشگر ۵۷ را راه اندازی شد.
وی ، ادامه داد:مناطقی که لشگر ۵۷ حضور داشته، همیشه شاهد رزم و حماسه ستودنی فرزندان برومند لرستان بوده و خون پاک آنان، نام آنان را در تاریخ پر آوازه کرد
این یادگار دفاع مقدس ، اظهار داشت : برغم شجاعت و ایثارگریهای دلیرمردان لر متاسفانه آنطور شایسته است دلاور مردی آنان بیان نشده است .
سرهنگ خزایی اضافه کرد: با انکه لشگر ۵۷ در اکثر مناطق عملیاتی حضورداشنه کل فیلم های ضبط شده آن متاسفانه تنها ۷۰ ساعت است.
وی ،رسالت هنرمندان ، نویسندگان و رسانه ها را برای انعکاس دلاور مردیهای مردم لرستان در دوران دفاع مقدس سنگین خواند و اظهار داشت : در حالیکه برخی استاتها به اندازه لرستان در جنگ نقش نداشته اند اما کتاب هاو فیلم ها ی زیادی برای رزمندگان خود تهیه کرده اند اما آنطور شایسته مردم و رزمندگان لرستانی بوده انجام نشده است وآ نان مظلوم واقع شده اند.
وی ، اظهار داشت : عظمت حماسه آفرینی های فرزندان خطه لرستان در دفاع از کیان اسلامی، فراتر از آن است که تاریخ نویسان بتوانند آن را به تصویر بکشند.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار