سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14236
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حس حضرت علی(ع) وقتی به بانو فاطمه نگاه می کرد
Print This Post

سیاری از مشکلات روانی حاصل از تنش‌های زندگی روزمره می‌تواند توسط یک خانواده سالم و به هنجار، التیام یافته و جبران شود ولی اگر خانواده از پشتوانه‌های لازم برخوردار نباشد کاملا معکوس عمل کرده و به عنوان منبع مهم ایجاد تنش در زندگی افراد نقش ایفا می‌کند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن ناصری‌پور، رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران در گفت‌گو با شریان نیوز با اشاره به اینکه اول ذی‌الحجه (مصادف با ۱۵ مهر ماه) سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و روز ازدواج است گفت: اصل ارزش‌ها هیچگاه عوض نمی‌شود بلکه مصادیق آنها است که عوض می‌شود. این خانواده، خانواده اسوه بوده و بهترین الگو برای تاثیرگذاری بر خانواده‌ها است.

حجت‌الاسلام ناصری‌پور در خصوص دلایل اسوه بودن این خانواده، گفت: روشن‌ترین دلیل‌ها برای این موضوع وجود چهار معصوم در این خانواده است که سه تن از آنان امام بوده‌اند. این خانواده از سوی خداوند متعال تکریم و پیامبر اسلام(ص) به آن مباهات نموده است.

همسرانی که هرگز همدیگر را به خشم نیاوردند

وی ادامه داد: از دیگر دلایل این موضوع نحوه ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) است. در دو سمت این ازدواج دو رکن اسلام قرار دارند که در نهایت احترام و سادگی و در سنین ابتدایی جوانی، ازدواج می‌کنند و اگر چه هر دو در قوم اشراف و بزرگ قریش بوده‌اند با رعایت عرفیات زمان خود، در کمال سادگی و با مهریه و جهیزیه‌ای مختصر به دور از هرگونه افراط و تفریط زندگی‌شان آغاز شد.

رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران به نحوه رفتار اعضای این خانواده با هم اشاره و اظهار کرد: آنها در برابر خواسته‌های یکدیگر متعادل برخورد می‌کنند و آستانه تحمل در حد ایده‌آل در این خانواده یافت می‌شود. چنین خانواده‌ای سرشار از معنویت و نشاط است و لحظه‌ای از راه تعالی باز نمی‌ایستد.

حسن ناصری‌پور ادامه داد: آنها در برابر خواسته‌های یکدیگر متعادل برخورد می‌کنند و آستانه تحمل در حد ایده‌آل در این خانواده یافت می‌شود.چنین خانواده‌ای سرشار از معنویت و نشاط است و لحظه‌ای از راه تعالی باز نمی‌ایستد.

وی به روایتی در خصوص سیره رفتار این دو همسر با هم اشاره کرد و گفت: هنگامی که حضرت علی(ع) به حضرت فاطمه(س) می‌نگریست غم و اندوهش برطرف می‌شد و همچنین از حضرت زهرا(س) نقل شده «به خدا سوگند که هرگز او را به خشم نیاوردم و تا کنون که زنده هستم او را وادار به کاری که خوشش نمی‌آمد نکردم و او نیز مرا به خشم نیاورد».

حجت‌الاسلام ناصری‌پور در خصوص سیره رفتار حضرت فاطمه با فرزندان خود نیز گفت: احترام ایشان به فرزندان و سعی در آموزش و تربیت دینی و اخلاقی همواره در رفتار ایشان دیده می‌شد. به عنوان مثال در حدیث شریف کسا مشاهده می‌کنید که حضرت فاطمه(س) در پاسخ سلام به فرزندان خود می‌فرمایند: «سلام بر تو ای نور دیده‌ام و میوه دلم» ایشان فرزندش امام حسن(ع) را جهت فراگیری سخنان پیامبر(ص) به مسجد می‌فرستاد و از وی می‌خواست که بیانات پیامبر را برای ایشان بازگو کند.

وی با ابراز تأسف از اینکه چنین الگویی در جامعه کمتر مورد توجه قرار دارد، اظهار کرد: الگوهای ارائه شده از نقاط ضعف بسیاری رنج می‌برند و ما باید به سمت الگویی برویم که نه تنها نقطه ضعفی نداشته باشد بلکه سرشار از نقاط قوت باشد.

رئیس انجمن مطالعات خانواده در ایران به تنش‌های موجود بین خانواده‌ها نیز اشاره و اذعان کرد: بسیاری از مشکلات روانی حاصل از تنش‌های زندگی روزمره می‌تواند توسط یک خانواده سالم و به هنجار، التیام یافته و جبران شود ولی اگر خانواده از پشتوانه‌های لازم برخوردار نباشد کاملا معکوس عمل کرده و به عنوان منبع مهم ایجاد تنش در زندگی افراد نقش ایفا می‌کند.

تجدد‌گرایی‌های افراطی در ۲۰ درصد جامعه دیده می‌شود

وی به وجود کانال‌های مختلف ماهواره‌ای فارسی زبان و تأثیر آنها بر خانواده‌ها نیز اشاره و اظهار کرد: یکی از عواملی که باعث نابسامانی وضع موجود شده ارائه الگوهای ضعیف از جانب دست‌اندر کاران داخلی است زیرا در الگوهای نمایش داده شده فضاهای سنتی و بومی ایرانی که با فرهنگ اسلامی در موارد بسیاری عجین شده بود فراموش شده است و این به خاطر تجدد‌گرایی‌های افراطی بوده که در الگوهای رایج با اقماض فقط در ۲۰ درصد جامعه امروز دیده شده است.

ناصری‌پور ادامه داد: ما باید فرهنگ‌های سنتی صحیح را در جامعه احیا کنیم و کل جامعه ایران را در نظر بگیریم. در شرایط حاضر مسائل خانواده اهمیت خود را از دست داده و در رده‌های چندم اولویت کاری مسئولین قرار گرفته است و فرمایشات رهبری که خانواده را به تنگه احد نظام تشبیه کرده‌اند را فراموش کرده‌اند و ما در حال ضربه خوردن از این ناحیه هستیم.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار