سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14632
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » امام جمعه یعنی طبیب/ تکلیف ما فقط این نیست که حالا مطلبى را گفتیم؛ شد،شد؛ نشد،نشد!
Print This Post
مروری بر دغدغه های رهبر انقلاب درباره نمازجمعه؛

من مى‌گویم در یک شهر، آنچه که از منبر جمعه متوقع است، فقط این نیست که ما مطلبى را آماده کنیم و برویم در منبر بیان کنیم؛ بیش از این متوقع است. متوقع این است که مثل طبیبى باشیم که بیمارى را جستجو مى‌کند و او را مى‌شناسد و درمان او را با زحمت هرچه تمامتر تهیه مى‌کند و آن را بر روى زخم مى‌گذارد، یا به بیمار مى‌خوراند.

سلام دلفان- قسمت هایی از بیانات رهبر معظّم انقلاب در آغاز هفتمین‌ گردهمایی‌ ائمه‌ی‌ جمعه‌ی‌ سراسر کشور در تاریخ ۷۰/۶/۲۵ : “من از این‌جا مى‌خواهم به وظیفه‌ى خودمان به عنوان روحانیون و بخصوص ائمه‌ى جمعه وارد بشوم. به نظر من، وظیفه خیلى سنگین است. کارى که آقایان ائمه‌ى جمعه باید انجام بدهند، کار بسیار عظیم و بزرگى است؛ نمى‌توان با آن سرسرى برخورد کرد، و نمى‌شود آن را سهل گرفت.

البته آنچه ممکن است در ذهن بعضى از آقایان بگذرد، در ذهن من هم هست. ممکن است بعضى بگویند که ما هرچه تبلیغ بکنیم، از آن طرف مثلاً رادیو و تلویزیون یا بعضى از مراکز، ضد تبلیغ انجام مى‌دهند. البته من این را تا حدودى قبول دارم؛ طبعاً ما که به طور صددرصد این را قبول نداریم. بله، تبلیغات بد و نادرست در آن‌جا هست؛ ولى من قایل به تفکیک بین مسائل هستم. من مى‌گویم دو مسأله هست:

یک مسأله این است که ببینیم ضد تبلیغهایى که از ناحیه‌ى غیر ماست، چیست؛ آنها را باید علاج کنیم؛ در این شکى نیست. البته باید دستى و تدبیرى و اقدامى و کارى دنبال آن برود، و امیدواریم که ان‌شاءاللَّه اصلاح بشود. نسبت به آن مسائل، دنبالگیرى هم هست.

مسأله‌ى دیگر این است که حالا با توجه به همین وضعیت، و با توجه به این‌که رادیو و تلویزیون ما، رادیو و تلویزیونِ مطلوبِ حد اعلاى لازمِ براى محیط اسلامى نیست، چه کار باید کرد؟ آیا این، تکلیف را از گردن ما برمى‌دارد؟ آیا محیط روحانى ما مى‌تواند ادعا بکند که همه‌ى تلاش و کار لازم را در جهت توجیه افکار جوانان و نوجوانان و زنان و مردان در این جامعه انجام مى‌دهد؟ این، آن سؤالى است که ما باید به آن جواب بدهیم. در این بخش قضیه، من خودم را هم به عنوان یک روحانى مثل شما مسؤول مى‌دانم. البته وظایف دیگرى هست که باید در جاى خودش عمل بشود، و امیدواریم که عمل بشود.

در باب تبیین چه‌طور؟ من مى‌گویم در یک شهر، آنچه که از منبر جمعه متوقع است، فقط این نیست که ما مطلبى را آماده کنیم و برویم در منبر بیان کنیم؛ بیش از این متوقع است. متوقع این است که مثل طبیبى باشیم که بیمارى را جستجو مى‌کند و او را مى‌شناسد و درمان او را با زحمت هرچه تمامتر تهیه مى‌کند و آن را بر روى زخم مى‌گذارد، یا به بیمار مى‌خوراند.

تکلیف ما این نیست که بگوییم: «ما گفتیم؛ هر کس مى‌خواهد، عمل بکند». این مربوط به این دوره نیست که حکومت به دست مسلمین است؛ دوره‌یى که بار اداره‌ى جامعه بر دوش ماست؛ بخصوص دوره‌یى که دشمن این همه تلاش مى‌کند، تا مفاهیم اسلامى را از ذهنها بزداید. تکلیف ما فقط این نیست که حالا مطلبى را گفتیم؛ شد، شد؛ نشد، نشد؛ ما فقط بایستى حرفمان را بزنیم؛ این‌گونه نیست. ما بایستى حرف خود را به دلها برسانیم؛ «و ما على‌الرّسول الّاالبلاغ». این‌که چیزى را در هوا پرتاب کنیم، کسى گرفت، گرفت؛ نگرفت، نگرفت؛ به جایى رسید، رسید؛ نرسید، نرسید؛ این قبول نیست. من این را به عنوان یک مشکل مشاهده مى‌کنم.

البته مى‌دانم که آقایان تلاش مى‌کنند و زحمت مى‌کشند. امام‌جمعه در یک شهر، مرکز توقعات و محل مراجعات است؛ کار مردمى و کار ادارى و سیاسى دارد؛ مردم حل خیلى از مشکلات را از او مى‌خواهند؛ حتّى به صرف این‌که او و بعضى از مسؤولان حکومت هم معممند، بعضى از کوته‌نظرها، وجود مشکلات را از چشم او مى‌بینند! من اینها را مى‌دانم؛ لیکن باید بر این مشکلات فایق آمد و آن تکلیف اصلى را پیدا کرد.”

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار