سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 18928
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تلویزیون کشور تحت تحریم و تبلیغ کرم و کباب پز
Print This Post
ارتقاء عملكرد رسانه ملي در راستاي تحقق اهداف اقتصادي كشور از جمله مقاوم سازي مردم و اقتصاد در مقابل تحريم ها، مستلزم توجه بيشتر به كيفيت برنامه سازي و هماهنگ ...

ارتقاء عملکرد رسانه ملی در راستای تحقق اهداف اقتصادی کشور از جمله مقاوم سازی مردم و اقتصاد در مقابل تحریم ها، مستلزم توجه بیشتر به کیفیت برنامه سازی و هماهنگ شدن تمام بخش های آن با هدف گیری کلی اقتصاد کشور است.

متاسفانه وابستگی شدید رسانه حاکمیت به بودجه نفتی دولتی و عدم استراتژی مشخص در جهت گیری های رسانه ای متناسب با اقتصاد تحت تحریم، به یکی از نقاط ضعف اساسی فرهنگ سازی اقتصادی مقاومت در مقابل تحریم ها تبدیل شده است.

تغذیه سازمان صدا و سیما از بودجه دولت باعث شده که در اکثر سال ها و اکثر دولت ها این سازمان با احتیاط فراوان و حتی در مواردی حمایت محض از دولت حاکم گام بردارد. گوشت صدا و سیما همیشه زیر دندان دولت است و هرگونه بداخلاقی نسبت به دولت می تواند عواقب نامناسبی برای این سازمان به دنبال داشته باشد و دولتی ها می توانند به روش های گوناگون در مسیر رسیدن و تخصیص بودجه های مصوب مانع تراشی کنند.

حتی هنگامی که روابط سازمان و دولت نیز مناسب است، نوسان در منابع درآمدی بودجه، به عنوان مثال کاهش فروش نفت، پس از مدتی به رکود در برنامه سازی تلویزیونی منجر می شود. نمونه بارز این وضعیت در یکی دو سال اخیر اتفاق افتاده و تلویزیون مجبور شده برای تامین بودجه خود، به فروش آنتن روی بیاورد.

اما نکته تاسف آور اینکه این آنتن فروشی با اهداف کشوری که زیر بار تحریم ها در حال مقاومت است، در موارد بسیاری متناقض بوده است. انبوه آگهی های پخش شده در مورد کالاهای لوکس یا حتی بی ارزش و القای تقاضای مصنوعی برای خرید اجناس بُنجل، نقطه اوج این رویکرد نامناسب بوده است. تلویزیون از یک سو شعار اقتصاد مقاومتی می دهد و از سوی دیگر با ایجاد تقاضای القایی اجناس یا اشخاص بی ارتباط با مقاومت و حتی تضعیف کننده آن، در سمت و سوی عکس این مسیر حرکت می کند.

در فقدان یا کاهش منابع عمومی تلویزیون، اگرچه پناه بردن به آگهی شاید تنها راه تامین کسری به نظر می رسد (در کنار اصلاح بدنه نیروی انسانی زاید و …)، اما پذیرش و دریافت آگهی نیز خود راه و روشی دارد که به نظر می رسد هرچه زودتر باید در دستور کار مدیران این بخش قرار گیرد. در کجای دنیا کشور زیر فشار تحریم در بزرگترین رسانه حاکمیتی تبلیغ کرم و کباب پز می کند؟ این است راه و رسم مقاوم سازی اقتصاد و روحیه اقتصادی مردم زیر بار تحریم؟

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار