سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 20994
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۲
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » آخرین عناوین » سبد کالایی دولت چقدر می‌ارزد؟ +جدول
Print This Post

با مشخص شدن میزان دقیق اعتبار مصوب برای توزیع سبدهای کالایی، ارزش هر سبد کالایی رایگان دولت به هر خانوار ۵۰ هزار تومان شد که بر این اساس، ۱۵ میلیون خانوار در دو مرحله (بهمن و اسفند امسال) در مجموع ۱۰۰ هزار تومان غیرنقدی (سبد کالایی) دریافت می‌کنند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر، براساس مصوبه دولت تدبیر و امید، ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ارایه دو سبد کالایی به مردم در ماه‌های بهمن و اسفندماه سال‌جاری در نظر گرفته شده است که بر این اساس ، در هر دوره ای که این سبدها توزیع می شود، ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته می شود.

این در حالی است که پیش از این حسن یونس سینکی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این سبد کالایی را ۱۰۰۰ میلیارد تومان عنوان کرده بود که بر این اساس، ارزش هر سبد کالایی حدود ۳۳ هزار تومان محاسبه می شد اما هم اکنون با انتشار جزئیات کامل مصوبه دولت، اعتبار در نظر گرفته شده برای این دو سبد کالایی، ۱۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است.

در این دو سبد کالایی، ۱٫۸ کیلوگرم روغن نباتی مایع، ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم گوشت مرغ، ۸۰۰ گرم پنیر بسته بندی شده (uf) و ۱٫۸ کیلوگرم تخم مرغ است. البته دولت اعلام کرده است که ممکن است اقلام هر دو سبد کالایی یکسان نباشد.

براساس مصوبه دولت، قرار است که این سبدهای کالایی میان ۱۵ میلیون نفر از مردم که شامل سرپرستان خانوار است، توزیع شود که براین اساس، ارزش هر سبد کالایی هر خانوار ( با تقسیم عدد ۷۵۰ میلیارد تومان بر ۱۵ میلیون خانوار) حدود ۵۰ هزار تومان می شود. بر این اساس، ۱۵ میلیون خانوار در دو مرحله (بهمن و اسفند امسال) در مجموع ۱۰۰ هزار تومان غیرنقدی (سبد کالایی) دریافت می‌کنند.

ارزش سبد کالایی دولت در بازار

حال اگر بخواهیم ارزش سبد کالایی دولت به مردم را در بازار بررسی کنیم، این سبد کالایی چند می‌ارزد؟

باتوجه به اینکه دولت قرار است برنج خارجی به مردم بدهد، در حال حاضر هرکیلوگرم برنج خارجی در میادین میوه و تره بار به طور متوسط ۳۵۰۰ تومان است که ۱۰ کیلوگرم آن، ۳۵ هزار تومان می‌شود.

قیمت هر بطری ۸۰۰ گرمی روغن مایع در بازار ۳۱۷۰ تومان است که ۱٫۸ کیلوگرم آن، ۷۱۳۲ تومان می‌شود، ضمن اینکه ۱٫۸ کیلوگرم تخم مرغ در بازار ( با قیمت هرکیلوگرم ۳۹۸۰ تومان) ۷۱۶۴ تومان، ۴ کیلوگرم مرغ ( با قیمت هر کیلوگرم ۶۴۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار) ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته می‌شود.

در همین حال، هر بسته پنیر بسته بندی ۴۵۰ گرمی در بازار ۳۵۰۰ تومان است که ۸۰۰ گرم آن، ۶۶۰۰ تومان می‌شود.

حال اگر ارزش بازاری این اقلام را جمع بزنیم، مبلغی بیش از ۸۱ هزار تومان می‌شود. البته گفته می شود که گوشت قرمز هم قرار است به این سبد کالایی اضافه شود که در آن صورت، احتمال افزایش ارزش این سبد کالایی به بیش از ۱۰۰ هزار تومان نیز وجود دارد.

جدول محاسبه ارزش بازاری اقلام دو سبد کالایی

نام کالا میزان وزنی در ۲ سبد کالا قیمت به ازای هر کیلوگرم ارزش بازاری هر قلم در سبد کالا
روغن مایع ۱٫۸ کیلوگرم ۳۱۷۰ تومان (معادل بطری ۸۰۰ گرمی) ۷۱۳۲ تومان
برنج ۱۰ کیلوگرم ۳۵۰۰ تومان (قیمت متوسط برنج‌های خارجی) ۳۵۰۰۰ تومان
مرغ ۴ کیلوگرم ۶۴۰۰ تومان ۲۵۶۰۰ تومان
پنیر بسته‌بندی ۸۰۰ گرم ۳۵۰۰ تومان (بسته ۴۵۰ گرمی) ۶۶۰۰ تومان
تخم مرغ ۱٫۸ کیلوگرم ۳۹۸۰ تومان ۷۱۶۴ تومان
مجموع ۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان

مشمولان دریافت این سبد کالایی شامل سه گروه است که گروه اول شامل تمامی شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، تمامی کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی است.

گروه دوم نیز شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست آنها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه های علمیه نیز در این گروه قرار می گیرند.

گروه سوم نیز شامل سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است.

  1. ارائه سبد کالای دولتی به برخی اقشار جامعه

    ۲ قرص نان هم به رزمندگان و جانبازان زیر ۲۵ ٪ بدهید .

    ثواب دارد ؟!

    http://mkhakpour9.persianblog.ir

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار