سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 2503
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۰
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » یادداشت » عصر ما و احتیاج روزافزون به اخلاق
Print This Post
این یادداشت مقدمه ای است بر چرایی اخلاق و رفتارگرایی دینی که در آستانه ولادت پیامبر اعظم(ص) و سی و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به قلم نگارنده در ...

این یادداشت مقدمه ای است بر چرایی اخلاق و رفتارگرایی دینی که در آستانه ولادت پیامبر اعظم(ص) و سی و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به قلم نگارنده در می آید.

بی تردید پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی ایران به رهبری فقیه،عارف و حکیم و فرزانه حضرت امام خمینی (ره) سر آغاز فصل جدیدی در تاریخ بشر به حساب می آید.از امتیازات برجسته این تحول شگرف می توان به در آمیختگی شعور و شعار دینی اشاره نمود.

در واقع در سایه ی این نعمت الهی بود که خفتگان بیدار و اسیران در بند هوی و گرفتار شیاطین داخلی و خارجی را آزاد کرد و درخشش انور آن تاریکخانه های خاموش در سراسر گیتی را با ترنم “الله اکبر” و “لا اله الا الله” به جنب و جوش در آورد.

مسلما بر شمردن حتی یکی از برکات این تحول ولایی که با امداد غیبی الهی تحقق یافت نه تنها از عهده ی این قلم ناتوان بر نمی آید،که بزرگان علم و اخلاق و عرفان نیز از وصف آن در مانده اند.

بر اندیشمندان،فرهیختگان،اهل نظر و عموم مردم پوشیده نیست که اخلاق از برجسته ترین موضوعات فردی و اجتماعی است که در شئونات حکومت اسلامی باید بر آن نگاه ویژه مبذول داشت مخصوصا در روزگار معاصر که متاسفانه به رغم پیشرفت های چشمگیر علوم و فناوری،هنجار های رفتاری و اخلاق شایسته ،جای خود را به ناهنجاری ها داده و چون غده ای سرطانی کالبد انسانی را روزبه روز رنجورتر می سازد و تمامی نهادهای اجتماعی را دچار آشوب های روانی و رفتاری کرده است.برخی بر این باورند عصر حاضر که ((عصر فناوری اطلاعات))نامیده می شود اما از نگاهی دیگر باید آن را عصر بحران و کسب لذتهای سیری ناپذیر حیوانی فراهم گردیده،اما  کاخ عظیم ارزشهای معنوی رو به فروپاشی نهاده و سرمایه های فرهنگی و اخلاقی انسان فدای امیال نفسانی دنیازدگان گردیده و در نتیجه جامعه انسانی دچار بحران بی هویتی و انحطاط اخلاقی شده است.

توجه به این خطر عظیم دلسوزان عرصه دین واخلاق را وا می دارد تا در برابر این طوفان سهمگین ایستادگی کرده و ویرانیهای فرهنگی را با استمرار از عنایت الهی بازسازی نمایند.

آری ،نیاز به اخلاق در این روزگار بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و خوشبختانه باید اذعان کرد علمای ربانی به خصوص در جهان تشییع با استفاضه و استفاده از قرآن و روایات معصومین(ع)آثار بسیار گران سنگی در زمینه تربیت اخلاقی از خود به جای گذاشته اند و مانیز به عنوان وارثان آن فرزانگان ،کارهای بسیاری باید در این راستا به انجام برسانیم که طرح همه ی آنها فعلا مناسب این مقام نیست.

به لطف ایزد منان در یادداشت های بعدی با طرح نظری موضوعات اخلاقی اندک اندک وارد عرصه های عملی آن نیز خواهیم شد و با آسیب شناسی ناهنجاری های موجود راهکارهای دست یافتنی پیش روی علاقمندان قرار خواهیم داد.

  1. نویسنده دیدگاه: طاها علوی
    بهمن ۲۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۱:۴۵

    با تشکر از حاج آقا نیکرو که باب مبحث مهمی را گشودند ، باید اضافه نمود که انحطاط اخلاقی انسان ریشه در سه عامل دارد و آن سه عامل عبارتند از : 1 – کسب لذت یا شهوت پرستی 2 – کسب ثروت یا زراندوزی 3 – کسب قدرت یا اقتدار طلبی . امروز تمام جنایت هایی که چه در سطح بین الملل و چه در سطح جوامع کوچکتر به وقوع می پیوندد ، برای دست یابی به یکی از این عوامل است ؛ حال ممکن است یک عامل و یا هرسه عامل توأم باهم باشد . اگر سری به پرونده ی دادگستری ها بزنیم ، مشاهده خواهیم کرد که علت تشکیل این همه پرونده در دادگاهها ، باز هم یکی از این عوامل یا زیر شاخه های مربوط به آنهاست . و راه رهایی انسان معاصر امروز از این همه ناعدالتی و جنایت، بازگشت به اخلاق الهی و مهار نفس سرکش خویش از میل به این سه عامل است ؛ و این اتفاق نخواهد افتاد مگر در جامعه ی عدالت محور مهدوی ( عج) . چه بسا انسان هایی که خود را افرادی موجه و متدین جلوه می دهند و به خیال خود به قله ی کمال انسانیت رسیده اند ، اما هنوز نفس خود را در برابر قدرت طلبی و میل به بقای قدرت رام ننموده اند .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار