سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3261
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » مطهری خواند،‌ احمدی‌نژاد پاسخ داد/ سؤال و جواب‌های بی‌فایده‌ای که مسئله مردم نبود
Print This Post
+ فايل صداي سؤال و جواب؛
طرح سؤال از رئيس‌جمهور سرانجام پس از سه سال كشمكش و بازي برخي از نمايندگان با اين كارت، صبح امروز (چهارشنبه) در صحن علني مجلس مطرح شد و رئيس‌جمهور نيز ...

طرح سؤال از رئیس‌جمهور سرانجام پس از سه سال کشمکش و بازی برخی از نمایندگان با این کارت، صبح امروز (چهارشنبه) در صحن علنی مجلس مطرح شد و رئیس‌جمهور نیز به همراه جمعی از اعضای هیئت دولت برای پاسخ‌گویی به این سؤال‌ها در صحن مجلس حاضر شد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از رجا نیوز، در این جلسه، مطهری ابتدا سؤال‌های سؤال کنندگان از رئیس‌جمهور را از روی یک متن قرائت کرد، اما نتیجه‌ی این جلسه، تقریباً برای مردم در روزهای پایانی سال بی‌فایده بود، چرا که عمده‌ی سؤال‌ها، مسئله مردم نبود و نمایندگان سؤال کننده‌ای که به‌عنوان نماینده مردم، این سؤال‌ها را مطرح کرده بودند، گویا بیشتر سؤال‌های خود را عنوان کردند تا سؤال‌های مردم را. همچنین پاسخ‌های رئیس‌جمهور نیز متقابلاً به‌نحوی بود که نوعی تسویه حساب سیاسی و کنایه زدن از تریبون مجلس از آن برداشت می‌شد.

علی مطهری برای قرائت سؤال از رئیس‌جمهور پشت تریبون قرار گرفت و با تشکر از رئیس‌جمهور به‌دلیل حضور در مجلس به‌منظور پاسخ به سؤال ۷۹ نماینده مجلس، گفت که قصد سؤال کنندگان تخریب از رئیس‌جمهور نیست، آن‌هم رئیس‌جمهوری که خدمات زیادی به کشور داشته است، سؤال ما این است که چرا در مواردی بر خلاف قانون عمل شده است، و طرح سؤال هم برای این است که دولت و مجلس از رسانه‌ها با هم سخن نگویند.

برای دانلود فایل صدا اینجا را کلیک کنید

وی با بیان اینکه در برخی موارد خلاف قانون عمل شده است، طرح سؤال‌های خود را آغاز کرد.

مطهری، با یادآوری عدم پرداخت اعتبارات مترو، عنوان کرد که دولت باید قانون را اجرا کند، اما رئیس‌جمهور گفته است که اعتبارات دو میلیارد دلاری مصوب برای متروی تهران را به‌دلیل در برداشتن بار مالی و مخالفت با اصل ۷۵ قانون اساسی اجرا نمی‌کند.

وی در خصوص بندهای بعدی سؤال‌ها، به موضوع محقق نشدن آمارها در خصوص اشتغال و پرداخت سهمیه بخش تولید از هدفمندی یارانه‌ها و همچنین تورم ناشی از آن، اشاره کرد.

مطهری در ادامه، به طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مورد ماجرای عزل وزیر اطلاعات و تأخیر در اعلام حکم ابقای او به‌دنبال دستور رهبر معظم انقلاب و سپس خانه نشینی پرداخت.

وی در توضیح سؤال بعد، به اظهارات رئیس‌جمهور در مورد در رأس امور نبودن مجلس اشاره کرد. مطهری سپس از رئیس‌جمهور خواست که مقداری از وقتش را برای طرح همه سؤالات به او بدهد که رئیس‌جمهور با مطایبه گفت، همه وقت ما مال شماست اما رئیس مجلس تأکید کرد که آقای مطهری بر اساس قانون، شما فقط ۱۵ دقیقه وقت دارید.

مطهری، سؤال بعد خود را در مورد محل مصرف بودجه‌های فرهنگی عنوان کرد و در توضیح سؤال بعدی، به اظهارات دکتر احمدی‌نژاد در تلویزیون در مورد پوشش اسلامی اشاره کرد و دولت، دولت لیبرالی خواند که افراد بی بند و بار پیام رضایت دولت را از اظهارات رئیس‌جمهور در مورد پوشش دریافت کرده‌اند.

وی، سؤال هشتم خود را به اظهارات رئیس دفتر رئیس‌جمهور در مورد احیای مکتب ایرانی و تأیید آن از سوی رئیس‌جمهور بر خلاف مخالفت مراجع و علما اختصاص داد.

علی مطهری، به‌رغم پایان یافتن وقت قانونی خود پس از طرح این سؤال به‌مدت حدود سه دقیقه با وجود تذکرات منشی و رئیس جلسه به طرح اظهارات خود ادامه داد.

پاسخ‌های رئیس‌جمهور

در ادامه این جلسه، رئیس‌جمهور برای پاسخ به سؤال‌ها پشت تریبون قرار گرفت و با عنوان اینکه سؤال حق مجلس است و پاسخ‌گویی نیز حق رئیس‌جمهور و هیئت وزیران، اضافه کرد که من آماده بودم قبل از انتخابات مجلس برای پاسخ به سؤال‌ها در مجلس حاضر شوم اما به‌دلیل اینکه بر نتیجه انتخابات تأثیر منفی نگذارد و برخی بخواهند آن را تقصیر دولت بیندازند، هیئت رئیسه مجلس صلاح دید که در زمان فعلی در مجلس حاضر شویم.

برای دانلود فایل صدا اینجا را کلیک کنید

وی همچنین به این مسئله که مطهری ۲۰ دقیقه صحبت کرده و این یعنی ۳۰ درصد بیش از وقت خود صحبت کرده است، گفت که بنابراین ما هم باید ۳۰ درصد بیش از وقت خود، یعنی یک ساعت و ۲۰ دقیقه وقت پاسخ‌گویی داشته باشیم.

دکتر احمدی‌نژاد سپس به ترتیب سؤال‌های مکتوب از موضوع مترو شروع کرد و با یادآوری مجدد خلاف اصل ۷۵ بودن مصوبه مجلس در مورد مترو، تأکید کرد که بر اساس نص قانون اساسی، چنین طرحی اساساً قابل طرح در مجلس نبوده است. مجلس به دولت گفته است که به مترو وام بده، اما محل آن را مشخص نکرده است، در شورای نگهبان هم رد شده و به مجمع تشخیص مصلحت هم که رفته است، رئیس کل بانک مرکزی نامه رسمی نوشته است که بودجه‌ای برای این مسئله وجود ندارد، آنجا هم دبیر مجمع این مسئله را مطرح کرده است و بعد یکی از اعضای مجمع گفته است که این را مصوب می‌کنیم که اتفاقاً اجرا نشود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که کمک دولت به مترو، ده‌ها برابر شده است، هشت برابر دولت‌های قبل، اتوبوس در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته و پنج برابر به متروی تهران کمک شده است. مجلس برود نحوه هزینه‌کرد کمک‌ها را بررسی کند.

وی سپس با بیان اینکه دولت و مجلس دغدغه کلان‌شهرها را دارند، به پرداخت اعتبارات مترو در سایر کلان‌شهرها اشاره و سپس بیان کرد که بارها بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها امهال شده است، آیا بهتر نبود که به‌جای این‌همه فشار به دولت، سری می‌زدید و می‌دیدید که اعتبارات پرداخت شده چگونه و کجا هزینه شده است؟

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال مربوط به آمارهای اشتغال، با آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران استناد کرد.

وی در پاسخ به سؤال در مورد هدفمندی یارانه‌ها، به رشد اقتصادی سال ۹۰ اشاره کرد و گفت که به اعتراف دوست و دشمن، دولت بهترین عملکرد را در اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها در سخت‌ترین شرایط و فشارهای خارجی داشته است.

احمدی‌نژاد ادامه داد: دولت بیشترین کمک را به بنگاه‌ها کرده است و بر اساس قانون مصوب مجلس، دولت به بنگاه‌ها کمک ترجیحی کرده است.

وی سپس گفت: شما در قانونی که تصویب کردید، برای سازمان هدفمندی مجمع عمومی تعیین کردید که اسم رئیس‌جمهور در آن نیست، حالا سؤالش را از رئیس‌جمهور می‌پرسید. موضوع ارز هم ربطی به هدف‌مندی نداشت که در آینده، آن را با مردم در میان خواهم گذاشت.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سؤال طراحان سؤال در مورد خانه‌نشینی، با خنده گفت که این وصله‌ها به دولت نمی‌چسبد اما زندگی من نشان می‌دهد که با عمل، بیان درست و منطقی از ولایت دفاع کنم و نشان دهم که این نظام، نظام مهربانی، تلاش و همبستگی است. در تمام دولت، حتی یک روز هم کار تعطیل نشده است.

وی، در پاسخ به سؤال پنجم گفت که ما با استدلال مطلبی را مطرح کردیم، شما هم با استدلال پاسخ دهید. آیا برای رئیس‌جمهور این مقدار هم آزادی بیان قائل نباید قائل شد؟

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال در مورد تشکیل دیرهنگام وزارت ورزش، اظهار داشت: من آنچه را که شما تصویب کردم، می‌خوانم، نوشته‌اید از تاریخ تصویب قانون، وزارت ورزش و جوانان تشکیل می‌شود. وی ادامه داد که ۳۰/۱۰/۸۹ این قانون به ما در حالی ابلاغ شده است که ۱۰ روز قبل ادغام شده است. یک‌جا شما می‌گویید که اول شرح وظایف را بدهید، بعد ادغام کنید، یک‌جا می‌گویید که اول ادغام کن، بعد شرح وظایف بده. همچنین شما نوشته‌اید که ادغام شود، آیا ما جلوی قانون را گرفتیم؟ پرسیده‌اید که چرا نامه غیر معمول زدید، آیا رئیس‌جمهور نمی‌تواند چند ابهام این قانون پر از ابهام را مطرح کند. شما از زمین و زمان انتقاد می‌کنید، کسی چیزی نمی‌گوید، حالا ما یک سؤال می‌پرسیم، این‌گونه می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال در مورد محل مصرف بودجه‌های فرهنگی کشور گفت: اولا تخصیص نیافتن کامل بودجه‌های فرهنگی به‌دلیل تحقق نیافتن درآمدها بوده است، ثانیا مگر من در شورای عالی استان‌ها هستم که جواب بدهم، بودجه‌های فرهنگی کجا خرج شده است؟ شما دیوان محاسبات را دارید، باید من از شما بپرسم که با وجود این دیوان و حضور شما در شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها کجا خرج شده است. متولی هزینه بودجه‌های فرهنگی، شورای برنامه‌ریزی استان‌هاست که رئیس‌جمهور در آن، حضور و نقشی ندارد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال در مورد نحوه عزل وزیر اطلاعات در زمان مأموریت سنگال گفت: چه کسی به وی این مأموریت را داده بود؟ شما داده بودید؟ اصل ۱۳۶ قانون اساسی اختیارات رئیس‌جمهور است، آیا رئیس‌جمهور برای اختیاراتش باید بازخواست شود؟

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اظهاراتش در مورد پوشش گفت: آقای مطهری نظراتش را مبسوط مطرح کرد، اما بگذارید خودمانی صحبت کنیم. چرا هر مشکلی پیش می‌آید، گردن مردمی می‌اندازیم که من و شما را سر و کار آوردند. ما می‌گوییم به مردم سخت نگیریم و توهین نکنیم، البته اگر کسی به‌طور سازمان یافته می‌خواهد اخلال کند، دستگاه قضایی برود کار امنیتی و قضایی کند. اما کار فرهنگی با بگیر و ببند نمی‌شود.

احمدی‌نژاد گفت: بگذارید یک شوخی کنیم، چرا وقت انتخابات و ۲۲ بهمن سراغ برخی تیپ‌ها و افراد برویم و آن‌ها را در رسانه‌ها و جلوی دوربین می‌آوریم ولی تا تمام می‌شود، آن‌ها را محکوم کنیم، یک تناقض است. نباید این‌قدر به دختر و پسرها گیر بدهیم. همچنین، آیا خود شما و بنده، گناه نکرده‌ایم؟ کاری نکنیم که مردم بگویند واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند، چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند. در عین حال، آخرش این است که آیا رئیس‌جمهور حق اظهارنظر هم ندارد؟ اگر این‌طور باشد، می‌شود به خود شما هم گفت که چرا اظهارنظر می‌کنید. مگر با یک اظهارنظر قرار است، کشور به‌هم بریزد؟

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال آخر اظهار داشت: ما را متهم به تحریک تعصبات قومی علیه ایران کرده‌اند، لابد جنگ هشت ساله، فتوای قتل‌ها، دریغ کردن پول نفت از ملت فلسطین و… هم به‌خاطر حرف‌های ماست.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: وقتی می‌گوییم ایران، منظور یک قوم و نژاد خاص نیست، ایران یعنی شیعه علوی و اسلام ناب محمدی.

وی ایران را یک گلستان از اقوام متنوع دانست و با برشمردن برخی از خدمات دولت در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت: به نظر شما پاک بودن، خدمت‌گزاری، دفاع از ملت، مبارزه با فساد، ایستادگی بر عدالت، هسته‌ای کردن ایران، پیشرفت علمی و… انحراف است؟ اگر این‌طور باشد، اکثریت ملت ایران و اکثر اعضای حاضر در این جلسه هم در این خط هستند.

احمدی‌نژاد با یادآوری تعاریف بی‌نظیر پیامبر اسلام در مورد ایرانیان، بیان داشت: لابد می‌خواهید بگویید که نعوذ بالله این تعاریف هم تحریک قومیتی بوده است.

وی ادامه ادامه داد: ما از اول گفته‌ایم که برای عدالت آمده‌ایم و مقام معظم رهبری نیز تأیید کردند که دولت قطار را به ریل بازگرداند. چرا به‌عنوان یک اظهارنظر که گفته‌ایم “ایران” باید بازخواست شویم، پس چه بگوییم، بگوییم “انگلیس”؟ شما هم ایران را دوست دارید و دوست داشتن ایران، عین انقلابی و حزب اللهی بودن است. ایران را کنار بگذاریم، کجا را بچسبیم. خدا هم ایران را دوست دارد، مردم ایران مقابل دنیا ایستاده و حرف ولایت را می‌زنند. اگر در مقابل اتهامات سکوت می‌کنیم، به معنای تأیید آن‌ها نیست. اگر سکوت می‌کنیم، به معنای تأیید اتهامات نیست، بلکه برای حفظ مصالح است.

رئیس‌جمهور در ادامه با یادآوری اصل ۸۸ قانون اساسی که به استناد آن، این سؤال مطرح شده است، گفت: سؤال باید در مورد وظایف باشد، بین خود و خدا، کدام‌یک از این سؤال‌ها در مورد وظایف بود، یا در مورد اختیارات بود، یا اظهارنظرهای رئیس‌جمهور و برخی هم بدون ربط.

وی همچنین گفت: شب عید است، می‌شود از مجلس هم انتقاد کرد یا خیر، آقای رئیس می‌توانیم بگوییم یا خیر.

رئیس‌جمهور ادامه داد: چه کسی قانون خدمات کشوری را تغییر داد که دیوان محاسبات و مجلس و برخی دستگاه‌های دیگر را از شمول آن خارج کرد؟ آیا می‌شود با قانون عادی، قانون اساسی را دور زد؟ نمی‌شود مصوبات دولت را یک‌طرفه لغو کرد. می‌شود با فشار دادن یک دکمه، فوق لیسانس شد؟ آیین‌نامه داخلی مجلس برای اداره داخلی مجلس است، می‌شود در این آیین‌نامه برای سایر قوا تعیین تکلیف کرد؟

وی افزود: در همین مجلس، ما متهم به تخلف یک میلیاردی در زمان انتخابات شدیم و رئیس دیوان محاسبات در روز پنج‌شنبه ممنوعیت تبلیغات انتخابات اعلام کرد که دولت تخلف کرده است، بعد معلوم شد که این‌چنین نبوده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اظهارات یک نماینده که باید تابوی سؤال از رئیس‌جمهور شکسته شود، گفت: رئیس‌جمهو رکه کف خیابان است و توهین به او هیچ مدال شجاعت نمی‌خواهد، اگر کسی جرأت دارد، یک کلمه یه دیگران بگوید، تا ببیند، آقای جوانفکر چه می‌کشد؟

وی با طرح این مطایبه که در گذشته یک نفر ارباب بود و بقیه رعیت، اما اکنون، ظاهرا همه ارباب و ظاهرا دولت رعیت شده است.

رئیس‌جمهور همچنین گفت که ظاهرا برای شکایت از شما باید به خود شما شکایت کنیم، در حالی‌که مسئولیت‌ها فرصت خدمت است و چهار سال به سرعت می‌گذرد، دسته بازی و گروه بازی تا وقتی بازی است، خوب است اما اگر قرار شد که بر مسائل کشور اثر بگذارد، خوب نیست.

وی تصریح کرد که روزها خواهد گذشت، مبادا فرصت خدمت برای تثبیت قدرت استفاده شود.

او ادامه داد: این دولت حتی ضعیف‌ترین قوانین را به‌خوبی و با کمترین آسیب مدیریت کرده است، مجلس از همه ظرفیت‌های قانونی و فراقانونی برای کنترل دولت استفاده کرده ولی آیا با دستگاه‌های دیگر هم همین رفتار شده است؟

احمدی‌نژاد اظهار داشت: سؤال‌های امتحانی که برای ما مطرح کردید، خیلی سخت نبود و به نظرم طراح سوال از همان‌ها بود که با دکمه فوق لیسانس شد، ما همه سؤال‌ها را نوشتیم و اضافه‌تر هم نوشتیم، حالا که می‌خواهید نمره بدهید، کمتر از ۲۰ بدهید، بی‌معرفتی است.

رئیس مجلس در ادامه با تشکر از رئیس‌جمهور گفت که در زدن اصل ۱۳۸ حرف دقیقی نیست. در مورد اصل ۷۵ هم قانونی که فرآیند تصویب را طی می‌کند، باید اجرا شود.

 1. کورش کبیر می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید بنده خواستم سکوت کنم ولی فکرکردم این خبروتحلیل شما نه از طرف خودتان که بیان شهرستان است ب ناچار باید به عرض برسانم شما درکجای کارهستید که مینویسید :سوال وجوابهایی که بیفایده بود”اولا”این گفته یکی از شهروندان تهرانی بود که درسایت خبرآنلاین درج شده است ثانیا”چرااینقدرسطحی فکرمیکنیم که بیفایده بوده منظور آقایان متروو…که نبوده بلکه قانون گریزی های آقای احمدی نژاد بوده که باعث هرج ومرج درکشورشده تا قیمت میوه روز باشب فرق داشته باشد آقای محترم بنده متاسفم که اهل قلم شهرستان به نام دلفان حرفی می زند که اگرسوال کننده تهران بشنود خدا میدانددرمورد این مردم چی فکر میکند حداقل یک “به نظرمن”به اول تیتر خبرت اضافه می کردی تا فکر نکنند همه مردم شریف دلفان مثل شما فکرمی کنندیا این خبرت رااصلاح کنید.خلاف رفتن از اصل ولایت فقیه جرم نیست یاکم اهمیت است که اینقدرساده لوحانه نظرمی دهید؟

  • حسن می‌گه:

   سلام. من با نظر سایت موافقم که سوال و جوابها بی فایده بود. البته یک فایده داشت و آن هم این بود که ما فهمیدیم مجلس دغدغه سوال نداردٰ دغدغه رئیس جمهور را کشاندن به مجلس دارد حالا با هر سوال قانونی و غیر قانونی.
   در ضمن این اقا در هر جایی زندگی میکند بداند که به ما ربطی ندارد که تهرانی در مورد ما چه فکر میکند. انگار تهرانی اخر فهم است. فهم دست خداست اقا!

 2. ر - رضايي می‌گه:

  من هم فکر میکنم بیشتر سئوالات به زندگی روزمره مردم مربوط نمیشد و اکثرا به منافع ملی – سیاست خارجی و اصل ولایت فقیه مربوط میشد که اهمیت آن کمتر از مسائل روزمره مردم نیست مخصوصا تمرد از ولی فقیه و قانون گریزی رئیس جمهور
  باید هم از نمایندگان و هم از رئیس جمهور تشکر کرد به هر حال اینگونه امور تمرین دموکراسی است و باید به فال نیک گرفت

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار