سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3662
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۱
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » آزادی و بازگشت ۵ تن از زائران لرستانی از سوریه + گزارش تصویری
Print This Post
سلام دلفان- پنج تن از 11 عضو کاروانی که بهمن ماه سال گذشته به قصد زیارت عازم سوریه بودند و توسط افراد ناشناس دستگیر شده بودند آزاد و به کشور ...

سلام دلفان- پنج تن از ۱۱ عضو کاروانی که بهمن ماه سال گذشته به قصد زیارت عازم سوریه بودند و توسط افراد ناشناس دستگیر شده بودند آزاد و به کشور بازگشتند.
به گزارش واحد مرکزی خبر، سیدکاظم سجادی، مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه که در مراسم استقبال از این گروه حضور داشت در مصاحبه با خبرنگاران گفت: این گروه از خرم آباد برای زیارت حضرت زینب (س) عازم سوریه شده بودند که متاسفانه اتوبوس حامل زائران در ۱۲ بهمن سال گذشته متوقف شد و ۱۱ نفر از آنها توسط افراد ناشناس ربوده می شوند.
وی افزود: با تلاش های وزارت امور خارجه و سفارت خانه های ایران در سوریه و ترکیه موفق شدیم که ۵ تن از این عزیزان را از راه ترکیه به ایران منتقل کنیم.
سجادی درباره ۶ زائر باقیمانده هم گفت: آنان همراه با این گروه بودند و وضعیت سلامتی آنها مناسب است،‌ ما هم با رایزنی های انجام شده سعی می کنیم که آنان هم به زودی آزاد شوند و به ایران برگردند.
وی همچنین سفارتخانه های ایران در ترکیه، قطر و سوریه را مشغول تلاش و کار برای آزادی مهندسان ایرانی ربوده شده در سوریه بیان و تصریح کرد: موضوع آنان از زائران جداست چرا که این افراد در سوریه مشغول به کار بودند ولی امیدواریم این رایزنی های مشترک بتواند راهکاری برای آزادی مهندسان باشد.
مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه علت ربوده شدن این گروه از زائران را وضعیت خاص سوریه در آن مقطع ذکر کرد و گفت: هم اکنون وضعیت خیلی بهتر شده و امنیت و ثبات بیشتری در این کشور حاکم است البته ما به همه زائران توصیه می کنیم که با کاروانها و به صورت گروهی سفر کنند، ضمن آن که مواظب امنیت و حفاظت خود هم باشند.
براساس این گزارش چند تن از زائران ربوده شده در مصاحبه با خبرنگار ما گفتند که پس از عبور از شهر حلب و در شب هنگام، اتوبوس آنها متوقف و ربایندگان یازده نفرشان را پیاده کرده و باقی که زن و بچه و چند پیرمرد بودند، به راه خود ادامه دادند.
اگر چه دو تن از این ۵ نفر سنی بالای ۶۰ سال داشتند ولی ربایندگان تلاش داشتند که جوانترها را به همکاری با دولت سوریه و پیرترها را به امور خدماتی مانند رانندگی و مخابراتی متهم کنند در حالی که ایشان شغل کشاورزی داشتند و اهل خرم آباد یا روستاهای اطراف آن بودند.
همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه از آزادی پنج تن از زائرین ایرانی که ازجانب افراد مسلح ناشناس در شهر حمص سوریه ربوده شده بودند و بازگشت آنان به آغوش خانواده ابراز خوشحالی کرد.
رامین مهمانپرست همچنین از تلاش مقامات دولت ترکیه و وزارت خارجه آن کشور که به دنبال تماس و رایزنی آقای صالحی با همتای خود در زمان ربوده شدن زائرین و قول مساعدت آنها صورت پذیرفت تشکر و قدردانی کرد.
خبرگزاری ایرنا نیز در این خصوص خبری را منتشر نمود: پنج زایر لرستانی ربوده شده در کشور سوریه بامداد امروز با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و سرکنسولگری کشورمان در استانبول، از طریق شرکت هواپیمایی ترکیش ایر استانبول وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این پنج زایرعصر روز گذشته( جمعه) توسط مقامات ترکیه تحویل سرکنسولگری ایران در استانبول شدند.

مدیر حج و زیارت استان لرستان دراین خصوص گفت: درویش علی فتحی پور نصرت آبادی ، نورالدین بهاروند، حسن بازگیر، صحت الله حسین پورمیرزا و چراغعلی عالی پور پنج زائر ایرانی آزاد شده هستند.

‘سید حمید الیاسی’ افزود: این افراد به همراه یک کاروان برای زیارت به سوریه رفته و توسط افراد ناشناس ربوده شده بودند، بامداد امروز وارد فرودگاه تهران شدند.

وی تصریح کرد: ۱۲ بهمن ماه گذشته ۱۱ نفر از افراد یک کاروان که از خرم آباد عازم کشور سوریه بودند توسط افراد ناشناس ربوده شدند.

وی با ابراز امیدواری در خصوص آزادی شش نفر دیگر این کاروان لرستانی گفت: تا کنون خبری مبنی بر آزادی مابقی افراد این کاروان گزارش نشده است.

گزارش تصویری ورود این شهروندان به کشور به نقل از خبرگزاری فارس:
برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگ، بر روی آنها کلیک کنید یا در صفحه جدید باز کنید.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار