سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 41274
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگرایی
Print This Post

هاشمی از حزب کارگزاران رفت، خبر کوتاه بود ولی به بلندای اختلاف چندین ماه در بدنه شورای مرکزی حزب کارگزاران که در این هنگامه پرده از روی آن با «استعفای» محمد هاشمی برافتاده است و زمزمه‌های اختلاف در حزب کارگزاران به «واقعیت» تبدیل کرد.

رسانه‌های مکتوب همواره نقش عمده‌ای در هدایت افکار عمومی و جریان‌سازی رسانه‌ای به عهده دارند که در این بین جایگاه روزنامه‌ها، جایگاه ویژه‌ای است. به همین منظور گروه سیاسی مشرق به تحلیل و بررسی محتوای روزنامه‌های متعلق به جریان اصلاح‌طلب می‌پردازد.
****

«هاشمی از حزب کارگزاران رفت» خبر کوتاه بود ولی به بلندای «اختلاف» چندین ماه در بدنه شورای مرکزی حزب کارگزاران که در این هنگامه پرده از روی آن با «استعفای» محمد هاشمی برافتاده است. زمزمه‌های اختلاف در حزب کارگزاران به «واقعیت» تبدیل شد، «پیر» کارگزاران منزلت حزبی خود را باوجود «جوانان» پایین دید؛ این بار خبر از «خود گذشتگی» پیران نیست، پیام این استعفا «قهر» است، آنچه عیان است نارضایتی برادر «رهبر معنوی» حزب کارگزاران است که حتی باوجود مشورت با حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی عطای حزب فن‌سالار و تکنوکرات را به لقایش بخشید. آغاز اختلاف در بدنه سیاسی اصلاح‌طلبان خیلی زودتر ازآنچه تحلیل گران سیاسی پیش‌بینی می‌کردند، رخ داد. از سوی دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب به بررسی مذاکرات هسته‌ای و افزایش احتمال توافق میان طرفین مذاکره با گفت‌وگوی‌های فشرده دیروز ظریف، کری و اشتون پرداختند.

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه مردم‌سالاری

ارگان رسمی حزب مردم‌سالاری پنج‌شنبه را با تیتر «توافق نهایی با ایران دور از دسترس نیست» روانه پیشخوان مطبوعات کشور شده است؛ این روزنامه در ادامه به نقل از وزیر امور خارجه آمریکا نوشت «جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس خبری در پاریس درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت: من فکر نمی‌کنم که دستیابی به توافق نهایی دور از دسترس باشد؛ اما ما مسائل بسیار سختی برای حل کردن داریم. وزیر امور خارجه آمریکا افزود: من نمی‌خواهم گمانه‌زنی در این زمینه انجام دهم. لازم است که ما به رایزنی‌های جدی خود ادامه دهیم و سپس ببینیم که کجا هستیم. جان کری که در پاریس با سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دیدار کرده بود درباره پیش‌بینی‌ها مبنی بر احتمال تمدید مذاکرات، گفت: من خوشحالم که کارشناسان و تحلیل‌گران در حال گمانه‌زنی درباره احتمال دستیابی به توافق نهایی هستند. آن‌ها بیشتر از من می‌دانند.»

· هاشمی از کارگزاران رفت

زمزمه‌های اختلاف در حزب کارگزاران به «واقعیت» تبدیل شد؛ «پیر» کارگزاران جای خود را به «جوانان» داد؛ قهر یا ازخودگذشتگی، هنوز مشخص نیست، اما آنچه عیان است نارضایتی برادر رهبر معنوی حزب کارگزاران است. محمد هاشمی، عضو باسابقه حزب کارگزاران سازندگی از فعالیت در این حزب استعفا داد و گفت «از اوایل شهریور از عضویت در تمام مسئولیت‌هایم ازجمله ریاست هیئت مؤسس، عضویت دفتر سیاسی و دبیر سیاسی و همچنین عضویت در شورای مرکزی حزب کارگزاران استعفا دادم. وی درباره دلایل استعفای خود تصریح کرد: با توجه به شرایط حساس سیاسی کشور، احزاب مسؤولیت بالایی را در حفظ انسجام و وحدت جامعه دارند اما بنده احساس کردم با توجه به ترکیب جدید اعضای شورای مرکزی حزب نمی‌توانم به فعالیتم ادامه دهم و به همین دلیل حضور خود را در حزب کارگزاران غیر ضرور دیدم»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلhttp://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1393/7/24/759328_529.jpgت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه ابتکار

«غیرمنتظره‌های وین ۸» تیتری است که روزنامه ابتکار در انعکاس به آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای وین کرده است و در ادامه به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نوشت «در مذاکرات سه‌شنبه درباره راه‌حل‌های متفاوتی که هر یک از کشورها مطرح می‌کردند بحث‌های جدی صورت گرفت، البته تاکنون به یک جمع‌بندی مشترک نرسیده‌ایم، اما معتقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به آن ممکن است. وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمهوری اسلامی از ابتدا با توجه به سیاست‌های کلی نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبری که داشتن هرگونه سلاح‌های کشتارجمعی را ازنظر شرعی حرام اعلام کردند، نیازی به سلاح‌های هسته‌ای ندارد و بر همین اساس احساس می‌کند که رسیدن به یک‌راه حل مفید است. ظریف افزود: بارها گفته‌ام مذاکرات تا زمانی که به نتیجه نرسد، هیچ اختلافی حل‌نشده است، زیرا مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته از موضوعات است و ضروری است در همه موضوعات به نتیجه برسیم»

· امیدواری هسته‌ای لاریجانی

روزنامه ابتکار در صفحه سیاسی خود به انعکاس سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس و عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پرداخته است؛ علی لاریجانی در گفت‌وگو با شبکه CNN آمریکا گفت «فکر می‌کنم موضوعات باقی‌مانده می‌تواند تا مهلت بیست و چهارم نوامبر ۲۰۱۴ حل شود. وی تأکید کرد: من فکر می‌کنم کاملاً امکان‌پذیر است البته به‌شرط این‌که هر دو طرف دررسیدن به توافق جدی باشند، موضوعات باقیمانده می‌تواند تا مهلت بیست و چهارم نوامبر ۲۰۱۴ حل شود، درصورتی‌که دو طرف درباره موضوعات کوچک چانه‌زنی کنند، رسیدن به توافق بعید خواهد بود. لاریجانی درباره تبعات تمدید نشدن گفت‌وگوها اظهار کرد: من فکر نمی‌کنم زیاد به نفع آمریکا باشد زیرا معنایش آن است آن‌ها (آمریکایی‌ها) فرصت را برای دستاورد دیپلماتیک ازدست‌داده‌اند، البته این شکست برای دیگران نیز خواهد بود، ما قصد داریم همان کاری را انجام دهیم که تاکنون انجام داده‌ایم. وی تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم بمب هسته‌ای تولید کنیم اما بر دسترسی به فناوری و دانش هسته‌ای تأکید می‌کنیم. ما آماده هستیم به‌اندازه کافی در این زمینه شفاف باشیم. من متعجب می‌شوم چرا در این مذاکرات فقط صحبت از تعداد سانتریفوژها می‌شود و این‌که چگونه آن‌ها (غرب) می‌توانند بخش‌های تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای ما را محدود کنند. تعداد سانتریفوژها واقعاً مهم نیست بلکه مطلب مهم این است که ایران تلاش می‌کند شفاف‌سازی کند و قصد دارد درباره برنامه هسته‌ای خود شفاف باشد.»

· جدال مثلث‌ها در دو اردوگاه

جواد حیدریان در سرمقاله روزنامه ابتکار ابتدا به ترسیم مثلث رهبری جریان اصلاح‌طلب به اضلاع خاتمی، هاشمی و ناطق نوری می‌پردازد و سپس از شکل‌گیری یک مثلث در اردوگاه رقیب خبر می‌دهد؛ نویسنده معتقد است که این گروه رهبری دو جریان را در انتخابات آتی بر عهده خواهند داشت؛ وی در مورد مثلث سیاسی در حال شکل‌گیری اصولگرایان با محوریت آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله یزدی و آیت‌الله موحدی کرمانی نوشت «اگرچه جریان اصولگرای تندرو هر بار در مواجهه دموکراتیک با جریان اصلاح‌طلبی و میانه‌روی معادله رقابت را واگذار کرده اما بیش از آنکه تقابل این دو جریان در شرایط فعلی اهمیت داشته باشد، بعید بودن همگرایی و اجماع طیف اصولگرایان خود را نشان می‌دهد. مصباح که اندیشه‌ای شریعت محور دارد، چندان به مشارکت مردمی و اجماع دموکراتیک باور ندارد بلکه برای نمونه شخصیتی چون سعید جلیلی را دارای اندیشه‌ای انقلابی و به‌اصطلاح برگزیده می‌داند و این تیپ کسانی را می‌پسندد که شمایل احمدی‌نژاد را برایشان نمایان سازد! یزدی و موحدی کرمانی اما تمایل بیشتری به رقابت‌های سیاسی دارند. بی‌شک مواجهه مصباح با آیت‌الله یزدی و موحدی کرمانی که دل به کاریزمای حداقلی چهره‌های نسبت تکنوکرات اصولگرا چون محمدباقر قالیباف دارند، هرگز مواجهه تعاملی نخواهد بود و در رقابت‌های انتخاباتی اجماع کامل این دو- سه اندیشه، چشم‌انداز روشنی را نشان نمی‌دهد.»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه اعتماد

روزنامه اعتماد پنج‌شنبه را به تیترهای «۱۰ ساعت مذاکرات در وین پاییزی» و «گزارش مستند یک آلودگی» اختصاص داد.

· هر دانشجویی حرف می‌زند انگ‌ می‌خورد

روزنامه اعتماد در صفحه سیاسی خود به انعکاس سخنان عارف در دانشگاه شریف پرداخته است؛ نامزد انصرافی جریان اصلاح‌طلب این روزها سودای «بهارستان» بر سر داد و فعالیت خود را افزایش داده است؛ معاون سابق دولت اصلاحات در دانشگاه شریف اظهار داشت «ما آن‌قدر سیاست‌زده شده‌ایم که دو جوان مسلمان دانشجو نمی‌توانند مشترکات خود را بنویسند بلکه در مقابل به یکدیگر انگ می‌زنند و با اختلاف‌نظر در تاکتیک‌ها از هم جدا می‌شوند. انگیزه ما خدمت و همراهی با انقلاب است اما به دلیل اختلافات سلیقه‌ای به هم برچسب می‌زنیم. در هر مقطعی از انقلاب یک برچسب ایجاد کرده و با چماق همدیگر را زده‌ایم. کرسی‌های آزاداندیشی یکی از دغدغه‌های رهبری است؛ اما چه تعداد دانشجوها توانسته‌اند حرف خود را بزنند و انگ نخورند؟ دریکی از کرسی‌های آزاداندیشی دریکی از دانشگاه‌های شهرستان‌ها دانشجویی حرفی زده بود و دادگاه شهر او را جلب کرده بود. درحالی‌که یک جوان مؤمن و انقلابی علاوه بر درس خواندن، رسالت رشد فرهنگی را دارد و باید مسئولیت‌پذیر باشد.»

· تغییر فاز منتقدان ظریف

روزنامه اعتماد در صفحه سیاسی خود به تغییر فاز منتقدان ظریف از سؤالات مذاکرات هسته‌ای به دیپلماسی اقتصادی خبر می‌دهد؛ این روزنامه درباره شیوه جدید منتقدان ظریف نوشت آن روزها بیش‌تر منتقدان سیاسی دولت و مذاکرات هسته‌ بازیگران اصلی این صحنه بودند و بهانه‌ها هم بیشتر معطوف به سیاست دولت در این مذاکرات بود. حالا این‌بار یک منتقد اقتصادی دولت وارد گود شده است؛ محمدرضا پورابراهیمی. کسی که معمول یک پای ثابت مخالفت با لوایح اقتصادی دولت در مجلس است. او گفته که «رویکرد فعلی وزارت امور خارجه در پیگیری موضوعات اقتصادی همچنان روش سنتی قدیم بوده و با دیپلماسی مدرن مبتنی بر محوریت مسائل اقتصادی فاصله بسیار زیاد دارد» و با همین موضع هم خبر داده است که «به دلیل وضعیت نامطلوب پس از ماه‌ها پیگیری در کمیسیون امنیت ملی، در هفته آینده در صحن علنی سؤال از وزیر امور خارجه را در خصوص اقدامات این وزاتخانه برای تحول در دیپلماسی اقتصادی را مطرح خواهم کرد.» پورابراهیمی البته این خبر را در دیدار با سفیر ایران در یونان اعلام کرده است. جایی که او تأکید کرده «تلاش‌های فردی بعضی از سفرا در موضوعات اقتصادی» به دلایلی چون «ضعف ساختاری وزارت امور خارجه، کم‌تحرکی و بعضاً بی‌تحرکی در عرصه مسائل اقتصادی آن‌هم در شرایط ویژه کنونی کشور»، بی‌اثر شده است. پورابراهیمی تقریباً تمام صحبت‌های خود در دیدار با سفیر کشورمان در یونان را به انتقاد از وزارت امور خارجه اختصاص داده و درجایی گفته «شاید یکی از ضعف‌های کنونی عدم وجود اختیارات، امکانات، نیروی انسانی متخصص در مباحث اقتصادی و عدم همراهی سایر وزارتخانه‌ها باشد و البته رفع همین موارد نیز باید مطالبه جدی وزارت امور خارجه از مجلس شورای اسلامی یا هیئت‌وزیران باشد، متأسفانه این مهم نیز در دستور کار وزارت امور خارجه مشاهده نمی‌شود.» این نماینده اقتصادی مجلس همچنین تصریح کرده که «آنچه مسلم است به دلیل فهم و درک دقیق کارشناسان و دیپلمات‌های ایرانی از موضوع تحریم‌ها، راهکارهای قابل‌ارائه توسط این مجموعه در رفع و کاهش تحریم‌ها بسیار مؤثر است که متأسفانه در شرایط فعلی در کمترین میزان عملیاتی شده است.»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه شرق

روزنامه اصلاح‌طلب شرق تیتر صفحه اول خود را به «توافق هسته‌ای تا سوم آذر امکان‌پذیر است» و «کری: توافق هسته‌ای دور از دسترس نیست» اختصاص داد.

· «امتداد اعتماد» مجوز داشت

روزنامه شرق در صفحه سیاسی خود به پاسخ درباره انتقادات برگزاری همایش حزب اعتماد ملی پرداخته است؛ حجت‌الاسلام رسول منتجب نیا، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی درباره غیرقانونی بودن برگزاری همایش «امتداد اعتماد» گفت «اقتدارگرایان از تحرک و وحدت اصلاح‌طلبان می‌ترسند.» این روزنامه سپس نوشت «روز دوشنبه هفته جاری همزمان با «عید غدیر» همایش «امتداد اعتماد» را برگزار کرد؛ همایشی که فارغ از سخنرانی‌های آن و اعضای حاضر در جلسه، به‌عنوان بازگشت رسمی حزب به عرصه سیاسی کشور قلمداد شد. آن‌هم بعدازاینکه «اعتماد ملی» فعالیت‌هایش را از سال ۸۸ به این‌سو و با پلمب دفتر آن در تهران متوقف کرده بود. این توقف؛ البته نه با دستور قضایی بلکه، انتخاب اعضای حزب بود. در همین رابطه حتی حسینعلی امیری، ‌قائم‌مقام وزارت کشور درباره فعالیت حزب «اعتماد ملی» به «باشگاه خبرنگاران» گفته بود: «مادامی‌که یک حزب از ناحیه قوه قضاییه انحلالش اعلام‌نشده باشد ازنظر وزارت کشور با رعایت مقررات مربوطه حزب محسوب می‌شود.»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه آرمان

این روزنامه اصلاح‌طلب با تیترهای اصلی «مقامات ایران و ۱+۵ برای توافق مصمم هستیم» و «تا آخر ایستاده‌ایم» رهسپار کیوسک مطبوعات کشور شد.

· نگرش جناحی در برنامه‌سازی صداوسیما

روزنامه آرمان که چند روز گذشته خبر از «آماده‌باش انتخاباتی معاون رئیس‌جمهور به زنان» از سوی شهین دخت مولاوردی داده بود، به انتقادات برنامه صرفاً جهت اطلاع صداوسیما پرداخت؛ رضا رئیسی نوشت «چرا صداوسیما با وارونه نمایی قصد تقلیل گفتار خانم مولاوردی به طیف و جناحی خاص و عدم توجه به دغدغه‌های عمومی در این حوزه را دارد. جالب آنکه واکنش صداوسیما به این‌یک مورد خلاصه نشده و در برنامه «متن و حاشیه» یک‌بار دیگر به موضوع گفت‌وگوی معاون رئیس‌جمهور با روزنامه آرمان پرداخته شد، آن‌هم به شکلی عجیب و بی‌سابقه. مجری برنامه خانم مولاوردی را از راه تلفن روی آنتن زنده برنامه آورد و در مقام یک بازجویی حتی به اصل موضوع مطروحه در مصاحبه نپرداخته و با اصرار از معاون رئیس‌جمهور می‌پرسید که چرا وی به تکذیب گفت‌وگو نپرداخته و آیا وی آماده‌باش انتخاباتی به زنان کشور داده است؟!»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه ایران

روزنامه دولتی ایران با تیترهای اصلی «وام مسکن ۵۰ میلیونی به چه کسانی تعلق می‌گیرد» و «اظهار رضایت ایران و غرب از مذاکرات وین» میهمان نگاه خوانندگانش بود.

· وام ساخت مسکن ۵۰ میلیون تومان شد

روزنامه دولتی ایران در صفحه سیاسی خود به بازتاب تصمیم هیئت دولت نسبت به پرداخت وام ساخت مسکن اختصاص داده است؛ این روزنامه در مطلب «وام ساخت مسکن ۵۰ میلیون تومان شد» نوشت «روز گذشته سخنگوی دولت که به همراه دو عضو اقتصادی دیگر کابینه یعنی وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌کل بانک مرکزی به میان خبرنگاران آمده بود، از مصوبه هیئت‌وزیران برای ۵۰ میلیونی شدن وام ساخت مسکن خبر داد و گفت: «به مدت ۵ تا ۶ سال هرساله ۳۰۰ هزار واحد و جمعاً یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تا انتهای برنامه ششم ساخته می‌شود.» محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه این واحدهای مسکونی برای زوج‌های جوان و گروه‌های کم‌درآمد و زنان سرپرست خانوار با اولویت در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: «در راستای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و احیای بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری این اقدام انجام می‌شود.» آن‌گونه که این عضو دولت اعتدال اعلام کرده است؛ در این مصوبه افزایش سقف تسهیلات تأمین مسکن برای کلان‌شهرها تا ۵۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها تا ۳۰ میلیون تومان مدنظر قرارگرفته است. وی بابیان اینکه افزایش سقف تسهیلات این امکان را فراهم می‌کند که افراد متقاضی بتوانند نسبت به تأمین مسکن اقدام کنند، اضافه کرد: «وجود بافت‌های فرسوده و ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها به لحاظ اجتماعی آثار سوئی دارد و تخریب آن‌ها نیز می‌تواند اثرات منفی داشته باشد، لذا راه‌حل این بوده است که تسهیلات مناسب برای بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها برای ساخت مسکن قرار دهیم.»

استعفای پیر کارگزاران و بروز اختلافات/ مولاوردی در حاشیه جدال رسانه‌ها/ رقابت مثلت‌ها در اصلاح‌طلبی و اصولگراییروزنامه آفتاب یزد

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد با تیتر «جریمه و حبس برای دارندگان ماهواره» و «عملکردهای گذشته بدون تعصب و مچ‌گیری نقد شود» روانه پیشخوان مطبوعات کشور شده است.

· چرایی گذار هاشمی از «حزب» به «جبهه» سیاسی

روزنامه آفتاب یزد در صفحه سیاسی خود به چرایی دستور هاشمی رفسنجانی به تشکیل جبهه سیاسی از سوی اصلاح‌طلبان پرداخته است؛ اعضای حزب اعتماد ملی یک روز قبل از برگزاری همایش «امتداد اعتماد» از اعضای شورای مرکزی این حزب خواسته بود که «جبهه سیاسی» را در اردوگاه اصلاح‌طلبان ایجاد کنند. صادق زیباکلام از حامیان سرسخت هاشمی رفسنجانی درباره دلیل این دستور تشکیلاتی حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی گفت «چون امکان تشکیل حزب در ایران وجود ندارد و چون فعالیت‌های فردی هم نمی‌تواند منتج به نتیجه شود و به‌نوعی این فعالیت‌ها ابتر می‌مانند، بهتر است که بر اساس آنچه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفته‌اند جبهه تشکیل شود تا مثلاً در انتخابات افراد با نظرات متفاوت گرد هم جمع شوند و منشأ اثر خیر در جامعه شوند»

منبع: مشرق

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار