سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42412
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » هزینه ماهیانه خانوار ۴ نفره کارگری +جدول
Print This Post

هزینه ماهیانه یک خانوار ۴ نفره کارگری طبق جدیدترین محاسبات صورت گرفته با فرض خرید از مراکز دولتی حدود ۲٫۹ میلیون تومان و با قیمت آزاد به ۳٫۳ میلیون تومان رسید که تنها ۷۸۵ هزارتومان آن سهم خوراک و ۱٫۱ میلیون نیز سهم مسکن است.

به گزارش سلام دلفان، با قرار گرفتن در ماه های پایانی سال و همزمان با برنامه ریزی برای آغاز برگزاری نشست‌های شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۴ کارگران و مشمولان قانون کار، گروه‌های کارگری محاسبات جدیدی را درباره هزینه معیشت خانوار ۴ نفره انجام داده اند.

بر پایه این گزارش، در محاسبات انجام شده سهم ۱۸ قلم کالای اساسی در سبد هزینه های خانوار که تماما مربوط به بخش خوراک و مواد غذایی است محاسبه شده که رقم ۷۸۵ هزار و ۳۷۴ تومان را برای یک خانوار ۴ نفره در ماه نشان می دهد.

حسین حبیبی با بیان اینکه براساس محاسبات صورت گرفته هزینه های ماهیانه مربوط به گوشت قرمز، روغن نباتی، شیر، میوه و تخم مرغ برای یک خانوار ۴ نفره ۴۵۷ هزارتومان می شود، گفت: این اقلام، بیشترین سهم را در بخش خوراک خانواده به خود اختصاص می دهند.

دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر اینکه قیمت ها بر اساس نرخ های میادین مبوه و تره بار و تعاونی محاسبه شده است اظهارداشت: ماکارونی، سیب زمینی، تخم مرغ و قند و شکر با ۳۸ هزار و  ۸۵۰ تومان؛ کمترین سهم را در سبد معیشت ماهیانه کارگران دارا هستند.

وی، هزینه ماهیانه گوشت قرمز برای یک خانوار ۴ نفره کارگری را طبق قیمت های میادین میوه و تره بار و تعاونی ها ۱۹۲ هزارتومان، هزینه تهیه روغن نباتی را ۸۸ هزار و ۸۰۰ تومان، هزینه مربوط به خرید شیر را ۴۳ هزار و ۲۰۰ تومان، میوه ۶۱ هزارتومان و هزینه خرید برنج را نیز ۷۲ هزارتومان اعلام کرد.

هزینه ماهیانه خانوار 4نفره کارگری +جدول

با وجود اینکه در جدول بالا، محاسبات تنها مربوط به ۱۸ قلم کالای مصرفی خانوار می شود که همگی در بخش خوراکی قرار می گیرد، کارگران در جدول دیگری سهم ۱۲ هزینه اصلی خانوارهای کارگری کشور را محاسبه و ارائه کرده اند.

براساس این جدول، هزینه یک خانوار ۴ نفره کارگری در آبان ماه ۹۳ طبق قیمت‌های دولتی مانند خرید از میادین میوه و تره بار و امثال آن، ۲ میلیون و ۸۶۸ هزار و ۲۴۴ تومان و هزینه کارگران بر اساس نرخ های آزاد بازار نیز ۳ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۶۸۸ تومان است.

این در حالی است که حداقل دستمزد سال جاری کارگران تنها ۶۰۹ هزار تومان است و وزیر کار نیز اخیرا متوسط دریافتی کارگران در سال جاری را یک میلیون تومان اعلام کرده است.

اخیرا نیز مرکز آمار ایران هزینه یک خانوار شهری کشور را یک میلیون و ۸۲۲ هزار تومان اعلام کرده است. مجموع محاسبات ارائه شده از سوی مراجع کارگری و همچنین مرکز آمار ایران نشان دهنده فاصله معنا دار دریافتی نیروی کار کشور با هزینه های واقعی است.

کارشناسان اقتصادی و بازار کار، یکی از دلایل پایین بودن بهره وری نیروی کار در ایران را مشکلات معیشتی و درآمدی کارگران می‌دانند. میزان دریافتی ماهیانه یک کارگر می تواند ارتباط مستقیمی با بهره‌وری وی در تولید داشته باشد.

هزینه ماهیانه خانوار 4نفره کارگری +جدول
 منبع: مشرق

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار