سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 4309
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » یادداشت » تاثیر آموزش برتوسعه اقتصاد شهری
Print This Post
با نگاهی به مفاهیم اقتصاد شهری می توان شهرهارا به عنوان مهم ترین مراکز اجتماعات بشری قلمداد کرد که اثرگذاری بسیاری   برعملکرد اقتصاد هر کشور دارند. امروزه  شهر به عنوان يك ...

با نگاهی به مفاهیم اقتصاد شهری می توان شهرهارا به عنوان مهم ترین مراکز اجتماعات بشری قلمداد کرد که اثرگذاری بسیاری   برعملکرد اقتصاد هر کشور دارند.

امروزه  شهر به عنوان یک چشم انداز ,  موجودی زنده ودارای هویتی است که حیاط ونشاطش در گرو توجه ,تفکر وکار بی وقفه است . مفهوم  شهر در کنار روند تغییرات شتابدار عرصه کنونی همانند سایر مفاهیم، معنایی تازه ونوینی پیداکرده است .ازهمین رو هر شهرمی بایست با اولویت بندی تقاضای منطقه ای وشرایط اقلیمی , افزون برخدمات دهی روزانه درجریان روند تغییرات وتحولات جدید قرار بگیرد.

بدون تردید آموزش به عنوان عامل مهم در انتقال و توسعه‌ی مهارت‌ها، یکی از محورهای اصلی رشد وتوسعه اقتصادشهری است. حتی برخی عقیده دارند که تکامل این بخش است که موجب تکامل سایر بخشها می گردد.

 درهمین راستا،آموزش شیوه های نوین خدمت رسانی گامی مؤثر در توسعه اقتصاد شهری و افزایش سرعت , کیفیت خدمات وارتقاء بهره وری  به شمار می آید.

 جایگاه شهرداری به عنوان یک نهاد محلی در مدیریت وسیاستگذاری شهری دارای اهمیت فراوانی است . بدون تردید ایفای نقش مناسب شهرداری در اقتصاد ومدیریت بهینه شهری نیازمند اهمیت دادن به مقوله آموزش  همه جانبه است. یکی از جنبه های مهم، ارائه آموزش  شیوه های نوین خدمت رسانی به کارکنان شهرداری است .

توسعه منابع انسانی و بکارگیری تکنولوژی های پیشرفته واستفاده از روشهای مدرن در قالب اتوماسیون ومکانیزاسیون، توسعه درآمدهای اقتصادی وصرفه جوئی در هزینه ها را به دنبال خواهد داشت .

یکی دیگر از مولفه های اقتصاد شهری وضعیت اقتصاد خانوارهاست که در چرخه فعالیتهای اقتصادی در کنار دولت وبنگاهها , دارای نقش بسیار مهمی است .درآمد وهزینه خانوارها وترکیب آن , مهمترین شاخص تعیین کننده وضعیت خانوارهای شهری است .

 درآمد خانوارهای شهری به در آمدهای پولی وغیر پولی تقسیم می گردد.وهزینه خانوار شهری  شامل هزینه های خوراکی و هزینه های غیر خوراکی شامل: پوشاک , مسکن , لوازم واثاث , بهداشت ودر مان , حمل ونقل وارتباطات , تفریحات , سرگرمی ها وخدمات فرهنگی , کالاها وخدمات متفرقه خانوار می باشد.

درآمد وهزینه خانوارها خود متاثراز رشد جمعیت است .دردهه های اخیر درصد جمعیت شهرنشینی به شدت رو به افزایش بوده است . به طور مثال در کشورمان آمار ها نشان می دهد درصد جمعیت شهرنشینی دراوایل دهه پنجاه حدود ۳۰ درصد بوده است که این میزان به حدود ۷۰ درصد در حال حاضر رسیده است و پیش بینی ها نشان می دهد در ده سال آینده به حدود ۷۸ درصد خواهد رسید.گسترش بیکاری وحاشیه نشینی در شهرها ،آلودگی محیط زیست ، فقر وفساد شهری ومساله مسکن تنها برخی از پیامدهای منفی شهر نشینی می باشد.به وجود آمدن اینگونه مسایل در کنار چگونگی تخصیص بهینه فضای شهری باعث شکل گیری مفهوم اقتصاد شهری شده است.

پیداست که مدیریت شهری جهت تأمین‌ هزینه‌های‌ زندگی‌ خانوارها‌ نقش اساسی دارد.یکی از مواردی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد ایجاد انگیزه  و ارائه آموزش جهت مشارکت در فعالیتهای اقتصادی شهرداریها است که گام موثری در توسعه اقتصادی شهروندان محسوب می گردد .

از طرفی دیگر شهرداریها دارای امکانات ومنابعی برای آموزش شهروندا ن است که این مقوله خود می تواند منجر به ایجاد منابع درآمدزایی برای خانوارها گردد. به طور کلی علم اقتصاد به دنبال دستیابی به بهترین راه ها برای استفاده مطلوب از منابع محدود است از اینرو یکی از راهکارهای مناسب جهت ارتقاء درآمد خانوارها بکارگیری منابع وظرفیت های خاموش شهرداریها در آموزش مهارتهای موردنیاز شهروندان ا ست.که درادامه  به مواردی از این مهارتهای موردنیاز اشاره می گردد:

با توجه به تقاضای بالای  مهارتهای عمومی در بازار کار مهم ترین رویکرد، ارتقاء مهارتهای عمومی افراد خانواده ها است . کارفرمایان از طریق استخدام، کارکنانی را که دارای انواعی از مهارت‌ها، ویژگی‌های فردی و همچنین قابلیت‌های فنی هستند،جذب می نمایند.

 در این زمینه، ترویج کارآفرینی و همین طور خود‌اشتغالی، افراد جامعه را به انتخاب مسیر شغلی مورد نظر خود می‌کشاند. به عنوان مثال آموزش کسب وکار خانگی و صنایع دستی خانگی برای زنان  باعث می گردد آنها امکان اشتغال به کارهای تخصصی را پیدا کنند.

آموزش خانواده هاجهت کارآفرینی فرزندان نیز نقش مضاعفی دارد با این حال، شواهدی از مطالعات تجربی نشان می‌دهد که بیشتر کارآفرینان  کسب و کارشان را بدون حمایت و پشتیبانی خانواده راه‌اندازی نمی‌کنند. مطالعه در زمینهء کسب و کارهای خانوادگی نشان می‌دهد که بر خلاف۵۰ سال پیش احتمال کم‌تری وجود دارد که نسل کنونی کسب و کار پدرشان را به عنوان وظیفه  ادامه دهند.

یکی دیگر از زمینه هایی که علاوه بر افزایش منابع درآمد زایی می تواند باعث کاهش هزینه های خانوارهای شهری گردد، آموزش مهارتهای IT است .که در ادامه به مواردی از کاربرد آن اشاره می گردد:

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یکی از بستر‌های نوین به سرعت در حال تأثیر گذاری بر زندگی بشر است. از آن جمله تأثیر شدید فناوری اطلاعات بر اقتصاد است. از شگفت انگیزترین پدیده های دهه اخیر، می توان رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات و به ویژه اینترنت را نام برد؛ به نحوی که تمام عرصه های فعالیت اقتصادی را به تسخیر خود در آورده است. استفاده از فناوری اطلاعات در تجارت (تجارت الکترونیکی ) همچون سایر کاربردهای فناوری اطلاعات، موجب  کاستن از رفت وآمدهاوصرفه جویی در وقت وهزینه وضمنا یادگیری بهتر وآسانتر و افزایش کارایی خواهد شد. فروشندگان با هزینه های کمتر و سود بیشتر مواجه شده و مصرف کنندگان نیز با برخورداری از اطلاعات بیشتر، امکان انتخاب بهتر و خرید ارزانتر را تجربه می کنند.

واژه اقتصاد دیجیتال گویای یک تحول اقتصادی است، تحولی که در کلیه مؤلفه‌های اقتصاد همچون محصولات، مصرف‌کنندگان، فروشندگان، واسطه‌ها، خدمات پشتیبانی، بازار و فرآیندهای آن مؤثر خواهد بود.بسیاری از محصولات و خدمات بصورت دیجیتالی عرضه خواهد شد بعنوان مثال میتوان به محصولات ذیل اشاره کرد:

 الف) محصولات اطلاعاتی و سرگرمیها همچون: کتابها، روزنامه‌ها، کوپن‌ها، مقالات تحقیقاتی، اطلاعات تصویری همچون عکس‌ها، نقشه‌ها و تقویم‌ها، اطلاعات صوتی همچون نوارهای موسیقی و سخنرانیها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ونرم افزارهای سرگرمی

ب) سمبلها، بلیط‌ها و رزروها در خصوص هتلها، کنسرتها، وقایع ورزشی، خطوط هوایی و حمل و نقل‌، دستورات مالی مثل چکها، کارتها و اسناد اعتباری

ج) خدمات و پیغامهای الکترونیکی مثل خدمات الکترونیکی شهرداری ،نامه‌ها، تماسهای تلفنی و دورنگار، سفارش، انعقاد قرارداد، حراجها، آموزش از راه دور و پزشکی از راه دور.

بنابراین آموزش شهروندان نه تنها یک وظیفه اجتماعی ، بلکه وظیفه اقتصادی شهرداری ها است

  1. خیلی استفاده کردیم ممنون

  2. مرتضی نمازی می‌گه:

    با تشکر به عرض می رسانم که آموزش باید در همه جنبه های شهری صورت پذیرد به عنوان مثال اگر عموم نسبت به مسائل ترافیکی آموزش صحیح ببیننددیگرنیازی به انجام هزینه برای ایجاد سرعت گیر نمی باشد.

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار