سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45439
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » وظایف منتظران/ یک منتظر باید ظلم ستیز باشد
Print This Post
جمعه های انتظار(2)/ بسته آدینه سلام دلفان برای امام زمان (عج)؛

ما اگر شیعه و منتظر امام زمان عج هستیم باید تحت فرمان رهبر عزیزمان ظلم ستیز باشیم و از هر گونه ذلتی در برابر کشورهای کفر سر باز بزنیم.

کجایی دلبرم صبرم سر آمد/
ببین از سینه ام قلبم در آمد//

خدایا کی شود روزی بگویند/
که مهدی با سپاه و لشگر آمد//

هفته گذشته در مورد ضرورت طرح مباحث مهدویت مطالبی رو عرض کردم و در آخر عرض کردم که از هفته ی آینده در مورد وظایف منتظران ظهور صحبت خواهیم کرد. چرا که در راستای جهانی کردن فرهنگ مهدویت باید اول خود را مهدوی کنیم و مهدوی شدن فقط در زیر سایه انجام وظایف منتظران ظهور محقق میگردد.
در مورد وظایف منتظران ظهور وظایفی هستند که در ابتدا باید در مورد آنها بحث شود مثل دعا برای ظهور و دوری از گناه و…ولی اکنون به مناسبت دهه مبارکه فجر در مورد این وظیفه صحبت میکنیم که یک منتظر باید ظلم ستیز باشد.
آری یکی از وظایف منتظران ظهور در زمان غیبت امام زمان عج قد علم کردن در برابر ظالمان و گردنکشان است.دقیقا کاری که پیر عشق و عرفان امام خمینی رحمت الله علیه انجام داد و دست در دست مردم و علماء در برابر ظالمان ایستادگی کردند و دست ظالم را از این کشور بریدند.و حکومتی اسلامی را تشکیل دادند که ظالم ستیز و یاور مظلومان باشد و احکام و حدود اسلامی را اجرا کنند.
شبهه:برخی بر این باورند که در روایات متعددی هر گونه تشکیل حکومت و ایستادگی در برابر ظالمان قبل از قیام امام زمان عج مورد نهی و مردود و کسی حق تشکیل حکومت را ندارد.
جواب:این است که اولا”اکثریت این روایات سند درستی ندارند و لذا در مکتب تشیع پذیرفته شده نیستند.دوما”برخی از روایات هم که سند درستی دارند دلالتی بر رد کردن تمام ظلم ستیزی ها و قیام ها و تشکیل حکومتها ندارند بلکه برخی حکومتها را رد میکنند مثلا یکی از خلفای عباسی خود را مهدی لقب داده بود و مدعی مهدویت و ایجاد حکومت بزرگ آخر الزمان به دست سلسله ی عباسیها بود که امام صادق علیه السلام محکم در برابرش ایستاد و فرمود؛نه تو مهدی موعود هستی و نه الان زمان قیام حکومت آخر الزمان است.با توجه به این نکته روایت حکومتهایی که هدفشون ادعای مهدویت بوده است و خواسته اند حکومت آخر الزمان تشکیل بدهند مردود هستند.
ولی ایجاد حکومتی عادل و ظلم ستیز که در راستای مبارزه با ظالمان و گردنکشان باشد و کاملا بر موازین شرعی و بدون ادعای مهدویت باشد هیچ اشکالی که ندارد هیچ بلکه از وظایف مهم منتظران ظهور امام زمان عج به شمار میرود.
نکته ای مهم؛نکته مهمی که وجود دارد این است که اسلام طبق معارف اسلامی و آیات و احادیث همیشه به ایستادگی در برابر ظالمان دستور داده و دعوت کرده است.و عقل هر عاقلی هم فطرتا دستور به دفع ظلم و ایستادگی در برابر ظالم میدهد.حال چگونه میشود که روایات از طرفی امر به ظلم ستیزی کنند و از طرفی دیگر هم هر نوع دفاع از خود و ظلم ستیزی ای را مورد نهی قرار بدهند؟اصلا هیچگاه احکام اسلام بر خلاف ضروریات عقلی صادر نمیشود بلکه ظلم ذاتا قبح و زشتی عقلی دارد لذا روایات امر به پذیرش چیزی زشت و قبیح نمیکنند و الا برای خودشان نقص به شمار میرود. چگونه ممکن است روایات انسانها را از تشکیل حکومتی قدرتمند و مستقل برای دفع ظلم گردنکشان و متجاوزان نهی کنند و انسانها هیچ قدرتی در برابر دشمن نداشته باشند و نتوانند در برابر تجاوز دشمن به مال و جان و ناموس خودشان کاری انجام دهند؟ آیا به راستی صدور چنین حرفی از امام معصوم ممکن است؟!
جواب قطعا منفی است بلکه عقل هر عاقلی فطرتا و به دور از هر گونه گرایش دینی و مذهبی و نیز شرع و عرف همه تشکیل حکومت را برای دفع ظلم ظالمان می پسندد و از آن هم حمایت میکند.
و این کاری بود که امام خمینی رحمت الله علیه و یارانش به عنوان وظیفه ای مهم از وظایف بزرگ منتظران ظهور انجام دادند.و هم اکنون هم پرچم این وظیفه مهم از منتظران ظهور در دستان با کفایت امام خامنه ای(حفظه الله الی قیام القائم)قرار دارد و ما هم اگر شیعه و منتظر امام زمان عج هستیم باید تحت فرمان رهبر عزیزمان ظلم ستیز باشیم و از هر گونه ذلتی در برابر کشورهای کفر سر باز بزنیم.

(چند بیت غزل درد دل عاشقانه با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)

آه کز عشق تو بی تابم و بی حوصله ام/
همچو یک خانه به روی گسل زلزله ام//

من که مجنون توام نام تو هر دم به لبم/
لیک خواهی تو مرا؟ گیج همین مسأله ام//

طاقتم رفته دگر آه از این درد فراق/
دلخور از این همه دوری و از این فاصله ام//

گرچه دوری ز تو تقصیر خودم بود ولی/
همچو دیگی ز غمت اه که در غلغله ام//

دست رد بر دل من باز نزن جان خودت/
در دلم هست عزیزم ز تو صدها گله ام//

علی گلی حسین آبادی”غمکده

 1. نویسنده دیدگاه: منتظر
  بهمن ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۴۶

  سلام بر شما.ممنون از زحمات شما و مطالب زیبایی که میگذارید.انصافا هم مطلب هم شعرها جالب و قشنگ و خواندنی بودند.دست حاج آقا گلی درد نکنه برا مطلب و شعر خوبشون.اجرتون با امام عصر (عج.)

 2. نویسنده دیدگاه: داریوش علی زاده،( فرهنگی )
  بهمن ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۳۳

  منتظران واقعى، وضعيت فكرى، روحى و عملى خود را به گونه‏اى سامان مى‏بخشند كه سنخيت كاملى با امام زمان(عج) داشته باشد. به طور كلى هر انسانى داراى سه مرتبه وجودى (افكار، صفات و اعمال) است و هيچ انسانى از اين قاعده مستثنا نيست. اگر كسى بخواهد به انسان ديگرى نزديك شود، چاره‏ اى ندارد جز اينكه بكوشد نوع اعتقاد، باورها، صفات و رفتار خود را به ايشان نزديك سازد تا از اين طريق شيعه و پيرو واقعى او باشند،با ولایت تا شهادت سلام بر منتظر واقعی.

  • نویسنده دیدگاه: غمکده
   بهمن ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۸:۲۴

   سلام علی من اتبع الهدی
   احسنت بر شما هم سنخ شدن با امام زمان عج در افکار و صفات و اعمال تا حد ممکن،در گرو انجام وظایف منتظر واقعی است که به بخشهای شخصی و خانوادگی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اعتقادی و…تقسیم میشه.
   در این صورت یک منتظر واقعی خواهیم بود.
   التماس دعای فرج.
   اللهم عجل لولیک الفرج بحق سیدتنا زینب سلام الله علیها

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار