سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46871
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آزاد‌سازی قلب عراق با فرماندهی سردار سلیمانی
Print This Post

عراقی‌ها در بزرگ‌ترین عملیات نظامی این کشور علیه داعش روز گذشته با همکاری ارتش و نیروهای مقاومت مردمی از شیعه، سنی و کرد پیشروی از ۳جبهه را برای پاکسازی تکریت و آزادی کامل این شهر آغاز کردند.

به گزارش سلام دلفان، این عملیات گسترده و مهم باعث شده تا عراقی‌ها در میدان جنگ و سیاست اختلاف‌ها را کنار بگذارند و در مقابل داعش متحد شوند. عملیات آزادی تکریت در حالی کلید خورده که در صحنه سیاسی هم ائتلاف سنی‌ها در پارلمان عراق اعلام کرده که به تحریم جلسات پارلمان عراق پایان داده است.

دیروز در حالی که پادشاه اردن در مصاحبه‌ای جنگ با داعش را جنگ جهانی سوم و جنگ همه خواند،عملیات بزرگ آزادسازی استان صلاح الدین آغاز شد. حدود ۳۰هزار نیروی عراقی در عملیات بازپس‌‌گیری کامل تکریت با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش عراق به‌عنوان بخشی از عملیات آزادی کامل استان صلاح‌الدین حضور دارند.

در این عملیات که با نظارت مستقیم حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق از شهر سامرا آغاز شده علاوه بر ۱۳هزار نیروی ارتش عراق ۱۵هزار نفر از نیروهای مقاومت مردمی به همراه نیروهای پیشمرگه کرد و قبایل سنی حضور دارند. در این عملیات خبری از حملات ائتلاف خارجی نیست و عملیات هوایی برای پشتیبانی از نیروهای زمینی هم توسط جنگنده‌های عراقی و پهپادها صورت می‌گیرد. همچنین سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران برای نظارت و مشورت به فرماندهان میدانی عراق به تکریت رفته است. روزنامه المستقبل لبنان گزارش داده که عملیات تکریت از اتاق فرماندهی نظامی از سامراء هدایت می‌شود.

به گزارش این روزنامه سردار قاسم سلیمانی، هادی العامری فرمانده نیروهای «بدر» و «قیس الخزعلی» فرمانده عصائب اهل الحق و ابومهدی فرمانده گردان‌های حزب‌الله عراق این اتاق عملیات را رهبری می‌کنند.
تکریت، زادگاه صدام، مرکز اســـــتان صلاح الدین در ۱۵۰کیلومتری شمال بغداد است و دومین شهر مهمی به‌حساب می‌آید که نیروهای داعش در تابستان گذشته در میان اختلاف‌ها در عراق به اشغال خود درآوردند.

حیدرالعبادی با حضور در سامرا با فرماندهان و نیروهای نظامی حاضر در این عملیات دیدار و اعلام کرد که این عملیات برای آزادی کامل استان صلاح‌الدین است. العبادی روز گذشته در پیامی گفت: امروز با کمک خدا عملیات مهمی را برای آزادسازی استان صلاح الدین شامل سامرا، ضلولیه، بلد، دجیل، العلـــم، الدور و تکریت از نیروهای داعش آغاز مـــی‌کنیم. نخســت‌وزیر عراق همچنین از شــــبه نظامیان برخی قبایل سنی خواسته که دست از حمایت داعش بکشند و آخرین فرصت را برای عفو آنها اعلام کرده است. قرار بود عملیات آزادی تکریت زودتر از اینها آغاز شود اما مقام‌های عراق تصمیم گرفتند فرصت بیشتری برای امکان خروج ساکنان این منطقه فراهم کنند.

۲هزار چادر در مناطق امن استان صلاح الدین برای پناه‌دادن به آوارگان درنظر گرفته شده است. برخی منابع دولتی گزارش داده‌اند که نیروهای گروه‌ تروریستی داعش با ترس از این حمله، گروهی از ساکنان را برای استفاده به‌عنوان سپر انسانی به اسارت گرفته‌اند. برخی منابع غیررسمی روز گذشته از پیشروی نیروهای عراق به داخل شهر تکریت و تصرف ۵۰درصد این شهر خبر داده‌اند. منابع ارتش عراق تا لحظه تنظیم خبر تأکید کرده‌اند که نیروهای این کشور تنها ۵کیلومتر تا مرکز شهر تکریت فاصله دارند و با محاصره کامل این شهر پیشروی آنها ادامه پیدا می‌کند.

نیروهای ارتش و مقاومت مردمی عراق عملیات خود را از ۳جبهه شمال و غرب و جنوب تکریت آغاز کردند. روز گذشته منابع عراقی از آزادی آکادمی پلیس صلاح‌الدین در ۲کیلومتری جنوب تکریت خبر دادند. روز گذشته همچنین نیروهای عراق با پیشروی‌های خود در استان صلاح‌الدین وارد شهر قادسیه در شمال تکریت شدند. آزادی تکریت مهم‌ترین اقدام به‌عنوان مقدمه عملیات آزادی موصل به‌حساب می‌آید. نیروهای پیشمرگه کرد همچنان در حال پیشروی در اطراف موصل هستند. نیروهای نظامی عراق اعلام کرده‌اند که احتمالا در فصل بهار عملیات گسترده و مهم آزادی موصل را انجام خواهند داد.

روز گذشته همچنین نیروهای امنیتی و بسیج مردمی از شرق تکریت به سوی میدان‌های نفتی در نزدیکی منطقه «العلم» پیشروی خود را آغاز کردند. برخی گزارش‌ها نشان می‌‌دهد که نیروهای گروه تروریستی داعش به‌دنبال عملیات گسترده عراق در حال فرار و عقب نشینی به موصل هستند. نیروهای داعش ماه‌هاست که در تکریت مواضع خود را تقویت کرده‌اند و بدون شک عملیات آزادسازی این شهر آسان نخواهد بود. آزادی کامل استان صلاح الدین ضربه‌ای سخت به داعش خواهد بود. درصورت آزادی تکریت اما عملیات نظامی نیروهای عراقی از استان صلاح‌الدین به موصل در شمال استان ادامه پیدا خواهد کرد که حلقه پیروزی‌های عراق را تکمیل می‌کند.

عملیات آزادسازی تکریت با حضور سردار سلیمانی

روزنامه الشرق الاوسط دیروز در تحلیلی به قلم وفیق‌السامرایی نوشت: حضور و نقش کمکی ایران در جلوگیری از پیشروی داعش در ماه‌های گذشته بسیار برجسته‌تر و موثرتر از آنی است که به نظر می‌رسد و تا کنون تصور می‌شده‌است. این نویسنده به نقل از شاهدان عینی نوشته، مشاوران نظامی ایران در دفاع از بغداد و همچنین در عملیات آزادسازی دیالی نقش مهمی داشتند. اگر ایران و کمک‌هایش نبود، جلوگیری از پیشروی داعش ممکن نبود.

دیروز رسانه‌های خبری تصاویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران منتشر کردند و از حضور او در نقش نظارت و مشورت به فرماندهان میدانی عراق در عملیات آزادسازی تکریت خبر دادند. همچنین برخی رسانه‌ها گزارش دادند که سردار سلیمانی نقش مهمی در اتاق فرماندهی عملیات تکریت در شهر سامرا ایفا می‌‌کند.

 

منبع: همشهری

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار