سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 48546
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » شهید نواب صفوی در توصیف آیت الله کاظمی چه گفت؟
Print This Post
گفتگوی سلام دلفان با عبد خدایی؛از نزدیکان شهید نواب صفوی

دبیرکلّ جمعیت فداییان اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا جمله خاصی از زبان شهید نواب درخصوص آیت الله کاظمی در ذهن دارید یا خیر گفت: شهید نواب درباره ایشان گفت هم عالم است هم زاهد است هم عاقل است و هم مجاهد.

محمّدمهدی عبدخدایی در گفتگو با خبرنگار سیاسی «سلام دلفان» در خصوص رابطه شهید نواب صفوی با آیت الله شیخ فرج الله کاظمی گفت: مرحوم نواب بین سالهای 1326 تا 1327 به استان لرستان سفر می کند تا رؤسای طوایف لر را برای قیام علیه حکومت هماهنگ کند. در آن سفر به منزل مرحوم حاج شیخ فرج الله کاظمی می روند و ایشان موافقت می کنند تا با برخی از سران طوایف لر که تفنگچی هم داشتند رایزنی کند.
دبیرکل جمعیت فداییان اسلام با بیان اینکه شیخ فرج الله کاظمی همواره از شهید نواب صفوی و مبارزات انقلابی حمایت کرده اند، به ماجرای سقوط حکومت هژیر اشاره کرد و گفت: سال 1328 وقتی هژیر نخست وزیر می شود، مرحوم آیت الله کاشانی با او مخالفت می کند و مردم را جمع می کنند و جلوی مجلس تظاهرات می کنند که عده ای هم زخمی و کشته می شوند از جمله مرحوم خاقانی. آقای شیخ فرج الله کاظمی از لرستان آنان را حمایت می کند و پشتوانه خوبی برای آنان به حساب آمده.
وی ادامه داد: نواب صفوی دو سه مرتبه دیگر نیز به لرستان سفر می کند و از آنجا به شیراز می رود که در شیراز آیت الله سیّدنورالدین شیرازی او را حمایت کرده است. البته نواب موفق نمی شود هماهنگی های لازم را در لرستان، شیراز و مناطق دیگر ایجاد کند و نهایتاً مشغول مبارزات سیاسی می شود.
عبدخدایی با بیان اینکه شهید نواب صفوی همواره از مرحوم شیخ فرج الله کاظمی به نیکی یاد می کرد گفت: شهید نواب می گفت که ایشان پشتیبان همه مبارزات ضداستعماری در ایران بوده و توانسته هماهنگی خوبی در لرستان ایجاد کند و اغلب لرهایی هم که مخالف بوده اند، نسبت به او اظهار ارادت می کردند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا جمله خاصی از زبان شهید نواب درخصوص آیت الله کاظمی در ذهن دارید یا خیر گفت: شهید نواب درباره ایشان گفت هم عالم است هم زاهد است هم عاقل است و هم مجاهد.shenasname-93-12-15

 1. نویسنده دیدگاه: سید حسین
  اسفند ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۰۶

  سلام
  خیلی جالب بود این رو نشنیده بودم خداوند روح بزرگ این عالم ربانی را رحمت کند.
  من شنیدم که ایشان به امام خمینی هم نزدیک بودن و البته امام با ایشان به زبان لکی صحبت کردن(در حد شنیدن است همین)

 2. نویسنده دیدگاه: لرستانی
  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۵۶

  ایت الله کاظمی فخر اسلام وایران وبخصوص لرستان ودلفان بود روح این روحانی بمعنای واقعی کلمه روحانی شاد باد

 3. نویسنده دیدگاه: نور آبادی
  فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۳۱

  با سلام خواهشمند است بررسی کنید وتحقیق کنید که حضرت آیت الله المعظمی کاظمی موموندی فتوی اعدام انقلابی یکی از عوامل ومزدوران رزیم منحوس پهلوی راصادر میکند و ظاهرا آن شخص به درک واصل می شود چه کسی بوده است

 4. نویسنده دیدگاه: بهروز رشیدیانی
  خرداد ۲۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۷:۳۶

  البته قابل ذکر است که محمد مهدی عبد خدایی در سن 16 سالگی و به توصیه فداییان اسلام در اقدامی نا فرجام عامل ترور دکتر سید حسین فاطمی وزیر امور خارجه کابینه دکتر مصدق بود، همان فردی که شاه سابق را خائن به مملکت معرفی کرد، بعد از کودتا به علت اتخاذ همین مواضع تند علیه شاه و خاندان سلطنتی اعدام گردید، بعد از انقلاب به پاس گرامیداشت مبارزاتش خیابان وزارت کشور به نام وی مزین گردید.
  برای آشنایی بیشتر با فداییان اسلام و نقش و عملکرد آنها مطالعه کتاب ارزشمند ” کودتا ” اثر گرانسنگ یرواند آبراهامیان پیشنهاد میشود.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار