سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 48638
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نوروز فاطمی را چگونه برگزار کنیم؟
Print This Post

پافشاری بر موضوع فاطمیه، موضوعی است که نباید از آن غافل شد، لذا چه خوب است بیاموزیم که با حفظ شئون و نگاهداری رسوم به طور همزمان، نه تنها در پاسداری از گذشته خود موفق باشیم، که با برخی رعایت‌ها موجبات پیشرفت و ارتقای فرهنگی خود را فراهم کنیم.

به گزارش سلام دلفان، امسال نوروز با تمام شکوه هر ساله ‌ای که دارد با شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها تقارن پیدا کرده است. محبت به حجج الهی، شالوده اصلی تشیع محسوب می ‌شود. دوست داشتن خاندان
پیامبر (ص) و خوشحالی به سبب آن چیزی که آنها را خوشحال می‌کند و ناراحتی به دلیلی که آنها را ناراحت می‌کند، یکی از
بزرگ ترین شعایر دینی و مناسک اعتقادی شیعیان است. بزرگداشت محرم، فاطمیه، سالروز شهادت ائمه (ع) و همچنین شادی در اعیادی چون غدیر، سالروز میلاد آن حضرات و نیمه‌ شعبان نیز از همین قرار است. بنا بر همین است که شیعیان اولویت‌های خود را در چنین ایامی به مناسبت ‌های مذهبی اختصاص می دهند.در این میان فاطمیه یکی از مهم ‌ترین مقاطع و یک نقطه‌ عطف است. شاید یکی از دلایلی که وهابیت و سلفی‌ها تلاش می‌کنند موضوعیت فاطمیه (س) را مخدوش جلوه دهند همین است. آنان به دنبال اضمحلال تشیع هستند و برآنند تا با از بین بردن نشانه‌های واقعی و هویت تشیع و از بین بردن خطوطی که مرز شیعه و غیر آن را معلوم می کند موجودیت شیعه را حذف، و به دنبال آن بخش عظیمی از منابع انسانی و اقتصادی را به جانب خود انتقال دهند. همچنین جغرافیای شیعی خصوصاً ایران را در سیطره خود قرار دهند.بنابر آنچه گفته شد پافشاری بر موضوع فاطمیه، موضوعی است که نباید از آن غافل شد.
لذا چه خوب است بیاموزیم که با حفظ شئون و نگاهداری رسوم به طور همزمان، نه تنها در پاسداری از گذشته خود موفق باشیم، که با برخی رعایت‌ها موجبات پیشرفت و ارتقای فرهنگی خود را فراهم کنیم. ارتقایی که از تبعات آن، احترام به گذشته و انتقال مفاهیم نیکو به آینده خواهد بود.لذا شاید امسال، که با تقارن فاطمیه (س) و نوروز مواجه هستیم، ارائه برخی راهکارها در حفظ شئون فاطمیه در ایام نوروز، مؤثر باشد. در قالب این راهکارهای پیشنهادی برآنیم تا با حفظ موضوع نوروز، ایام فاطمیه (س) را به رسم قرون گذشته تکریم کرده، زنده نگاه داریم:

– امسال بیش از هر سال دیگری مادران را تکریم کنیم.
– سبزه‌ها را با روبان سیاه تزئین کنیم و یا ظروفی را به رنگ سیاه انتخاب کنیم.
– در سفره‌های هفت سین و یا میز پذیرایی، قاب کوچک و زیبایی که مزین به نام حضرت زهرا سلام الله علیهاست، قرار دهیم.
– در روز شهادت، از دید و بازدید پرهیز کنیم.
– پوشیدن پیراهن سیاه شکیل و یا حتی خاکستری همراه با سایر لباس های فاخر در شأن میهمانی (مثل کت و شلوار) .
– در دید و بازدیدها کلمه «تبریک» و «مبارک» را به عباراتی چون «سال خوبی داشته باشید»، تغییر دهیم.
– در دید و بازدیدها از آجیل استفاده نکنیم. کما اینکه در هیچ خانه‌ عزاداری (در همین دید و بازدیدهای نوروز)، به میهمانان آجیل تعارف نمی شود. می‌ توان میزهای میزبان را با همان میوه، مهیای پذیرایی از میهمان نمود.
– از قهقهه زدن و خنده های بلند در این ایام پرهیز کنیم.
– هنگامی که رادیو تلویزیون اقدام به پخش موسیقی های تند
می ‌کند، صدای آن را به احترام این ایام، کم و یا قطع کنیم.

منبع: روزنامه رسالت

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار