سلام دلفان
سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50577
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » چیزهایی که اجازه داریم بر آنها سجده کنیم
Print This Post

نمازگزار باید در هر رکعت از نمازهاى واجب و مستحب بعد از رکوع دو سجده کند؛ سجده بر زمین افضل از گیاه است؛ چنان که با فضلیت‌ترین زمینها تربت کربلا مى‌باشد.
 گروه دین مشرق- پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: هر کس یک مسئله شرعی از احادیث ما پیرامون حلال و حرام و مسائل دینی اش را بیاموزد خدای تعالی هزار گناه او را بیامرزد و شهری از طلا به وسعت دنیا برایش در بهشت بنا کند و به عدد هر مویی که در بدنش قرار دارد برایش حجّ مقبول می نویسد.(۱)

در همین راستا سلام دلفان در نظر دارد از امروز، احکام فقهی جمعی از مراجع تقلید در باب موضوعات مبتلا به مردم را منتشر کند.

بر چه چیزهایی سجده کنیم؟

«سجده» در ظاهر وقتی انجام می‌شود که شخص بر زمین بیفتد و همه‌ی اشیا و افراد دور و بر خود را از جلو چشمش دور کند. در باطن نیز حقیقت سجده حاصل نمی شود مگر با فاصله گرفتن قلب و روح و خواست از آنچه غیر خداست و روآوردن تمام به مقام عبودیت در مقابل خداوند، که در نهایت به مقام « فناء » منجر خواهد شد که برترین مقام کمالی برای انسان است.

نمازگزار باید در هر رکعت از نمازهاى واجب و مستحب بعد از رکوع دو سجده کند؛ سجده بر زمین افضل از گیاه است؛ چنان که با فضلیت‌ترین زمینها تربت کربلا مى‌باشد.

نظر مراجع تقلید عظام را در ادامه می خوانید:

امام خمینی (قدس سره الشریف)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۱۰۷۶- باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى که از زمین مى‏روید مانند چوب و برگ رخت‏سجده کرد و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى صحیح نیست و نیز سجده کردن بر چیزهاى معدنى مانند طلا و نقره و عقیق و فیروزه باطل است، اما سجده کردن بر سنگهاى معدنى مانند سنگ مرمر و سنگهاى سیاه اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۷۸- احتیاط واجب آن است که بر برگ درخت مو اگر تازه باشد سجده نکنند.

مسأله ۱۰۷۹- سجده بر چیزهایى که از زمین مى‏روید و خوراک حیوان است مثل علف و کاه صحیح است.

مسأله ۱۰۸۰- سجده بر گلهایى که خوراکى نیستند صحیح است ولى سجده بر دواهاى خوراکى که از زمین مى‏روید مانند گل بنفشه و گل گاو زبان صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۱- سجده بر گیاهى که خوردن آن در بعضى از شهرها معمول است و در شهرهاى دیگر معمول نیست و نیز سجده بر میوه نارس صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۲- سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است بلکه به گچ و آهک پخته و آجر و کوزه گلى و مانند آن هم مى‏شود سجده کرد.

مسأله ۱۰۸۳- اگر کاغذ را از چیزى که سجده بر آن صحیح است مثلا از کاه ساخته باشند مى‏شود بر آن سجده کرد و سجده بر کاغذى که از پنبه و مانند آن ساخته شده اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۸۴- براى سجده بهتر از هر چیز تربت‏ حضرت سیدالشهدا علیه السلام مى‏باشد، بعد از آن خاک، بعد از خاک سنگ، و بعد از سنگ گیاه است.

مسأله ۱۰۸۵- اگر چیزى که سجده بر آن صحیح است ندارد یا اگر دارد بواسطه سرما یا گرماى زیاد و مانند اینها نمى‏تواند بر آن سجده کند باید به لباسش اگر از کتان یا پنبه است‏سجده کند و اگر از چیز دیگر است بر همان چیز سجده کند و اگر آن هم نیست باید بر پشت دست و چنانچه آنهم ممکن نباشد به چیز معدنى مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

مسأله ۱۰۸۶- سجده بر گل و خاک سستى که پیشانى روى آن آرام نمى‏گیرد اگر بعد ازآن که مقدارى فرو رفت آرام بگیرد اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۸۷- اگر در سجده اول مهر به پیشانى بچسبد و بدون اینکه مهر را بردارد دوباره به سجده برود اشکال دارد، بلکه نماز باطل است و باید اعاده کند.

مسأله ۱۰۸۸- اگر در بین نماز چیزى که بر آن سجده مى‏کند گم شود و چیزى که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد چنانچه وقت وسعت دارد باید نماز را بشکند و اگر وقت تنگ است باید به لباسش اگر از پنبه یا کتان است‏سجده کند و اگر ازچیز دیگرى است بر همان چیز و اگر آنهم ممکن نیست بر پشت دست و اگر آن هم نمى‏شود به چیز معدنى مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

مسأله ۱۰۸۹- هرگاه در حال سجده بفهمد پیشانى را بر چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است اگر ممکن باشد باید پیشانى را از روى آن به روى چیزى که سجده بر آن صحیح است بکشد و اگر وقت تنگ است به دستورى که در مساله پیش گفته شد عمل کند.

مسأله ۱۰۹۰- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانى را روى چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۹۱- سجده کردن براى غیر خداوند متعال حرام میباشد و بعضى از مردم عوام که مقابل قبر امامان علیهم السلام پیشانى را به زمین مى‏گذارند اگر براى شکر خداوند متعال باشد اشکال ندارد و گرنه حرام است.

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

س  ۴۸۹ – سجده و تیمم بر سیمان و موزائیک چه حکمى دارد؟

ج: سجده و تیمم بر آن دو اشکال ندارد. اگرچه احوط ترک تیمم بر سیمان و موزائیک است.

س ۴۹۰ – آیا گذاشتن دستها هنگام نماز بر موزائیکى که داراى سوراخهاى ریزى است، اشکال دارد؟

ج: اشکال ندارد.

س ۴۹۱ – آیا سجده بر مهر که سیاه و چرک شده، به‌طورى که لایه‏اى از چرک روى آن را پوشانده و مانع چسبیدن پیشانى روى مهر است، اشکال دارد؟

ج: اگر چرک روى مهر به مقدارى باشد که حائل بین پیشانى و مهر شود، سجده و نماز باطل است.

س ۴۹۵ – سجده بر سنگفرش مرمر مشاهد مشرفه چه حکمى دارد؟

ج: سجده بر سنگ مرمر اشکال ندارد.

س ۴۹۶ – آیا جایز است هنگام سجده علاوه بر انگشت بزرگ پا، بعضى از انگشتان دیگر آن را هم بر زمین بگذاریم؟

ج: اشکال ندارد.

س ۴۹۷ – امروزه مهرى براى نماز ساخته شده که با شمارش رکعت‏ها و سجده‏هاى نمازگزار باعث مى‏شود تا حدى شک او برطرف گردد. با توجه به این که هنگام گذاشتن پیشانى روى آن، مهر به خاطر دستگاه فلزى که زیر آن نصب شده است، به سمت پائین حرکت مى‏کند، آیا با این توصیف سجده بر آن صحیح است؟ امیدواریم نظر شریف خود را بیان فرمایید.

ج: اگر محل گذاشتن پیشانى از چیزهایى باشد که سجده بر آن صحیح است و پس از گذاشتن پیشانى ثابت و بى‌حرکت بماند، سجده بر روى آن اشکال ندارد.

آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۱۰۸۵- سجده باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى و پوشاکى که از زمین مى روید ـ مانند چوب و برگ درخت ـ باشد و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى، مانند گندم و جو و پنبه، و چیزهایى که زمین و روییدنى از زمین بر آنها صدق نمى کند، مانند طلا و نقره و قیر و زفت و امثال اینها صحیح نیست، و همچنین است بنابر احتیاط واجب سجده بر سنگهاى گرانبها مانند زمرّد و فیروزه.

مسأله ۱۰۸۶- سجده بر برگ مَوْ تا وقتى که معمولا خوردنى است جایز نیست.

مسأله ۱۰۸۷- سجده بر چیزهایى که از زمین مى روید و خوراک حیوان است، مثل علف و کاه صحیح است.

مسأله ۱۰۸۸- سجده بر گُلهایى که خوراکى نیستند صحیح است، و امّا دواهاى خوراکى که از زمین مى روید چنانچه خود آنها خوردنى باشد سجده بر آنها صحیح نیست، و بنابر احتیاط مستحبّ بر دواهایى که مى جوشانند یا دَمْ مى کنند و از آب آنها استفاده مى کنند، سجده نکند.

مسأله ۱۰۸۹- سجده بر گیاهى که خوردن آن در بعضى از جاها معمول است و در جاهاى دیگر معمول نیست، و نیز سجده بر میوه نارس صحیح نیست.

مسأله ۱۰۹۰- سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است، و احتیاط مستحبّ آن است که در حال اختیار به گچ و آهک پخته و آجر و کوزه گلى و مانند اینها سجده نکند.

مسأله ۱۰۹۱- اگر کاغذ را از چیزى که سجده بر آن صحیح است ـ مثلا از کاه ـ ساخته باشند، مى شود بر آن سجده کرد، ولى سجده بر کاغذى که از پنبه و مانند آن ساخته شده باشد محلّ اشکال است.

مسأله ۱۰۹۲- براى سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سید الشهداء (علیه السلام) مى باشد، بعد از آن خاک، بعد از خاک سنگ و بعد از سنگ گیاه است.

مسأله ۱۰۹۳- اگر چیزى که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرماى زیاد و مانند اینها نمى تواند بر آن سجده کند، باید به لباسش سجده کند به شرط آن که از حریر و ابریشم نباشد، و احوط این است که لباسى که از پنبه و کتان است بر غیر آن مانند لباسى که از پشم و کرک است مقدّم بدارد.

و اگر لباس میسر نشد ـ بنابر احتیاط واجب ـ بر فیروزه و عقیق و امثال اینها و بر کاغذى که از پنبه ساخته اند سجده کند، و اگر آن هم فراهم نشد، بر کاغذى که از ابریشم و حریر ساخته اند سجده کند، و اگر آن هم میسّر نشد، بر هر چیز دیگرى که در حال اختیار سجده بر آن جایز نیست سجده نماید، ولى احتیاط مستحبّ آن است که تا سجده بر پشت دست ممکن است، بر غیر آن از چیزهایى که سجده بر آنها جایز نیست سجده نکند، و اگر پشت دست هم میسّر نشد، تا پنبه و کتان و قیر و زفت فراهم مى شود، بر چیز دیگر سجده نکند.

مسأله ۱۰۹۴- سجده بر گل و خاک سستى که پیشانى روى آن آرام نمى گیرد باطل است.

مسأله ۱۰۹۵- اگر در سجده اوّل مهر به پیشانى بچسبد، باید براى سجده دوّم مهر را بر دارد.

مسأله ۱۰۹۶- اگر در بین نماز چیزى که بر آن سجده مى کند گم شود، و چیزى که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد، چنانچه وقتوسعت دارد بایدنماز را بشکند، و اگر وقت تنگ است باید به ترتیبى که در مسأله«۱۰۹۳» گذشت، عمل نماید.

مسأله ۱۰۹۷- هرگاه در حال سجده بفهمد پیشانى را بر چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است، چنانچه وقت نماز وسعت دارد و ممکن است بر چیزى که سجده بر آن صحیح است سجده نماید پیشانى را از روى آن بر داشته و بر چیزى که سجده بر آن صحیح است سجده نماید، و بنابر احتیاط واجب دو سجده سهو به جا آورد، و اگر ممکن نیست نماز را از سر گیرد، و چنانچه وقت تنگ است به ترتیبى که در مسأله «۱۰۹۳» گذشت عمل نماید.

مسأله ۱۰۹۸- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانى را روى چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است، باید بر چیزى که سجده بر آن صحیح است سجده نماید، و بنابر احتیاط واجب دو سجده سهو به جا آورد، و اگر این کار در دو سجده از یک رکعت اتّفاق افتاد نمازش باطل است.

مسأله ۱۰۹۹- سجده کردن براى غیر خداوند متعال حرام مى باشد، و بعضى از مردم که مقابل قبر امامان (علیهم السلام) پیشانى را بر زمین مى گذارند، اگر براى شکر خداوند متعال باشد اشکال ندارد، وگرنه حرام است.

 آیت الله صافی گلپایگانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۱۰۸۵- باید بر زمین و چیزهای غیر خوراکی که از زمین می‎روید، مانند چوب و برگ درخت سجده کرد و سجده بر چیزهای خوراکی و پوشاکی و معدنی مانند عقیق صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۶- احتیاط واجب آن است که بر برگ مو سجده نکنند.

مسأله ۱۰۸۷- سجده بر چیزهایی که از زمین می‎روید، و خوراک حیوان است مثل علف و کاه صحیح است.

مسأله ۱۰۸۸- سجده بر گل‎هایی که خوراکی نیستند، صحیح است، ولی سجده بر دواهای خوراکی که از زمین می‎روید، مانند گل بنفشه و گل گاو زبان صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۹- سجده بر گیاهی که خوردن آن در بعضی از شهرها معمول است و در شهرهای دیگر معمول نیست، و نیز سجده بر میوه نارس اگر چه مأکول نباشد صحیح نیست.

مسأله ۱۰۹۰- سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است. و جواز سجده در حال اختیار به گچ و آهک پخته و آجر و کوزه گلی و مانند آن مورد تأمل است.

مسأله ۱۰۹۱- اگر کاغذ را از چیزهایی که سجده بر آن صحیح است مثلاً از کاه ساخته باشند، می‎شود بر آن سجده کرد. ولی سجده بر کاغذی که از پنبه و مانند آن ساخته شده، اشکال دارد و نیز سجده کردن بر کاغذی که انسان نمی‎داند از چیزی که سجده بر آن صحیح است، ساخته شده یا از چیزی که سجده بر آن صحیح نیست، اشکال دارد.

مسأله ۱۰۹۲- برای سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سید الشهداء علیه‌السلام می‎باشد، بعد از آن خاک، بعد از خاک، سنگ و بعد از سنگ، گیاه است.

مسأله ۱۰۹۳- اگر چیزی که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرمای زیاد و مانند اینها نمی‎تواند بر آن سجده کند، باید به لباسش سجده کند. و اگر بر آن هم نشود، باید بر پشت دست یا چیز معدنی مانند انگشتر عقیق سجده نماید ولی احتیاط لازم آن است که تا سجده بر پشت دست ممکن است، بر چیز معدنی سجده نکند.

مسأله ۱۰۹۴- سجده بر گل و خاک سستی که پیشانی روی آن آرام نمی‎گیرد، باطل است.

مسأله ۱۰۹۵- اگر در سجده اول مهر به پیشانی بچسبد، و بدون این که مهر را بردارد، به سجده رود اشکال دارد، بلکه باید مهر را از پیشانی بردارد، و بعد به سجده رود.

مسأله ۱۰۹۶- اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می‎کند، گم شود و چیز دیگری که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد، چنان چه وقت وسعت دارد باید نماز را رها کند، و اگر وقت تنگ است، باید به ترتیبی که در مسأله ۱۰۹۳ گفته شد عمل نماید.

مسأله ۱۰۹۷- هر گاه در حال سجده بفهمد پیشانی را بر چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اگر ممکن باشد باید پیشانی را از روی آن به روی چیزی که سجده بر آن صحیح است بکشد، و اگر ممکن نباشد، چنان چه وقت نماز وسعت دارد باید نماز را رها کند. و اگر وقت تنگ است به ترتیبی که در مسأله ۱۰۹۳ گفته شد، عمل نماید.

مسأله ۱۰۹۸- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانی را روی چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۹۹- سجده کردن برای غیر خداوند متعال حرام می‎باشد. و بعضی از مردم که مقابل قبر ائمه: پیشانی را به زمین می‎گذارند، اگر برای شکر خداوند متعال باشد اشکال ندارد، و گرنه حرام است.

آیت الله سبحانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۸۸۵- باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى که از زمین مى روید، مانند چوب و برگ درخت سجده کرد و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى صحیح نیست و نیز سجده کردن بر چیزهاى معدنى مانند طلا و نقره و عقیق و فیروزه باطل است اما سجده کردن بر سنگ هاى معدنى مانند سنگ مرمر و سنگ هاى سیاه اشکال ندارد.

مسأله ۸۸۶- احتیاط واجب آن است که بر برگ درخت مو اگر تازه باشد سجده نکنند.

مسأله ۸۸۷- سجده بر چیزهایى که از زمین مى روید و خوراک حیوان است مثل علف و کاه صحیح است.

مسأله ۸۸۸- اگر چیزى که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرماى زیاد و مانند اینها نمى تواند بر آن سجده کند; باید به لباسش اگر از کتان یا پنبه است، سجده کند و اگر از چیز دیگر است (مثلا از پشم است) بر همان چیز و یا فرش سجده کند و اگر آن هم نیست بر اشیاى معدنى مانند عقیق و فیروزه سجده کند و اگر آن هم نیست باید بر پشت دست سجده کند.

مسأله ۸۸۹- اگر در بین نماز چیزى که بر آن سجده مى کند گم شود و چیزى که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد چنانچه وقت وسعت دارد; باید نماز را تمام کند و دوباره بخواند و اگر وقت تنگ است، باید به ترتیبى که اکنون گفته شد عمل کند.

مسأله ۸۹۰- مهر یا چیزى که بر آن سجده مى کند باید پاک باشد ولى اگر مثلاً مهر را روى فرش نجس بگذارد، یا یک طرف مهر نجس باشد، و پیشانى را به طرف پاک آن بگذارد، اشکال ندارد.

آیت الله حسینی سیستانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله۱۰۶۲ـ باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى و پوشاکى که از زمین مى‏روید، مانند چوب و برگ درخت، سجده کرد. و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى مانند، گندم و جو و پنبه و آنچه که از اجزاء زمین شمرده نشود، مانند طلا و نقره و امثال اینها صحیح نیست، ولى قیر و زفت (که نوع پستى از قیر است) در موقع ناچارى بر چیزهاى دیگرى که سجود بر آنها صحیح نیست، مقدم مى‏باشند.

مسأله ۱۰۶۳ـ سجده کردن بر برگ درخت انگور در زمانى که لطیف است و خوردن آن معمول مى‏باشد، جایز نیست، و در غیر این صورت سجده کردن بر آن اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۶۴ـ سجده بر چیزهائى که از زمین مى‏روید و خوراک حیوان است مثل علف و کاه، صحیح است.

مسأله ۱۰۶۵ـ سجده بر گلهائى که خوراکى نیستند، صحیح است، بلکه سجده بر داروهاى خوراکى که از زمین مى‏روید و آن را دم کرده یا مى‏جوشانند و آبش را مى‏نوشند، مانند گل بنفشه و گل گاو زبان نیز صحیح است.

مسأله ۱۰۶۶ـ سجده بر گیاهى که خوردن آن در بعضى از شهرها معمول است و در شهرهاى دیگر معمول نیست، در صورتى که در آنجاها هم خوردنى محسوب شود، صحیح نیست. و نیز سجده بر میوه نارس ـ بنابر احتیاط ـ صحیح نیست.

مسأله ۱۰۶۷ـ سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است، بلکه سجده بر گچ و آهک پخته، و آجر و کوزه گلى نیز اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۶۸ـ اگر کاغذ نوشتن را از چیزى که سجده بر آن صحیح است ـ مانند چوب و کاه ـ ساخته باشند، مى‏شود بر آن سجده کرد. و همچنین اگر از پنبه یا کتان ساخته شده باشد. ولى اگر از حریر یا ابریشم و مانند اینها ساخته باشند، سجده بر آن صحیح نیست. و اما دستمال کاغذى فقط در صورتى مى‏توان بر آن سجده کرد که معلوم باشد از چیزى ساخته شده است که سجده به آن صحیح است.

مسأله ۱۰۶۹ـ براى سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سید الشهداء علیه‏السلام مى‏باشد، بعد از آن خاک، بعد از خاک سنگ، و بعد از سنگ گیاه است.

مسأله ۱۰۷۰ـ اگر چیزى که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد بواسطه سرما یا گرماى زیاد و مانند اینها نمى‏تواند بر آن سجده کند، سجده بر قیر و زفت مقدم بر سجده بر غیر آنهاست، ولى اگر سجده بر آنها ممکن نباشد باید بر لباسش یا هر چیز دیگر که در حال اختیار سجده بر آن جایز نیست، سجده نماید. ولى احتیاط مستحب آن است که تا سجده بر لباسش ممکن است، بر چیز دیگر سجده نکند.

مسأله ۱۰۷۱ـ سجده بر گل و خاک سستى که پیشانى روى آن آرام نمى‏گیرد، باطل است.

مسأله ۱۰۷۲ـ اگر در سجده اول، مهر به پیشانى بچسبد، باید براى سجده دوم مهر را بر دارد.

مسأله ۱۰۷۳ـ اگر در بین نماز چیزى که بر آن سجده مى‏کند گم شود و چیزى که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد، مى‏تواند به ترتیبى که در مسأله (۱۰۷۱) گفته شد عمل نماید، خواه وقت تنگ باشد یا آنکه وسعت داشته باشد که نماز را بشکند و آن را دوباره بخواند.

مسأله ۱۰۷۴ـ هر گاه در حال سجده بفهمد پیشانى را بر چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است، چنانچه پس از بجا آوردن ذکر واجب ملتفت شود مى‏تواند سر از سجده بر دارد و نمازش را ادامه دهد، و اگر قبل از بجا آوردن ذکر واجب ملتفت شود باید پیشانى خود را به چیزى که سجده بر آن صحیح است بکشد و ذکر واجب را انجام دهد، ولى اگر کشیدن پیشانى ممکن نباشد مى‏تواند ذکر واجب را در همان حال بجا آورد، و نمازش در هر دو صورت صحیح است.

مسأله ۱۰۷۵ـ اگر بعد از سجده بفهمد پیشانى را روى چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است، اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۷۶ـ سجده کردن براى غیر خداوند متعال حرام مى‏باشد، و بعضى از مردم عوام که مقابل قبر امامان علیهم‏السلام پیشانى را به زمین مى‏گذارند اگر براى شکر خداوند متعال باشد، اشکال ندارد، و گر نه مشکل است.

آیت الله العظمی بهجت(ره)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۲۱۷- باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى و پوشاکى که از زمین مى روید، سجده کرد و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى صحیح نیست.

منظور از خوراکى، چیزهایى است که خام یا پخته آن، عادتاً خورده مى شود. پس سجده بر گندم و جو و نخاله آنها که در ضمن خورده مى شود، صحیح نیست، ولى سجده بر پوست برنج و پوست خربزه و هندوانه و انار و حتى در حال اتّصال، مانعى ندارد.

و همچنین سجده بر گیاهان دارویى که اختصاص به مریض دارد و به هیچ وجه از آن در حال سلامت استفاده نمى شود، جایز است. و سجده بر تنباکو و مانند آن، که خوراکى نیست، جایز است، به خلاف مثل قهوه و چاى.

منظور از پوشاکى، چیزى است که عادتاً پوشیده مى شود، و لو بعد از ریسیدن و بافتن، مثل پنبه و کتان و کنف، ولى سجده بر برگ درختان و چوبها و آنچه که از چوب ساخته مى شود و حصیر و بادبزن و امثال آن، جایز است.

مسأله ۲۱۸- سجده کردن بر چیزهاى معدنى، مانند طلا و نقره، عقیق و فیروزه، باطل است، اما سجده کردن بر سنگهاى معدنى، مانند سنگ مرمر و سنگهاى سیاه، بنابر اظهر اشکال ندارد.

مسأله ۲۱۹- بهتر از هر چیز براى سجده کردن تربت حضرت سید الشهداء علیه السّلام است.

آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مساله ۱۰۷۷- باید بر زمین و چیزهای غیر خوراکی که از زمین می روید، مانند چوب و برگ درخت سجده کرد و سجده بر چیزهای خوراکی و پوشاکی صحیح نیست و نیز سجده کردن بر چیزهای معدنی مانند طلا و نقره و عقیق و فیروزه باطل است، اما سجده کردن بر سنگهای سیاه اشکال ندارد.

مساله ۱۰۷۸- احتیاط واجب آن است که بر برگ درخت مو، اگر تازه باشد سجده نکنند.

مساله ۱۰۷۹- سجده بر چیزهائی که از زمین می روید و خوراک حیوان است مثل علف و کاه صحیح است.

مساله ۱۰۸۰- سجده برگلهائی که خوراکی نیستند، صحیح است، ولی سجده بر دواهای خوراکی که از زمین می رویند، مانند گل بنفشه و گل گاو زبان صحیح نیست.

مساله ۱۰۸۱- سجده بر گیاهی که خوردن آن در بعضی از شهرها معمول است و در شهر های دیگر معمول نیست ونیز سجده بر میوه نارس صحیح نیست، ولی سجده بر توتون جائز است.

مساله ۱۰۸۲- سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است، بلکه به گچ و آهک پخته و آجر و کوزه گلی و مانند آن هم می شود سجده کرد.

مساله ۱۰۸۳- سجده بر کاغذ صحیح است.

مساله ۱۰۸۴- برای سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سیدالشهداء(علیه السلام) می باشد، بعد از آن خاک، بعد از خاک، سنگ و بعد از سنگ، گیاه است.

مساله ۱۰۸۵- اگر چیزی که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرمای زیاد و مانند اینها نمی تواند بر آن سجده کند، باید به لباسش اگر از کتان یا پنبه است، سجده کند و اگر از چیز دیگر است، باید بر پشت دست و چنانچه آن هم ممکن نباشد به چیز معدنی مانند انگشتر عقیق، سجده نماید.

مساله ۱۰۸۶- سجده بر گل و خاک سستی که پیشانی روی آن آرام نمی گیرد اگر بعد از آنکه مقداری فرو رفت آرام بگیرد، اشکال ندارد.

مساله ۱۰۸۷- اگر در سجده اول، مهر به پیشانی بچسبد و بدون اینکه مهر را بردارد، دوباره به سجده رود، اشکال دارد.

مساله ۱۰۸۸- اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می کند گم شود و چیزی که سجده برآن صحیح است نداشته باشد چنانچه وقت وسعت دارد، باید نماز را بشکند و اگر وقت تنگ است، باید به لباسش اگر از پنبه یا کتان است سجده کند و اگر از چیز دیگر است بر پشت دست، و اگر آن هم نمی شود به چیز معدنی مانند انگشتر عقیق، سجده نماید.

مساله ۱۰۸۹- هرگاه در حال سجده بفهمد پیشانی رابر چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اگر ممکن باشد، باید پیشانی را از روی آن به روی چیزی که سجده بر آن صحیح است بکشد و اگر وقت تنگ است، به دستوری که در مساله پیش گفته شد، عمل کند.

مساله ۱۰۹۰- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانی را روی چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اشکال ندارد.

مساله ۱۰۹۱- سجده کردن برای غیر خداوند متعال حرام می باشد و بعضی از مردم که مقابل قبر امامان – علیهم السلام – پیشانی را به زمین می گذارند، اگر برای شکر خداوند متعال باشد، اشکال ندارد، و گرنه حرام است.

آیت الله فاضل لنکرانی (رضوان الله علیه)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله- باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراکى که از زمین مى روید مانند چوب و برگ درخت سجده کرد، و سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى صحیح نیست و نیز سجده کردن بر چیزهاى معدنى مانند: فلزّات، طلا و نقره، عقیق و فیروزه باطل است اما سجده کردن بر سنگهاى معدنى مانند سنگ مرمر و سنگهاى سیاه اشکال ندارد.

مسأله- سجده کردن بر برگ درخت مو اگر تازه باشد جایز نیست ولى پس از خشک شدن مى توان بر آن سجده کرد.

مسأله- سجده بر چیزهائى که از زمین مى روید و خوراک حیوانات است مثل علف و کاه، صحیح است.

مسأله- سجده بر گلهائى که خوراکى نیستند صحیح است ولى سجده بر دواهاى خوراکى که از زمین مى روید مانند گل بنفشه و گل گاوزبان، صحیح نیست.

مسأله- سجده بر گیاهى که خوردن آن در بعضى از شهرها معمول است و در شهرهاى دیگر معمول نیست و نیز سجده بر میوه نارس، صحیح نیست ولى سجده بر توتون جایز است.

مسأله- سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ صحیح است بلکه به گچ و آهک پخته و آجر و کوزه گلى و مانند آن هم مى شود سجده کرد.

مسأله- اگر کاغذ را از چیزى که سجده بر آن صحیح است مثلاً از کاه یا چوب ساخته باشند مى شود بر آن سجده کرد و سجده بر کاغذى که از پنبه تهیّه مى شود اشکال ندارد.

مسأله- براى سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سیدالشّهداء (علیه السلام)مى باشد و بعد از آن خاک، بعد از خاک سنگ و بعد از سنگ گیاه است.

مسأله- اگر چیزى که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرماى زیاد یا تقیّه و مانند اینها نمى تواند بر آن سجده کند، باید به لباسش اگر از کتان یا پنبه است سجده کند و اگر لباسش از چیز دیگر است بر همان لباس سجده کند، و اگر آن هم نیست باید بر پشت دست و چنانچه آن هم ممکن نباشد بنابر احتیاط به چیز معدنى مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

مسأله- سجده بر گل و خاک سستى که پیشانى روى آن آرام نمى گیرد اگر بعد از آنکه مقدارى فرو رفت آرام بگیرد اشکال ندارد.

مسأله- اگر در سجده اوّل مهر به پیشانى بچسبد و بدون اینکه مهر را بردارد دوباره به سجده رود اشکال ندارد و دو سجده حساب مى شود ولى بهتر است مهر را از پیشانى جدا کند.

مسأله- اگر در بین نماز چیزى که بر آن سجده مى کند گم شود و چیزى که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد چنانچه وقت وسعت دارد و در جاى دیگر چیزى که سجده بر آن صحیح است وجود داشته باشد باید نماز را بشکند، و اگر وقت تنگ باشد یا چیزى که سجده بر آن صحیح است وجود نداشته باشد باید به لباسش اگر از پنبه یا کتان است سجده کند و اگر از چیز دیگرى است بر همان لباسش سجده کند و اگر آن هم ممکن نیست بر پشت دست و اگر آن هم نمى شود بنابر احتیاط به چیز معدنى مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

مسأله- هرگاه در حال سجده بفهمد پیشانى را بر چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است اگر ممکن باشد باید پیشانى را از روى آن بروى چیزى که سجده بر آن صحیح است بکشد و اگر وقت تنگ است به دستورى که در مسأله پیش گفته شد عمل کند.

مسأله- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانى را روى چیزى گذاشته که سجده بر آن باطل است اشکال ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟+ نظر 10 تن از مراجع

مسأله ۹۶۵ـ هنگام سجده باید پیشانى بر زمین یا چیزهایى که از زمین مى روید مانند چوب و برگ درختان باشد، ولى سجده بر چیزهاى خوراکى و پوشاکى هرچند از زمین بروید جایز نیست و همچنین سجده کردن بر فلزّات مانند طلا و نقره باطل است، امّا سجده بر سنگهاى معدنى مانند سنگ مرمر و سنگهاى سفیدوسیاه و حتّى عقیق اشکال ندارد.

مسأله ۹۶۶ـ احتیاط واجب آن است که بر برگ درخت مو که بعضى آن را در غذا مصرف مى کنند سجده نکند.

مسأله ۹۶۷ـ سجده بر علف و کاه و مانند اینها که از زمین مى روید و خوراک حیوان است اشکال ندارد و همچنین سجده بر گلهایى که خوراکى انسان نیستند، امّا گلها و گیاهانى که از قبیل داروى خوراکى هستند مانند گل بنفشه و گل گاو زبان بنا بر احتیاط، سجده بر آنها صحیح نیست، همچنین سجده بر گیاهانى که در بعضى از شهرها خوراکى است و در بعضى از شهرها خوراکى نیست.

مسأله ۹۶۸ـ سجده بر سنگ آهک و سنگ گچ چه قبل از پخته شدن و چه بعد از آن صحیح است، همچنین بر آجر و سفال و سیمان نیز جایز است.

مسأله ۹۶۹ـ سجده بر کاغذ جایز است مگر آن که یقین داشته باشیم از پنبه یا چیزهایى ساخته شده که سجده بر آنها شرعاً جایز نیست و از آنجا که غالب کاغذها را در حال حاضر از چوب مى سازند و یا حدّاقل شک داریم از چه مى سازند سجده بر آنها جایز است.

مسأله ۹۷۰ـ بهتر از هر چیز براى سجده خاک مخصوصاً «تربت حضرت سیّد الشّهداء(علیه السلام)» است که یادآور خونهاى شهیدان مى باشد.

مسأله ۹۷۱ـ هرگاه چیزى که سجده بر آن صحیح است در اختیار ندارد، یا به واسطه گرمى و سردى زیاد نمى تواند بر آن سجده کند، باید بر لباسش اگر از کتان یا پنبه است سجده کند و اگر از چیز دیگر است (مثلاً از پشم است) بر همان یا بر فرش سجده نماید و اگر آن هم ممکن نیست بر فلزّات و اشیاء معدنى سجده کند و اگر مطلقا چیزى پیدا نمى کند که بتوان بر آن سجده کرد بر پشت دست خود سجده مى کند، بنابر این پشت دست آخرین چیزى است که مى توان بر آن سجده کرد.

مسأله ۹۷۲ـ هرگاه در سجده اوّل مهر به پیشانى بچسبد باید آن را براى سجده دوم از پیشانى جدا کند و اگر به همان حال به سجده دوم رود اشکال دارد.

مسأله ۹۷۳ـ هرگاه در اثناء نماز چیزى را که سجده بر آن صحیح است از دست بدهد، مثلاً بچّه اى آن را بردارد، چنانچه وقت نماز باقى است نماز را تمام کرده و بنابر احتیاط دوباره مى خواند و اگر وقت تنگ است قضا ندارد، در هر دو صورت به ترتیبى که در دو مسأله قبل گفته شد عمل نماید.

مسأله ۹۷۴ـ هرگاه در حال سجده متوجّه شود پیشانى را بر چیزى گذارده که سجده بر آن جایز نیست، اگر ممکن است و منافات با صورت نماز گزار ندارد پیشانى را به روى چیزى که سجده بر آن صحیح است بکشد و اگر دسترسى ندارد و وقت تنگ است به دستور مسأله پیش عمل کند.

مسأله ۹۷۵ـ هرگاه بعد از نماز یابعد از سجده متوجّه شود بر چیزى سجده کرده که سجده بر آن جایز نبوده، نمازش صحیح است.

مسأله ۹۷۶ـ سجده کردن براى غیر خداوند متعال حرام است و بعضى از مردم عوام که در مقابل قبر امامان(علیهم السلام) پیشانى را بر زمین مى گذارند اگر به قصد سجده براى امام(علیه السلام) باشد فعل حرام است و اگر براى شکر خدا باشد اشکالى ندارد، ولى اگر در نظر بینندگان چنین نشان دهد که سجده براى امام(علیه السلام) است یا بهانه به دست دشمنان دهد اشکال دارد.

آیت الله علوی گرگانی (مد ظله العالی)
بر چه چیزهایی سجده کنیم؟

مسأله ۱۰۸۵- باید بر زمین وچیزهای غیر خوراکی که از زمین می‌رویند مانند چوب وبرگ درخت، سجده کرد وسجده بر چیزهای خوراکی وپوشاکی ومعدنی صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۶- احتیاط واجب آن است که بر برگ مو سجده نکنند.

مسأله ۱۰۸۷- سجده بر چیزهائی که از زمین می‌روید وخوراک حیوان است مثل علف وکاه صحیح است.

مسأله ۱۰۸۸- سجده بر گلهایی که خوراکی نیستند، صحیح است ولی سجده بر دواهای خوراکی که از زمین می‌روید مانند گل گاو زبان صحیح نیست.

مسأله ۱۰۸۹- سجده بر گیاهی که خوردن آن در بعضی از شهرها معمول است و در شهرهای دیگر معمول نیست و نیز سجده بر میوه نارس صحیح نیست، اگر آن میوه‌های نارس استعداد خوردن را داشته باشد.

مسأله ۱۰۹۰- سجده بر سنگ آهک وسنگ گچ صحیح است و احتیاط واجب آن است که در حال اختیار به گچ وآهک پخته وآجر وکوزه گلی ومانند آن سجده نکنند.

مسأله ۱۰۹۱- اگر کاغذی را از چیزی که سجده بر آن صحیح است مثلاً از کاه ساخته باشند می‌شود بر آن سجده کرد، بلکه سجده بر کاغذی که از پنبه ومانند آن ساخته شده نیز جائز است.

مسأله ۱۰۹۲- برای سجده بهتر از هر چیز تربت حضرت سیّد الشهداء$ می‌باشد، بعد از آن خاک، و بعد از آن سنگ و بعد از سنگ، گیاه است.

مسأله ۱۰۹۳- اگر چیزی که سجده بر آن صحیح است ندارد، یا اگر دارد به واسطه سرما یا گرمای زیاد ومانند اینها نمی‌تواند بر آن سجده کند، چنانچه لباس او از کتان یا پنبه است، باید به لباسش سجده کند و احتیاط مستحبّ آن است که اگر در این حال با خود چیز معدنی داشته باشد مانند عقیق سجده بر لباس کند، وبرعقیق ننماید و اگر از چیز دیگر است، باید بر پشت دست سجده کند و احتیاط مستحبّ بلکه اقوی آن است که در این حال سجده بر پشت دست را بر چیز معدنی مقدّم بدارد.

مسأله ۱۰۹۴- سجده بر گل و خـاک سستی که پیشـانی روی آن آرام نمی‌گیرد، باطل است.

مسأله ۱۰۹۵- اگر در سجده اوّل، مهر به پیشانی بچسبد واجب است آن را جدا کند و اگر بدون این که مهر را بردارد، دوباره به سجده رود، احتیاط واجب آن است که نماز را اعاده نماید.

مسأله ۱۰۹۶- اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می‌کند گم شود وچیزی که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد، چنانچه وقت وسعت دارد،باید نماز را بشکند، اگرچه بنابر احتیاط مستحبّ نماز را تمام و بعد اعاده کند، و‌اگر وقت تنگ است، باید به دستوری که در «مسأله ۱۰۹۳» بیان شد عمل‌نماید.

مسأله ۱۰۹۷- هرگاه در حال سجده بفهمد پیشانی را بر چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اگر ممکن باشد پیشانی را از روی آن به روی چیزی که سجده بر آن صحیح است بکشد و اگر ممکن نباشد، چنانچه وقت نماز وسعت دارد، باید نماز را بشکند و اگر وقت تنگ است، باید به دستوری که در «مسأله ۱۰۹۳» ذکر شد عمل نماید.

مسأله ۱۰۹۸- اگر بعد از سجده بفهمد پیشانی را روی چیزی گذاشته که سجده بر آن باطل است، اشکال ندارد.

مسأله ۱۰۹۹- سجده کردن برای غیر خداوند متعال حرام می‌باشد وبعضی از مردم عوام که مقابل امامان پیشانی را به زمین می‌گذارند، اگر برای شکر خداوند متعال باشد، اشکال ندارد وگرنه حرام است.

پی نوشت:
.بحار الانوار جلد ۱ ص ۲۱۴

» ارسال نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار